İspanya La Liga'da sergilediği performansla Türkiye'yi Avrupa'da başarıyla temsil eden Nihat Kahveci, kariyeriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Futbol Federasyonu'nun çıkardığı TamSaha dergisine konuşan Nihat, elinden geldiği kadar Türkiye'ye dönmemeye çalışacağını ifade ederek, ''Senelerdir 'Avrupa'da futbolcumuz oynamıyor' diye kıvrandık. Şimdi orada gayet güzel oynarken, Türkiye'ye dönmem isteniyor. Bu da bana ters geliyor. Elimden geldiği kadar burada kalacağım. Zaten Villarreal ile 3 senelik daha kontratım var. İspanya'da maçlarda bana 'El Turco' diyorlar, 'Nihat' demiyorlar. Bu da beni çok gururlandırıyor. Çünkü bir Türk anılıyor. Bunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.

İspanya'da yenilgi ya da galibiyet halinde eleştirinin de övgnün de derecesinin çok iyi bilindiğini ifade eden milli oyuncu, ''Bizde orta nokta yok gibi. Yenildiğin zaman dünyanın sonu geliyor, yenince de omuzlar üzerinde gezdiriliyorsunuz. Bu anlayışın değişmesi için biz futbolcular olarak elimizden geldiğince doğru mesajlar vermeye çalışıyoruz. Ne yenildiğimiz zaman yerin dibine sokulmak ne de başarı elde ettiğimiz zaman pohpohlanmak istemediğimizi söylüyoruz. Ama maalesef Türkiye'de yenilgi olduğunda veya tartışma yaşandığında bu herkesin daha çok ilgisini çekiyor. Biraz da insanımızın yapısından kaynaklanıyor'' dedi.

Avrupa Şampiyonası'nda milli takımın başarısına da değinen Nihat, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti ile ilgili maçlar konusunda ''Hedefinize ulaşacağınıza inandıktan sonra ve umudunuzu kaybetmeden mücadele ettiğiniz takdirde istediğinizi alıyorsunuz. Bizim için final niteliği taşıyan bu maçlarda da tarihi skorlar alıp Türk milletinin yüzünü güldürdük. Milli takımımızın artık bir yerlere gelebilmek için kimseye muhtaç olmadığını, başarıya ulaşmak için oyuncuların kendilerine güvenmesinin yeterli olduğunu görmüş olduk'' dedi.

Grubun ilk maçında Portekiz'e yenilmelerine rağmen umutlarını kaybetmediklerini kaydeden milli oyuncu, ''İsviçre ve Çek Cumhuriyeti maçlarını kazanırsak gruptan çıkacağımızı biliyorduk. Bu düşünceyle hareket ettik. Hatta sadece gruptan çıkmanın bile yeterli olmayacağını düşündük. Gruptaki son iki maçı geriden gelip kazanmamızı ve bir üst tura çıkmamızı büyük bir başarı olarak görüyorum. Çünkü bunca yıllık tarihinde Türkiye sadece üç kere finallere gelme başarısını gösterebilmiş. Sıfır puanla döndüğü zamanlar olmuş. Bu yönden bakıldığında ve oynadığımız maçlar incelendiğinde güzel bir turnuva geçirdiğimizi söyleyebiliriz'' diye konuştu.

Nihat, gerçek bir forvet olmadığını, sahada serbest oynamayı seven, yeri geldiğinde kanatlara giden, defansa yardımcı olan bir oyun karakterine sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

''SEMİH İLE OYNAMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUM''

Avrupa Şampiyonası'nda beraber görev yaptığı Semih Şentürk'ü de öven Nihat, birlikte oynamaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Semih ile ilk önce Norveç ve Bosna-Hersek maçlarında beraber oynadıklarını kaydeden yıldız oyuncu, ''Gerçekten iyi anlaştık ve birçok da pozisyona girdik. Semih, Türkiye'de gol kralı olmuş bir oyuncu. Bu anlamda onun son vuruşlardaki becerisinden kimse şüphe etmemeli. Onunla birlikte oynamaktan mutluluk duyuyorum. İnşallah o da istediği yerlere gelir'' dedi.

ya adamın ısı yok bıde ayrılıp kendını mı mahvetsın mıs gıbı top oynuyo vıllarealde eger sakatlanmasaydı bu sene gol krallıgına oynardı kesın

Yukarı Alt