Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
Tokat’ta şehit düşen 2 yıllık yüksekokul mezunu jandarma Onbaşı Fatih Yonca’nın, aldığı onbaşı maaşını bile ailesine gönderdiği ortaya çıktı...

Hatay’ın İskenderun ilçesi Orhangazi köyü, şehit acısıyla sarsıldı. Köyün dağlık kesiminde bir akrabaları tarafından ücretsiz oturmaları için verilen 2 odalı briketten yapılma, kapısı naylonla kapatılmış, sıvasız derme çatma evde yaşam savaşı veren Fatih Yonca’nın ailesi, ziyaretçi akınına uğradı. Türk bayrağı asılan ev, dolup taştı.

Baba Bülent Yonca, eşi ve çocuklarına bakamayınca 4 yıl önce eşi Gülsem Sönmez’i boşayıp köyden ayrıldığı için zor durumda kalan aile, İskenderun Kaymakamlığı’nın gıda ve kömür yardımlarının yanı sıra komşularının desteğiyle ayakta duruyor.

Mustafa Kemal Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Bölümü’nde okuyan Fatih Yonca, babalarının kendilerini terk etmesi üzerine tüm yükü de omuzlarına alıp, İskenderun’daki bir filtre fabrikasında işçi olarak çalışarak okulunu bitirdi.

MAAŞINI EVE GÖNDERİYORDU

Bir ablası ile 2 erkek kardeşi bulunan Yonca, küçük kardeşi Hakan’ı da askere gönderip, terhis olduktan sonra da kendisi askere gitti. Kardeşlerine hem kardeş hem baba olan şehit onbaşı, askerde aldığı maaşı da evine göndermeyi ihmal etmedi. Onbaşıların 39 lira 14 kuruş aylık aldığı, iç güvenlik bölgelerinde görev yapmaları halinde bu maaşın 129 lira olduğu belirtildi.

‘ŞAFAK 87’ DİYORDU AMA

10 gün önce izne geldiğinde annesi Gülsüm Sönmez’e terhis olacağı gün için “Şafak 87” diyerek birliğine dönen Yonca, göreve çıktığı ilk gün teröristlerin kurşununa hedef oldu. Sinir krizi geçiren anne, “Ciğerim yanıyor. Yavrum 3 ay sonra 24 yaşına girecekti. Sen bize asker parası gönderiyordun. Yeşil gözlüm, dayanamıyorum çocuğ” dedi. Oğlunun cenazesini taşıyan ambulansın önüne atlayan anne güçlükle teskin edildi.

Brooklyn

Buralıyım
3 kuruş 5 kuruş demeden ailesine gönderiyormuş , duyduğumda gözlerim dolmuştu :cry: fedakarlığın tam anlamı bu işte.

Yukarı Alt