BaSoryong

Buralıyım
6 kadına bir erkek düşen Moğolistan'dan Türkiye'ye sürpriz bir talep geldi.

Bir yanında Rusya, diğer yanında Çin... Orta Asya'da denize kıyısı olmayan, gözalabildiğine ovalardan, çayırlardan oluşan bir ülke. Yüzölçümü 1.5 milyon metrekare yani Türkiye'nin iki katı... Nüfusu ise sıkı durun, sadece ve sadece 3 milyon.

Bu ülke Moğolistan. Büyük Moğol İmparatoru Cengiz Han'ın ülkesi...

Bölgesel iki süper gücün arasına sıkışmış, yıllarca Rusya'nın egemenliğinde kalan Moğolistan, tarım, madencilik, hayvancılık ve turizme dayalı bir ekonomiye sahip. Dış ticaret hacmi sadece 3 milyar dolar ülkenin 45 milyon hayvanı var. Moğolistan atların en özgür dolaştığı ülke.

Moğolistan'ın Türkler için önemi ise farklı. Orhun Abideleri, Göktürk Anıtları ile Türk tarihi açısından da ayrı bir değer taşıyor.

Ak Parti hükümeti de bu farklılığın farkında ve "Moğolistan dâhil Orta Asya ülkeleriyle artan ölçüde derinlikli bir işbirliği dokusu geliştirilmesi" politikası doğrultusunda ilişkileri sıcak tutuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Moğolistan'da dört adet Türk okulu var. Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) kanalıyla bu ülkede çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalardan biri de Orhun Kitabeleri'ne giden Bilge Kağan yolunun yapılması oldu.

İki ülke arasında dış ticarete gelince, burada çok sevindirici bir durum yok. Moğolistan'ın 3 milyar dolarlık ticaret hacmi içinde Türkiye'nin payı 2008 rakamlarına göre sadece 7 milyon dolar civarında.

ÜÇÜNCÜ KOMŞU TÜRKİYE

Coğrafi olarak sıkışmış kalmış olan Moğolistan da bu tarihi bağlar nedeniyle Türkiye'yi "üçüncü komşu" ülke olarak görüyor. Karşılıklı işbirliği için atılan adımlar hızlanıyor.

Heyetler geliyor, gidiyor. Önümüzdeki günlerde ise Türkiye'ye yeni bir heyet gelecek. Ama bu kez heyetin bavulunda farklı bir dosya var.

Nedir bu? Moğolistan giderek azalan nüfusuna çare arıyor. Rusya'nın egemenliğinde geçen yıllar boyunca işi, gücü olmayan müslüman Moğol erkeklerinin büyük bölümü alkolün pençesine düşmüş. Moğolistan'da erkek nüfus azalıyor. 6 kadına bir erkek düşüyor.

Erkek sayısının bu kadar az olması yüzünden başlık parası kadınlar için değil erkekler için isteniyor. 45 milyon hayvan, başlık parası için önemli bir kaynak.

Moğol hükümeti giderek artan bu endişelerini gidermek için şimdi Türkiye ile farklı bir talepte bulunuyor. Türkiye'den 20 bin erkek istiyor.

Bu aşamada görüşmeler sürüyor. Önceki gün bu konuda çalışmaları yürüten bir yetkili ile sohbet ettik. Moğolistan'da erkek sayısının azlığının ülkede önemli sıkıntılar yarattığını söyleyen yetkili, Moğolistan'dan önümüzdeki günlerde üst düzey yetkililerden oluşan bir heyetin geleceğini anlattı.

Heyetle bu konuda nasıl bir yol izleneceğini konuşacaklarını söyleyen yetkili, "Halk, Ruslar kökümüzü kuruttu diyor. Türk erkeklerinin çalışkan olduğunu düşünüyorlar. Türk erkekleri gelirse kendi erkeklerinin de silkineceğini düşünüyorlar" diyor.

daha haber proje aşamasından yani türkiyeye teklif gelecek turkiyede kabul ederse secilen babayiğit tek atıp yanına yatmayan 3 te devrilip yatmayan 5 ten aşağı atmayanları seçerler herhalde :D:D:D

BaSoryong

Buralıyım
SaiJeva demiş ki:
daha haber proje aşamasından yani türkiyeye teklif gelecek turkiyede kabul ederse secilen babayiğit tek atıp yanına yatmayan 3 te devrilip yatmayan 5 ten aşağı atmayanları seçerler herhalde :D:D:D
:mrgreen: :lol:

BaSoryong demiş ki:
SaiJeva demiş ki:
:mrgreen: :lol:
haksızmıyım ama adam başına 6 kadın düşüyorsa 20 bin türke 120 bin kadın eder adamlarda 3 milyon nüfus var bunun 500 bini erkek geriye 2.5 milyon gibi bir kadın kalıyorki gidenlerin işleri hiçte kolay değil aslında :D :curtain:

Bekar olup hayatda tutunacak dalı az olan insalar için biçilmiş kaftan kaçırmayın derim işde bulursunuz aşda.

Mike Shinoda demiş ki:
SaiJeva demiş ki:
ben gidersem nüfus patlaması olur orda
10 yılda 30 milyon olurlar :mrgreen:
şimdi bi çözümleme yapalım

beni çok iyi besleseler 4 dört atsam 10 günde 40 100 günde 400 eder 300 günde 1200 eder 300 gün 10 ay eder hadi dinlenme falan 10 ay desen
10 ayda 1200 kişi fazlalaşırlar hadi bilemedin yılda 1200 kişi ben eklerim oraya
1200*20,000 türk erkegi desek

bir yılda 24,000,000,000 kişi coğalırlar hadi bunların yarısı dogurmasa 12 milyon olurlar
bende buna çok para isterim
senin dediğini biz 3 senede halladeriz
:D:D:D:D:D:D: :muck: :muck: :muck: :popcorn:

SaiJeva demiş ki:
Mike Shinoda demiş ki:
SaiJeva demiş ki:
ben gidersem nüfus patlaması olur orda
10 yılda 30 milyon olurlar :mrgreen:
şimdi bi çözümleme yapalım

beni çok iyi besleseler 4 dört atsam 10 günde 40 100 günde 400 eder 300 günde 1200 eder 300 gün 10 ay eder hadi dinlenme falan 10 ay desen
10 ayda 1200 kişi fazlalaşırlar hadi bilemedin yılda 1200 kişi ben eklerim oraya
1200*20,000 türk erkegi desek

bir yılda 24,000,000,000 kişi coğalırlar hadi bunların yarısı dogurmasa 12 milyon olurlar
bende buna çok para isterim
senin dediğini biz 3 senede halladeriz
:D:D:D:D:D:D: :muck: :muck: :muck: :popcorn:
ahaahaaha :mrgreen: :mrgreen:

Cappadocia

Gözlemliyorum
Şİmdi şöle bi durum var musa kardeşim çözümleme yapmış ondan yola çıkarak bizimde kendimize göre çözümlememiz var tabiki Evet açıklıyorum eğer nufus o kadar az ise gitmeli sadece 2 ay ovada otlaklarda kadınsız geçirsem kadınların arasına girdiğimde mütiş rakamlar geliyo günde 10 tane ayrı kadın buda eder ayda 300 tane ve o ayda ki 300 kişi 9 ay sonra doğursa garanti veriyorum 2 iz 3üz 4 üz felan 2 den aşağı düşmez ayda 600 kişi bi senede 7200 hadi 200 eleyelim 7000 kişi benim gibi musa gibi 20bin adam giderse Çin in nufus çoğunluğu halt etmiş olur :D ve arada bi kaç çinlide iyi olur :D

Yukarı Alt