1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Mars yine heyecanlandırdı

1. CaN_KsK

CaN_KsK Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mod.
    :arrow: MARS YİNE HEYECANLANDIRDI

Mars'ta kaya parçaları örtüsünün altında bulunan 2 bin 250 km genişliğindeki kütle yeni bir heyecan yarattı.

Amerikalı bilim adamları, Mars'ta kaya parçaları örtüsünün altında çok geniş buz tabakaları keşfettiklerini açıkladı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) California eyaletindeki Pasadena'da kurulu Jet Motorları Laboratuvarından yüzey radar cihazı ekibi üyesi Ali Safaeinili, elde ettikleri sonuçların buzun varlığına kanıt olduğunu belirtti.

Austin'deki Texas Üniversitesi Yer Bilimleri Fakültesinden John Holt da elde edilen bulgularla ilgili olarak Science dergisinde yazdığı makalede, geniş buzul kitlelerinin Mars'ın kutup bölgelerinde olmadığını belirterek, "İncelediğimiz tek bir buzul tabakası, Los Angeles kentinin üç katı genişliğinde ve 3 km kalınlığında, belki daha fazla" diye konuştu.

Holt, buzul tabakalarının bilimsel değerinin dışında, Mars'ın gelecekteki keşfinde önemli bir su kaynağı olabileceğine işaret etti.
    Amerikalı uzmanlar, Mars'ın güney yarıküresindeki Hellas havzasındaki muazzam buzul kitlesinin 2250 km genişliğinde ve 5 km kalınlığında olduğunu belirterek, yaklaşık 4 milyar yıl önce büyük göktaşının gezegenin yüzeyine çarpmasıyla oluştuğunu düşündüklerini kaydetti.

Makaleyi yazan Holt ve ekibin 11 diğer üyesi, Mars Odyssey uzay aracıyla yapılan yüzey radar incelemelerinde kuzey yarıkürede de benzer oluşumlar belirlediklerini ifade etti.

2. SilenTT

SilenTT Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    gerçekten ilginç.. ben asıl şeyi merak ediyorum plutona bir alet yollamışlar 2015 de varıcakmış yanlış hatırlamıyorsam neler olucak şimdiden heycanlıyım :)

3. CaN_KsK

CaN_KsK Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mod.
    Teknoloji gelişiyor evrenin sırrı çözülmeye başlanıyoru,hepimiz sabırsızlıkla olacakları,çıkacakları bekliyoruz.

4. Misproject

Misproject Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  5. SymbioN

SymbioN Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    İnsanlık uzayın daha derinlerine indiği zaman bizim burada olacağımızı sanmıyorum.Çoktan göçüp gitmiş oluruz :)

+Marsta olan bitenleri takip etmeye çalışıyorum.Bu beni daha çok heyecanlandırıyor aslında

6. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    bir şu mars'ın kızıllığına hastayım bir de tanga'nın pembeliğine :P

7. HnTRue

HnTRue Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    marstan korkuyorum aslında marstan korkmak değil oraya gitmek korkutoyor kim bilir kaç ayda kaç yılda gideriz..:D Ama tangaya bende hastayım ama pembe değil kırmızısına : )