TBMM Başkanı Şahin’in yeni yasama yılının açılışı dolayısıyla verdiği resepsiyonda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile BDP'li vekiller 10 dakika süren minibir zirve gerçekleştirdi

BDP'liler CMK'da değişiklik istediler ve KCK operasyonundan şikayetçi oldular. Erdoğan milletvekilerine "Yargının istediği operasyonu yürütme yerine getirir karşılığını verdi.

Erdoğan'dan tek tip askerlik uyarısı

TBMM’nin yeni yasama yılı nedeniyle verilen kokteyle ilk gelen Bakan Sadullah Ergin oldu. Ergin içeri girer girmez gazeteciler etrafını sardı. Merak edilen konu Askeri İdari Yüksek mahkemesinin YAŞ’ta terfilerin durdurulan 3 subay hakkındaki kararıydı. Fakat Ergin gazetecilere “Bilmediğiniz konuları bana sormayın” dedi. Kendisine soru soran yargı muhabirlerine kızan Ergin sözlerine şöyle devam etti: "Sizlere yargı konusunda açıklama yapıyorum. Gidip magazin yazıyorsunuz. Ben de bundan sonra magazin muhabirlerine konuşacağım” dedi.Burada Meclis Başkanı Şahin konukları kapıda karşılıyor. Salonun büyük kısmı gazetecilerle dolu.

RESESSİYONDA TÜRBAN AMA HİNDİSTAN USULÜ

Bir başka köşede yavaş yavaş toplanan yabancı misyon temsilcileri var. İlk göze çarpan başında türbanıyla Hindistan Büyük elçisi Fih. Onların geleneklerinde de saçları kesmeyip türban ile kapatmaları yer alıyor. Nitekim büyükelçi de böyle yapmış. Büyükelçi Sarar’dan giyiniyor. 10 takım elbise aldı.

Büyük elçilerin Sarar ilgilisi

Başında türsanıyla dikkat çeken Hindistan büyükelçisinin gardalobunun Sarar giyimden olduğu öğrenildi. Kokteylde yer alan konuklardan Sarar giyim yaratıcısı sadece Hindistan büyükelçisini değil Katar, Filistin, Nijerya gibi pek çok ülkenin büyükelçisine takım elbise verdiklerini söyledi.

Bu arada az önce resepsiyona Enerji Bakanı Taner Yıldız girdi. Gazeteciler bakan Yıldız’a "Sizi göremiyoruz" deyince Yıldız, referandumda 22 il dolaştığını dolayısıyla Ankara’da pek fazla bulunamadığını söyledi. Bundan sonra da bir dizi yurt dışı gezisi olacağını belirten Bakan, bir süre daha gazetecilerle görüşemeyeceği mesajını verdi.Bu arada BDP’li milletvekilleri de kokteyle geldi. BDP lideri Selahattin Demirtaş ve vekillerin oldukça neşeli oluşu dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Gül’ün seçim barajının indirilmesine ilişkin mesajlarının BDP'yi neşelendirdiği yorumu yapıldı.Adalet Bakanı’nın niye kızdığı ortaya çıktı. “Koskaca 49 maddelik HSYK kanunu vardı. 49 maddelik kanunu bir dinlemeye mahkum ettiniz. Hiç mi iyi bir şey yoktu” dedi.

Ve Kılıçdaroğlu’da CHP’nin boykotunu kırarak Meclis resepsiyonuna katıldı.Kılıçdaroğlu’nun hemen ardından Başbakan Erdoğan salona girdi. İki liderde ilgi çok büyük. Gerek gazeteciler gerek davetliler iki liderin de etrarfını sarmış durumda.

KILIÇDAROĞLU: KURUCU İRADE NEDİR ONU ÖĞRENSİN

Kılıçdaroğlu’nun gündeminde Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, “Anayasa’nın değişmez maddelerinin de değişeceği" yönündeki açıklamaları vardı. CHP lideri net konuştu. "Haşim Kılıç’ın kurucu irade nedir onu öğrenmesi gerekiyor".

Başbakan Erdoğan “Tek tip rafa kalkmış değil .Çalışmaları göreceğiz, ondan sonra karar vereceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu’dan Gül’e övgü:

Resepsiyona Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu aynı anda girdiler. Başbakan ve Kılıçdaoroğlu hiçbir araya gelmezken CHP lideri ile Gül arasında küçük bir sohbet gerçekleşti. Gül Ana muhalefet liderie özellikle sordu. “Cumhurbaşkanı olarak benden bir beklentiniz var mı?” Kılıçdaroğlu bunu “Bugünkü konuşmanız beklentilerimiz büyük ölçüde karşıladı yanıtını verdi.

Öte yandan Kılıdaroğlu Bakan Atalay’a “Yakın tarihi öğrenmesi gerekir” diyerek yüklendi.

GÜL: BARAJI KASTETMEDİM

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bugünkü meclis konuşmasındaki bazı sözlerinin seçim barajının indirilmesi olarak algılandığı soruldu.. Bunun üzerine Gül “Hayır ben öyle bir şeyi kastetmedim. Bu meclisin kıymeti anlaşılsın” diye söyledim” dedi.

Gül anayasa değişikliği ile ilgili sözlerinin açılması istendiğinde ise bunları siyasetçilere bıraktığını ama yapılması gerekenleri de söylediğini ifade etti.

BAŞBAKAN İLE DEMİRTAŞ GÖRÜŞTÜ

Başbakan tam kapıdan çıkarken Demirtaş ve diğer BDP ile karşılaştı. Resepsiyonun en dikkat çekici anıydı. Erdoğan ile mini bir zirve gerçekleştiren BDP’liler CMK’da değişiklik istediler. Başbakan görüşmeler devam ederse bunların hepsi konuşulur dedi. BDP’liler KCK operasyonunu şikayet ettiler ve "Siyasi bir operasyon il başkanımız tutuklandı" dediler. Başbakan bu sözlere Yargının istediği operasyonu yürütme yerine getirir. Yargı ve yürütme birlikte çalışılar" diye karşılık verdi.

Mini zirvenin ardından Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşakın Gül resepsiyondan birlikte ayrıldılar.

Yukarı Alt