Nu metal
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nu metal bir alternatif metal alt türüdür. 1990'lı yılların başında Alternatif metal türünün değişime uğramasıyla ortaya çıkmıştır. İcra edenler Hardcore punk, Heavy Metal ve Thrash metal gruplarından etkilenmişdir.

Nu metali heavy metalden ayıran en büyük özellik diğer metal grupları kadar sert ve net şarkı sözleri bulunmaması ve zenginlik kaygısı içermeyen enstruman kullanımıdır[kaynak belirtilmeli]. Örnek olarak hemen hemen tüm nu-metal grupları gitar sololarından kaçınırlar. Metal müzikte vazgeçilmez olan müzikal elementlerin yerini turntable, rap vokal ve benzeri öğelerle doldurmaya çalışırlar.

Korn

L.A.P.D. grubunun vokalisti Rick Morrill ilaç bağımlılığı tedavisi için gruptan ayrıldığında grubun diğer üyeleri; David Silveria, James ’Munky’ Shaffer, Brian ’Head’ Welch, bir şeyler yapmaya devam etmek istiyorlardı. Bunun üzerine yeni bir vokalist aramaya başladılar ve Sexart grubundan Jonathan Davis’i, sadece bir kaç dakika dinledikten sonra aralarında görmek istediklerine karar verdiler. Yıl 1992’yi gösteriyordu. Bu, nu-metal gibi bir müzik türünün oluşmasını sağlayan, milyonlarca albüm satan, defalarca ödül alan ve kendilerine Korn’un Çocukları diyen bir neslin idolü olan bir grubun doğduğu yıldır.

Yıl 1993’ü gösterdiğinde Ross Robinson prodüktörlüğünde, "Neidermeyer’s Mind" isimli bir demo çıkardılar. Bu demoda 4 şarkı bulunuyordu: "Predictable", "Blind", "Daddy" ve "Alive". "Blind" Sexart’ta iken Davis tarafından yazılmıştı fakat daha sonra şarkı sözleri revize edildi, heavy-metal olan tarzına hip-hop etkileri de konuldu.

Üyeleri

* Jonathan Davis "HIV - Jonathan" vokal
* Reginald Arvizu "Fieldy" -bass gitar, geri vokal
* James Shaffer "Munky" Shaffer - gitar , geri vokal
* EX Brian Welch "Head" - gitar, geri vokal
* EX David Randall Silveria - "David" , davul

bi ara birisi demişti kornun bi albümü ,hangi albümüyse bilmiyorum artık, çok iyi falan.ben de indirdim ama öyle baktım falan hiç hoş gelmedi, sonra geçende kafama esti biraz googleda falan arattım işte nu metal falan demişler tarzlarına, bu nedir anlamadım metal lafı nerden gelmiş onu hiç anlamadım bence beş para etmez bir müzik(!). (öylesine bilgi olsun diye hiç araştırmadan direkt vikipediden koydum yukarıdakini) bir de şu var 2 tane gitaristleri var çok ilginç :mrgreen:

Nu metal;genel olarak 2 vokal kullanan,hızlı metronom ve rifflere dayanan grupların icra ettiği bir müzik türüdür.Gruplar genel olarak r&b tarzı vokaller ile scream vokale kaçan,sert,dirty vokali harmanlayıp,kalın notalı akorlar ile parçalarını oluştururlar.Türkiye'de de çok tutulan başta Linkin Park tarzı grupların ürünüdür.Ben Limp Bizkit'i severim Nu metal kategorisinde;bir şeyleri sallamayan,ti'ye alan şarkı sözleri bazen tatlı gelir..

Kobe demiş ki:
bir de şu var 2 tane gitaristleri var çok ilginç :mrgreen:
Neden ilginç anlamadım :D
Ben Korn'u uzun süredir dinliyorum orta okuldayken çok saçma gelmişti , liseye geçince anladım ki herşeyin bir yaşı varmış.Hemen her şarkılarını biliyorum , diğer yandan Marilyn Manson , Linkin Park ve Evanescence tabii ki ... LP ile Korn cidden aştılar artık numetal de LP nin üstüne tanımam desem yeridir.

[GM]Polgara demiş ki:
Kobe demiş ki:
bir de şu var 2 tane gitaristleri var çok ilginç :mrgreen:
Neden ilginç anlamadım :D
Ben Korn'u uzun süredir dinliyorum orta okuldayken çok saçma gelmişti , liseye geçince anladım ki herşeyin bir yaşı varmış.Hemen her şarkılarını biliyorum , diğer yandan Marilyn Manson , Linkin Park ve Evanescence tabii ki ... LP ile Korn cidden aştılar artık numetal de LP nin üstüne tanımam desem yeridir.
solo adına bişey göremeyince 1 gitar yeter diye düşündüm :P
yalnız ben sadece 1 albümünü dinledim ve yapayşeyleri hiç sevmem klavye bile fazla güzel gelmez o yüzden hoşuma gitmedi bu grup

paylaşım amaçlı yapmadım sadece yorumları merak ettim o yüzden renklere gerek yok

KoRn KoRn iŞte çoK büyüK hayRaNLarı da vaR :D . Slipknot ta da bir sürü gitarist vaR ama NuMetaL :D . oLay Solo deilki farKlı akordaki seslerin birLeşmesinin yaptığı güSel saund :D

Sp00Ky demiş ki:
KoRn KoRn iŞte çoK büyüK hayRaNLarı da vaR :D . Slipknot ta da bir sürü gitarist vaR ama NuMetaL :D . oLay Solo deilki farKlı akordaki seslerin birLeşmesinin yaptığı güSel saund :D
güzel ?

[que="DeepBLuE<^^>Sp00Ky"]
RideTheLightning demiş ki:
Sp00Ky demiş ki:
[quo"Kobe"]güSel saund :D
güzel ?
Güzel şarkı :D :wink1: :headbang:[/quote]

Güzel ya da Basit ^^

Kirk Hammett'ten bir söz ekliym. Bilmeyenler için Kirk metallica'nın solo gitaristi.
Söz: ''Solosuz bir müzik unutulmaya mahkumdur!!''[

Ben hiç unutmam ama MaNqa'nın şarkılarını :D KirK yaşlılığın qetirdi dalgınlıkla fazla konuşmasın :D[/quote]

onun yaşlılığıyla alakalı değil bence durum senin o sözü anlayamamanla ilgili

Kobe demiş ki:
[que="DeepBLuE<^^>Sp00Ky"]
RideTheLightning demiş ki:
Sp00Ky demiş ki:
[quo"Kobe"]güSel saund :D
güzel ?
Güzel şarkı :D :wink1: :headbang:
Güzel ya da Basit ^^

Kirk Hammett'ten bir söz ekliym. Bilmeyenler için Kirk metallica'nın solo gitaristi.
Söz: ''Solosuz bir müzik unutulmaya mahkumdur!!''[

Ben hiç unutmam ama MaNqa'nın şarkılarını :D KirK yaşlılığın qetirdi dalgınlıkla fazla konuşmasın :D[/quote]

onun yaşlılığıyla alakalı değil bence durum senin o sözü anlayamamanla ilgili[/quote]

30-40 sene sonra görürüz Manga'nın unutulmayanlarını :D

Yukarı Alt