1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Metin Şentürk Hız rekorunu kırdı xD

1. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    Metin Şentürk Hız rekorunu kırdı xD

Görme engelli sanatçı Metin Şentürk, Şanlıurfa'daki rekor denemesinde otomobille ''Dünya Görme Engelliler Sürat Rekoru''nu kırdı. Şentürk, gazetecinin 'rekoru kırdınız mı?' şeklindeki soru üzerine espriyi patlattı:

Türkiye'nin en uzun pistine sahip Şanlıurfa GAP Havaalanı'nda gerçekleşen rekor denemesinde direksiyon başına geçen görme engelli sanatçı Metin Şentürk, dünya rekorunun yeni sahibi oldu. Guinness'in onayladığı rekorda Şentürk, saatte 292 kilometre hıza ulaştı.

Görme engelli İngiliz Mike Newman'a ait 284 kilometre hızı geçen Şentürk, gözyaşlarına hakim olamadı. Şentürk, kimsenin bu rekoru kıramayacağı konusunda iddialıydı.

Şentürk, gazetecilerin sorularına da esprili yanıtlar verdi. Bir gazetecinin 'Rekoru kırdınız mı?' sorusuna Şentürk'ün yanıtı 'Kör müsün' herkesi kahkahaya boğdu.

MÜTHİŞ HIZ REKORU

Türkiye'nin en uzun pistine sahip Şanlıurfa GAP Havaalanı'nda yaklaşık 8 gündür çalışmalarını sürdüren Şentürk, bugün İngiltere'den gelen ''Guinness Rekorlar Kitabı''ndan bir heyetin gözetiminde rekor denemesini yaptı.

Antrenörü Volkan Işık'ın arka araçtan kaskın içerisindeki telsiz tertibatıyla kendisini yönlendirdiği denemeyi sorunsuz bir şekilde tamamlayan Şentürk, sevinç gözyaşları içerisinde eşi Fulya Şentürk, antrenörü Işık ve ekip arkadaşlarına sarılarak bunu kutladı.

Şentürk, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Dünya Görme Engelliler Sürat Rekorunu'' kırdığını tahmin ettiğini, ancak resmi sonucun Guinness heyetinin uydu verilerinden yapacağı incelemenin ardından açıklanacağını ifade etti.

Başarısını tüm engellilere ve Türk ulusuna armağan ettiğini belirten Şentürk, ''Garip bir duygu'' içerisinde olduğunu dile getirdi.

Otomobilinden bahsederken ''Canavarım'' diyen Şentürk, araçta kendini nasıl hissettiğinin sorulması üzerine, ''Kendimi bir canavarın ağzındaymışım gibi hissettim'' dedi.

Çalışmasının başkanlığını yürüttüğü Dünya Engelliler Vakfı'nın bir projesi olduğunu hatırlatan Şentürk, bununla Türkiye ve tüm dünyadaki engellilerin hayata duruşunun değişeceğine inandığını anlattı.

Çalışmalarında yardım ve desteğinin esirgemeyen yetkililere ve herkese teşekkür eden Şentürk, ''Biz çok çalıştık ama başarımı biraz da bana edilen dualara bağlıyorum'' diye konuştu.

Bir gazetecinin tek rakibiniz THY'ydi değil mi? şeklindeki sorusu üzerine Şentürk, ''Onlar da artık yavaş kalabilir'' şeklinde espri yaptı.

Şentürk, daha sonra ''Bu rekoru kimse bizden alamaz, kim almaya çalışırsa ben 20 üstünü yapacağım. Bu rekor sonsuza kadar bizde kalacak'' şeklinde konuştu.

-ANTRENÖR IŞIK

Şentürk'ün antrenörü ralli pilotu Volkan Işık ise her şeyin çok iyi geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Bu iş tamamdır, rekoru kırdık. İnandık ve başardık. Çalışmalarımızda havanın güzel olması işimizi kolaylaştırdı. Bugün de havanın sakin olması Metin'i rahatlattı. 300 kilometreye çıkmak kolay değil, bugün de 300 kilometre yaptık.''

Bu arada çok sayıda basın mensubunun takip ettiği denemede, bir helikopter de havadan çekim yaptı.

Aracına binerken bir süre dua eden Şentürk, denemenin bitişinde de dua ettiği görüldü.

Şentürk'ü denemesinin ardından Şanlıurfa Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar ve şarkıcı Kubat da tebrik etti.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

''Guinness Rekorlar Kitabı''ndan bir heyetin gözetiminde Türkiye'nin en uzun pistine sahip Şanlıurfa GAP Havaalanı'nda bugün denemesini gerçekleştiren Şentürk'ün uydu verilerini inceleyen İngiltere'den gelen Guinness heyeti, daha sonra hava alanında basın toplantısı düzenledi.

Hız rekorunun görüntülerinin izletildiği toplantıda konuşan Guinnes rekorları yetkilisi Aleksandr Vypıraılenko, bu alanda daha önceki rekorun 2005 yılında İngiliz bir görme engelli tarafından, 268 kilometre hızla kırıldığını belirterek, ''Şu anda mutlulukla söyleyebilirim ki Metin, bu rekoru 292.89 ortalama hızla kırmış bulunmakta'' dedi.

''Metin'i tebrik ediyorum ve bunu yeni Guinness rekoru olarak tescil ediyorum'' diye konuşan Aleksandr Vypıraılenko daha sonra Metin Şentürk'e bu konudaki belgesini teslim etti.

Şentürk'ün antrenörü Volkan Işık da konuşmasında şunları kaydetti:

''Otomobil ekranında sürat 315 kilometre hıza kadar ulaştı. Ama uydudan gelen sinyalle 303'lere (en yüksek) kadar çıkmıştır. Diğer dünya rekorundan 23 kilometre hız daha fazla yaparak, ortalamayı geçtiği gibi aynı zamanda hız rekorunda maksimumda da geçmeyi başarmıştır.''

-''BU REKOR GÜZEL ÜLKEME VE ENGELLİ KADER ARKADAŞLARIMA''

Metin Şentürk de ''Bu rekorunu güzel ülkeme ve güzel ülkemde yaşayan tüm engelli kader arkadaşlarıma armağan ediyorum'' dedi.

Tüm engellilere seslenen Şentürk, ''Evlere kapanmışlara ve kapanmamışlarına diyorum ki lütfen sokağa çıkın, kendi engellerinizi kendiniz kaldırabilirsiniz'' diye konuştu.

Bu arada toplantı öncesinde uzun süre pistte tebrikleri kabul eden Metin Şentürk, Şanlıurfa Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, şarkıcı Kubat ve bazı katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirirken, Kubat'la birlikte nakaratları ''Ağam da şimdi gelir, paşam da şimdi gelir'' şeklindeki türküyü, ''Rekor da şimdi gelir'' diye çevirerek de okudu.

Son düzenleme: 28 Ekim 2015
  2. volkanka

volkanka Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    University Students...
    Haberi izledim, adam çok duygulanmıştı .

3. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    1 aydır olayı biliyordum bir zengin Ferrarisini sponsorluk babında vermiş volkan ışık ile eğitimler yapıyormuş o değilde yüksek hızda arkada volkan nasıl gidiyor fıldır fıldır bi sağda bi solda güzel iş çıkartmışlar son hıza çıkmak kolayda engelli birisi için o hızda aracı durdurmak daha zordur helal olsun.

4. Milano

Milano Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    helal olsun adama rekorlar kitabına girmiş :muck:

5. JeWilyn

JeWilyn Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    KaynakMaker
    bu adam yapmıssa bu hızı artık ben kendımı düşünemıyorum :twisted:

6. furious

furious Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bence bu kadar büyütülecek çok önemli bir olay değil ... gereksiz dünya rekorlarından biri ...

7. sweetCHIEF

sweetCHIEF   globalmod playboy rank8

Beğenilen Mesajlar:
    17
    Ödül Puanları:
    38
    Dugulanmak ne ya açıklanınca çocuklar gibi sevindi :) :kalp:

8. Mike Shinoda

Mike Shinoda Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversiteadayadayı
    canım yaa :santa:

9. JetHomme

JetHomme Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    :lol: :lol:

10. EliteTurk

EliteTurk Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Turist Rehberi
    Bu akşamki haberlerde gördüm rekordan rekora koşuyor diye bu seferde teyyare kullanıcakmış.. makara:

11. AngeLicMoon

AngeLicMoon Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    azimle s.çan taşı delermiş

12. Quattro

Quattro Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları: