:arrow: Nikahsız eşe tazminatı Yargıtay da onadı

TEKİRDAĞ’ın Çorlu İlçesi’nde, 49 yaşındaki Sacide Durmaz, 3 yıl önce “Ben evimi satıyorum. Buradan gideceğim. Seninle birlikteliğimiz sona erdi” diyerek kendisini terkeden 16 yıllık nikahsız eşi Tahir Dönmez'e tazminat davası açtı.

Çorlu 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi Sacide Durmaz’ın 16 yıl birlikte yaşadığı 52 yaşındaki Tahir Dönmez’in 21 bin 667 lira tazminat ödemesine karar verdi. Karar, Yargıtay tarafından da onandı. Sacide Durmaz'ın avukatı Haşim Korkmaz, “Evli çiftlere uygulanan mal paylaşımı, ilk defa evli olmayanlara da uygulandı. Bu karar Türkiye’de ilk olabilecek bir karardır. Bu emsal karar Türkiye’de yenilik doğurdu” dedi.

Sacide Durmaz, Bulgaristan’da yaşarken Tahir Dönmez ile 5 yıl resmi nikahlı olarak evli kaldı. Ancak, çift 19 yıl önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşandı. Boşanmanın ardından Türkiye’ye gelen Tahir Dönmez, burada bir tekstil fabrikasında çalışmaya başladı. Tahir Dönmez daha sonra 2 çocuğunun annesi Sacide Durmaz’ı yanına çağırdı. Tahir Dönmez’in tekrar evlenecekleri sözünü vermesi üzerine Türkiye’ye gelen Sacide Durmaz, resmi nikahı olmadığı halde ayrıldığı eşi ile beraber yaşamaya başladı. Bu beraberlik 16 yıl sürdü. İddiaya göre, 3 yıl önce Tahir Dönmez, nikahsız eşi Sacide Durmaz’a “Ben evimi satıyorum. Buradan gideceğim. Seninle birlikteliğimiz sona erdi’ dedi. Bu sözler üzerine yıkılan Sacide Durmaz avukat Haşim Korkmaz’a başvurarak, Çorlu 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde maddi ve manevi tazminat davası açtı. 3 yıl süren davanın ardından Çorlu 2'inci Asliye Hukuk Mahkemesi nikahsız olarak yaşayan eşe 21 bin 667 TL tazminat ödenmesine hükmetti.

YARGITAY ONAYLADI

Davalı Tahir Dönmez'in avukatı bu kararı temyiz etti. Çorlu 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 29 Ocak 2008 tarihindeki kararı Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi tarafından 19 Şubat 2009 gün onandı.

Müvekkilinin bekar olarak geldiği Türkiye’de 16 yıl eski eşiyle karı-koca gibi yaşadığını belirten Avukat Haşim Korkmaz, “Sacide Hanım Türkiye’ye geldikten sonra fabrikada çalıştı, kazandığı parayı ailesi bildiği eve getirdi, ortak harcadı. Nikahsız eşinin babasından kalma arsaya birlikte ev yaptılar. Eş, dost, akrabalar arasında karı-koca gibi bilindiler. Ev oturmalarına, düğünlere, cenazelere birbirleri ile evli gibi gittiler. 16 yılın sonunda anlaşmazlık nedeniyle Tahir Dönmez, müvekkilime ‘Ben evimi satıyorum. Buradan gideceğim. Seninle birlikteliğimiz sona erdi’ dedi. Sacide Durmaz, iki oğluyla bütün hayatı boyunca çalıştığı, geleceğini birlikte hazırladığı, hayatını vakfettiği bir erkek tarafından maddi, manevi, cinsel, sosyal ve ekonomik olarak sömürülüp atıldı” dedi.

Avukat Haşim Korkmaz, “Maddi manevi tazminat istemiyle Asliye Hukuk mahkemesine yapılan müracaatın ardından yapılan 3 yıllık yargılama süreci sonunda Türkiye’de nikahsız eşe takdir edilen en yüksek tazminat ortaya çıktı. Çorlu 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi nikahsız olarak yaşayan eşe 21 bin 667 TL tazminat ödenmesine hükmetti” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Bundan böyle Türkiye’de nikahsız yaşayan çiftlerin de tıpkı evliler gibi Medeni Kanun’un edinilmiş mallara katılma rejiminden kıyasen yararlanabileceklerini belirten Avukat Haşim Korkmaz şunları söyledi:

“Kararı davalı temyiz etti. Ancak Yargıtay onaylayarak karar kesinleşmiş oldu. Türkiye’de aile baskısı, toplum baskısı, ekonomik, sosyal nedenlerle çoğu gizli kalan evlilik dışı karı-koca gibi sürdürülen ilişkilerin mağduru kadınlara bir umut ışığı doğdu. Yeni Medeni kanuna göre uygulanan mal paylaşımı birlikte yaşayan çiftler için de geçerli. Evli çiftlere uygulanan mal paylaşımı ilk defa evli olmayanlara da uygulandı. Bu karar Türkiye’de ilk olabilecek bir karardır. Bu emsal karar Türkiye’de yenilik doğurdu” dedi.​

Yukarı Alt