1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Nokia N8 Hakkında (Aldım, izlenimler)

1. XER0

XER0   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    Öğrenci
    http://www.nokia.com.tr/cep-telefonlari/tum-modeller/nokia-n8

5800'ın bastırmatik dokunmatiğinden bıktığım için, telefon değiştirmeye karar verdim. Şimdilik N8'de karar kıldım. Müzik ve fotoğraf benim için ön planda.

Kullanan arkadaşlar + ve - lerini paylaşırlarsa çok sevinirim. :beer:

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Telefonu alalı 1 haftadan fazla oldu, ilk izlenimlerimi yazıyorum almayı düşünenler için.

10 üzerinden 6.5 veriyorum şimdilik.. Yazılımsal eksiklikleri giderilir ve web tarayıcısı adam edilirse 8 e kadar çıkabilir.

Öncelikle +'ları

*Ele alınca gayet sağlamlık hissini veriyor. Ayrıca telefon gayet iyi ele oturuyor

*Multi Tasking inanılmaz başarılı. 3-4 tane ağır programı aynı anda çalıştırınca bile aşırı bir yavaşlık hissetmiyorsunuz.

*Batarya Süresi: Telefonda hergün, en az 2-3 saat oyun oynama, 1-2 saat internete girme ve 100-200 arası sms atma, 5-10 dakikalık telefon görüşmelerine rağmen çok rahat bir şekilde insanı sabahtan akşama kadar götürüyor, ayrıca batarya tasarrufu moduda var. Telefonun şarj süresi ile sıkıntı yaşamadığım için kullanmadım henüz. (7 de şarjdan çıkarıyorum, akşam 11 de en az 3 çizgi şarjı kalmış oluyor ). Işık sensörüde hoşuma gitti.

*Kamera Performansı: Bir cep telefonu için gayet iyi, dijital fotoğraf makinalarıyla yarışabilecek düzeyde :thumbsup:

*Müzik: Kulaklıkta ses gayet kaliteli :thumbsup:

*GPS: Sorunsuz ve hızlı bir biçimde konum buluyor, navigasyonu hiç denemedim.

*Ekran ve Dokunmatik kalitesi : Dokunmatiği iphone'ı aratmıyor, ayrıca çizmek imkansız gibi :thumbsup:

*Yüksek çözünürlüklü videoları convert etmeden çok rahat oynatıyor, bilgisayardan hangi videoyu atsam hiç bir sorun yaratmadan oynatttı. Ayrıca alt yazı desteği de varmış kazara farkettiğim bu özellik çok şaşırttı bu beni :)

*3D grafik hızlandırıcısının etkisiyle oyunlar inanılmaz derecede akıcı ve hiç kasılma yok

*Tuşlar kilitliyken, ses tuşlarının devreden çıkmaması kadar hiçbir şey beni mutlu edemezdi herhalde. Ses seviyesini değiştirmek için boşu boşuna tuş kilidini açmaya gerek yok.

-'leri

*Eski simkartlarla uyumsuzluk gösteriyor sanırım. Ara sıra telefon durduk yere simkartı takın diye uyarı veriyor simkartı çıkarıp takmak zorunda kalıyorum. Daha kötüsü bazen rehberi açmak isteyince "Sim kayıtları gösterilemiyor" tarzı bir hata veriyor, yeniden başlatmadan düzelmiyor.

*Web tarayıcısı inanılmaz derecede kötü, ağır sitelerin çoğunda çöküp duruyor. Flash desteği var ama çoğu flash, tarayıcının kapanmasına sebep oluyor. Opera Mobile bu durumu kurtarıyor, multitouch ve flash desteği olmasada.

*Xenon flash koyan nokia, şu telefona video çekimi için led flash koymayı akıl edememiş. Xenon flashı açık halde tutmak mümkün olmadığı için el feneri olarakta kullanamıyorsunuz.

*Telefonun hoperlörünü koymaları gereken son yere koymuşlar, masanın üzerinde dururken veya cepteyken önü kapandığı için ses inanılmaz derece kesiliyor. Ayrıca sabahları alarm için de sorun yaratabiliyor

*Telefonda kullanılan işletim sistemi açıkçası biraz dandik ve hantal denebilir, telefonun menüsünde birşey bulmak eziyet gibi. Menüde gezerken durduk yere 4-5 saniyelik donmalar yapabiliyor

*Menü tuşu kötü bir yerde, alışması zor olabilir.

*Ovi Mağazasında işe yarar pek uygulama yok

*Tuş kilidi bazen geç algılıyor, ekranı kapatmıyor.

*Kamera tuşu biraz sert, ona basmaya çalışırken titrememek zor oluyor.

*Sosyal ağlar uygulaması aşırı derecede dandik.

2. Josephine

Josephine Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Çok yavaş, işlemcisi kötü alma derim, beğenmedim.

3. SLauGHTeR'

SLauGHTeR' Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim bi arkadaşımda var çok güzel. Özellikle fotoğraf için o telefonu kullanıyoruz 12 megapixel olunca apayrı oluyo :mrgreen:

4. XER0

XER0   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    Öğrenci
    Elde kısa bir sürede olsa inceleme fırsatım oldu, web tarayıcısının yavaş olması dışında bir sorun görmedim henüz

Benim asıl korkum donma ve resetlenme sorununun olması.

5. Belarj

Belarj Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    38
    fiyatı hakkında ?

6. Josephine

Josephine Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    1108 TL

7. Loras

Loras   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    BlackBerry Torch 9800 :buddha:

8. XER0

XER0   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    Öğrenci
    Hoşuma gitmedi, teşekkürler öneri için :thumbsup:

9. Loras

Loras   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben kullanıyorum .. Harika bir telefon :muck:

10. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    sefgilime sefgililer günü hediyesi bunu almayı düşünüyorum dur bakalım her an alabilirim.

Ps : bb tavsiyesi yapan arkadaşlara sesleniyorum artık tuş devri bitti herşey dokunmatik 8)

11. XER0

XER0   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    Öğrenci
    Al diyorsun yani Okan abi ?

12. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63

walla o paraya alınacak en kral telefon yok bb yok lg yok samsung alayı hikaye ya n8 ya da ip4 8)

13. XER0

XER0   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    Öğrenci
    Tamamdır Okan abi, içimdeki telefona karşı şüphelerim bitti :thumbsup:

14. PwneD

PwneD Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci.
    dokunmatiğinin 5800 dan bi farkı yok. tek güzel şeyi kamerası. alma sakın. git iphone 3gs al onun parasına

15. XER0

XER0   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    Öğrenci
    8O

İmkansız, 5800 resistif dokunmatik var (halk arasında bastırmatik), N8'de ise kapasitif dokunmatik (iphone da kullanılan dokunmatik türü)

16. JetHomme

JetHomme Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    İphone 3GS 16GB al derim. yada biraz daha koy üzerine İphone 4 al.

17. sarkolata

sarkolata zaa xD olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    69
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    İt Kopuk
    bastırmatik değil. Basmatıik :twisted: :mrgreen:
    Telefon önerisine gelince ;
    iPhone 3GS , eklerim diyorsan ip4 :wink1:

18. XER0

XER0   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    Öğrenci
    Telefonu alalı 1 haftadan fazla oldu, ilk izlenimlerimi yazıyorum almayı düşünenler için.

10 üzerinden 6.5 veriyorum şimdilik.. Yazılımsal eksiklikleri giderilir ve web tarayıcısı adam edilirse 8 e kadar çıkabilir.

Öncelikle +'ları

*Ele alınca gayet sağlamlık hissini veriyor. Ayrıca telefon gayet iyi ele oturuyor

*Multi Tasking inanılmaz başarılı. 3-4 tane ağır programı aynı anda çalıştırınca bile aşırı bir yavaşlık hissetmiyorsunuz.

*Batarya Süresi: Telefonda hergün, en az 2-3 saat oyun oynama, 1-2 saat internete girme ve 100-200 arası sms atma, 5-10 dakikalık telefon görüşmelerine rağmen çok rahat bir şekilde insanı sabahtan akşama kadar götürüyor, ayrıca batarya tasarrufu moduda var. Telefonun şarj süresi ile sıkıntı yaşamadığım için kullanmadım henüz. (7 de şarjdan çıkarıyorum, akşam 11 de en az 3 çizgi şarjı kalmış oluyor ). Işık sensörüde hoşuma gitti.

*Kamera Performansı: Bir cep telefonu için gayet iyi, dijital fotoğraf makinalarıyla yarışabilecek düzeyde :thumbsup:

*Müzik: Kulaklıkta ses gayet kaliteli :thumbsup:

*GPS: Sorunsuz ve hızlı bir biçimde konum buluyor, navigasyonu hiç denemedim.

*Ekran ve Dokunmatik kalitesi : Dokunmatiği iphone'ı aratmıyor, ayrıca çizmek imkansız gibi :thumbsup:

*Yüksek çözünürlüklü videoları convert etmeden çok rahat oynatıyor, bilgisayardan hangi videoyu atsam hiç bir sorun yaratmadan oynatttı. Ayrıca alt yazı desteği de varmış kazara farkettiğim bu özellik çok şaşırttı bu beni :)

*3D grafik hızlandırıcısının etkisiyle oyunlar inanılmaz derecede akıcı ve hiç kasılma yok

*Tuşlar kilitliyken, ses tuşlarının devreden çıkmaması kadar hiçbir şey beni mutlu edemezdi herhalde. Ses seviyesini değiştirmek için boşu boşuna tuş kilidini açmaya gerek yok.

-'leri

*Eski simkartlarla uyumsuzluk gösteriyor sanırım. Ara sıra telefon durduk yere simkartı takın diye uyarı veriyor simkartı çıkarıp takmak zorunda kalıyorum. Daha kötüsü bazen rehberi açmak isteyince "Sim kayıtları gösterilemiyor" tarzı bir hata veriyor, yeniden başlatmadan düzelmiyor.

*Web tarayıcısı inanılmaz derecede kötü, ağır sitelerin çoğunda çöküp duruyor. Flash desteği var ama çoğu flash, tarayıcının kapanmasına sebep oluyor. Opera Mobile bu durumu kurtarıyor, multitouch ve flash desteği olmasada.

*Xenon flash koyan nokia, şu telefona video çekimi için led flash koymayı akıl edememiş. Xenon flashı açık halde tutmak mümkün olmadığı için el feneri olarakta kullanamıyorsunuz.

*Telefonun hoperlörünü koymaları gereken son yere koymuşlar, masanın üzerinde dururken veya cepteyken önü kapandığı için ses inanılmaz derece kesiliyor. Ayrıca sabahları alarm için de sorun yaratabiliyor

*Telefonda kullanılan işletim sistemi açıkçası biraz dandik ve hantal denebilir, telefonun menüsünde birşey bulmak eziyet gibi. Menüde gezerken durduk yere 4-5 saniyelik donmalar yapabiliyor

*Menü tuşu kötü bir yerde, alışması zor olabilir.

*Ovi Mağazasında işe yarar pek uygulama yok

*Tuş kilidi bazen geç algılıyor, ekranı kapatmıyor.

*Kamera tuşu biraz sert, ona basmaya çalışırken titrememek zor oluyor.

*Sosyal ağlar uygulaması aşırı derecede dandik.

19. sarkolata

sarkolata zaa xD olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    69
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    İt Kopuk
    Hayırlı olsun :)

20. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63

uff helal olsun ders niteliğinde bir topic işte böyle olur çok teşekkürler kuzum bu bilgiler için.

öncelikle hayırlı olsun kalite babında güzel telefon ip4 ardından n8 gelir ötesi yalan der geçerim.

+ları normal şey -lerine kafam takıldı ama çok da abartılacak eksileri de yokmuş hani oluru var telefonun anladığım kadarıyla.