1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Mars'ta müthiş buluş

1. SuperNaturaL

SuperNaturaL Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Amerikalı bilim adamları, Mars'ta eski bir gölün tartışmasız kanıtlarını buldular.

Boulder'daki Colorado Üniversitesi'nden bir ekibin, kıyı şeridi ve derinliğinin belirtilerine ait kesin kanıtlar keşfettikleri 3,4 milyar yaşındaki göl yatağına dair bulguların Kızıl Gezegen'deki geçmişin yaşam izlerinin bulunmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Araştırmanın başında yer alan Doçent Gaetano Di Achille, 3,4 milyar yaşında olduğu tahmin edilen gölün 200 kilometrekareyi aşkın bir alanı kapladığını ve derinliğinin 450 metre civarında olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, eski Mars gölünün büyüklüğünün ABD ile Kanada sınırındaki Champlain Gölü kadar olduğunu kaydetti.

Eski göle dair kanıtların, geniş bir deltaya, inişli çıkışlı tepe silsilelerine ve dalgaların arkalarında bıraktığı izlerden oluşan geniş bir kıyı şeridi olduğunu belirten Di Achille, "Bunlar Mars yüzeyinde kıyı şeridine dair ilk tartışmasız bulgular. Kıyı şeridinin tanımlanması ve buna eşlik eden jeolojik bulgular, 3,4 milyar yıl önce oluştuğu ortaya çıkan gölün bize büyüklüğünü ve hacmini hesaplama olanağı sağlıyor" dedi.

Mars'ın yörüngesindeki NASA'nın Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) aracının yüksek çözünürlüklü "High Resolution Imaging Science Experiment" veya HiRISE adlı çok güçlü kamerasıyla çekilen görüntüler kullanılarak yapılan gözlem, Amerikan Fizik Birliği'nin Geophysical Research Letters adlı yayın organında yayımlandı.​

2. DecipheR

DecipheR Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  3. joLLy jaRin

joLLy jaRin Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    zaman geçtikçe marsta hayatın olup olmadığına daha çok yaklaşmamızı sağlıyor belkide marslı kardeşlerimizle çok yakın zamanda tanışcaz kim bilir, güzel paylaşım olmuş ellerine sağlık güncel haberlerden haberimizin olduğu için. :D

4. attix12

attix12 Gözlemliyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yalan onlar yalan :P,

5. Winterspring

Winterspring Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben her zaman evrende bizden varlıkların(canlı yada yapay zekalı) olduğuna inanmışımdır.Son yıllarda bunu destekleyen birçok veri elde edildi.Bazıları bunu mantıksız bulsada asıl mantıksız olan koskoca evrende tek olmamızdır.

6. attix12

attix12 Gözlemliyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    2012 de de dunya yok olacak onu bilion mu :D

7. JawBreaker

JawBreaker   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Aklıma bunu getirdi. :lol: :D

8. Junkie *

Junkie * Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    :D oh ne iyi ne iyi ilerde canımız sıkılırsa marsa su içmeye gideriz :starving: :mrgreen: