Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yükseköğrenimde okuyan öğrencilere 160 YTL olarak verilen burs ve kredinin 180 YTL'ye çıkarılacağını bildirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesiyle ilgili bir sunum yapan Hüseyin Çelik, 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin 7.5 milyar YTL olduğunu, önümüzdeki yıl bu rakamın 27.88 milyar YTL'ye çıkacağını belirterek, 2002-2009 yılları arasında rakamsal artışın yüzde 274 olduğunu söyledi. AK Parti ittidarından önce okul öncesi eğitimde okullaşma oranının yüzde 11 olduğunu, bu oranın 2008-2009 öğretim yılının başında yüzde 33'e ulaştığını ifade eden Bakan Çelik, 2012 yılında ise yüzde 50 oranını yakalamayı hedeflediklerini kaydetti. Hüseyin Çelik, okul öncesi eğitimde okullaşma oranı yüzde 60-70'in üzerine çıkan illerde gelecek yıl okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Öğrencilere verilen burslarda önümüzdeki yıl yapılacak artışları da açıklayan Hüseyin Çelik, ilköğretimin ikinci kademesi ile ortaöğretime devam eden öğrencilere verilen bursun, 65 YTL'den 75 YTL'ye çıkartılacağını söyledi. Burs alan öğrenci sayılarına da değinen Çelik, 2002 yılında 94 bin 753 öğrencinin burs aldığını, 2009 yılı bütçesinde ise bu rakamın 175 bine çıkacağını bildirdi.

Yatılı okullarda öğrencilere verilen bir günlük iaşe bedelinin 2002 yılında 1.42 YTL olduğunu, bunu 6 YTL'ye çıkardıklarını anlatan Bakan Çelik, Şartlı Nakit Transferi kapsamında her ay ilköğretimde okuyan erkeklere 20, kızlara 25, ortaöğretimdeki erkeklere 35, kızlara da 45 YTL verileceğini kaydetti. Hüseyin Çelik, 2002 yılında yükseköğrenimdeki öğrencilere 45 YTL kredi verildiğini, 2008'deki rakamın ise 160 YTL olduğunu hatırlattı. Bakan Çelik, 2009 yılında öğrencilere ödenecek burs ve kredi miktarının ise 180 YTL olacağını bildirdi. Çelik, yükseköğretimde başvuru yapan öğrencilerin tamamına ya burs, ya da kredi verdiklerini kaydetti.

Bakan Çelik, öğretmenlere 2008 yılında 475 YTL olarak verilen eğitim ödeneğinin önümüzdeki yıl 515 YTL olarak verileceğini söyledi.

Yukarı Alt