Löw: 'Çok tedirgin olduk'
EURO 2008 yarı finalinde Türkiye'yi 3-2 yenerek finale yükselen Almanya'da teknik direktör Joachim Löw, heyecanlı bir maçın ardından kazandıkları için mutlu olduğunu söyledi. Löw, "Türklerin mükemmel performansı nedeniyle tedirgin oldum, ancak sonuçta kazanmayı başardık" dedi.

Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw, Türklerin farklı oyun tarzlarıyla kendilerini gerçekten çok şaşırttıklarını belirterek, ''Son saniyeye kadar inanılmaz bir heyecandı. Ancak başardık, bu beni çok mutlu etti'' diye konuştu.
Joachim Löw, maçın başında kontrolü kaybettiklerini ve aptalca hatalar yaptıklarını ifade ederek, ''Türkler orta sahada mükemmel bir oyun oynadılar. Attıkları 2. gol çok tehlikeliydi. Maçı sonuna kadar bırakmadıkları için tedirgin oldum. Türkleri hiçbir zaman göz ardı etmemek lazım. Müthiş bir teknik ve mücadeleyle oynuyorlar, hiç pes etmiyorlar. Ama sonuçta golü attık ve kazanmayı başardık. Mükemmel performansları için Türkleri de tebrik ediyorum'' şeklinde konuştu.
Takım menajeri Oliver Bierhoff da, sağlam sinirleri olduğunu göstererek Türkleri şaşırttıklarını ifade etti ve maç sırasında büyük hatalar yaptıklarını, Türk oyuncuların önemli fırsatlar yakaladıklarını kaydetti.
Takım kaptanı Michael Ballack da çok mutlu olduğunu belirterek, ilk yarı iyi oynamadıklarını, ancak ikinci yarıda maça asılarak büyük moral yakaladıklarını söyledi.
Almanya'nın 3. golünü atan Philipp Lahm ise, ''Türkler, bize hayatı zorlaştırdı. Ancak şimdi hedefimiz belli, Avrupa şampiyonluğunu istiyoruz'' dedi.
Miroslav Klose de durum 2-1 olduğunda bile Türklerin bir gol atabileceğinin aklına geldiğini belirterek, ''Türklerin nasıl oynadığını gördünüz, ancak biz de oyuna geri gelebilecek bir takım olduğumuzu gösterdik'' şeklinde konuştu.
''İmparator'' lakaplı tanınmış oyuncu Franz Beckenbauer ise Alman milli takımından daha fazla çaba beklediğini, Türklerin çok iyi oyuncuları olduğunu ve bunu da gösterdiklerini söyleyerek, ''Türkler artık gol de atabiliyorlar. Eskiden bu böyle değildi'' şeklinde görüş belirtti.
Almanya'nın başkenti Berlin'de ''taraftarlar alanını'' dolduran çok sayıda Alman taraftar da Türkiye'nin oyunundan dolayı maçın sonuna kadar büyük bir stres yaşadıklarını ifade ettiler.
Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtinde, Türklerin, Alman dostlarıyla birlikte eğlendikleri görüldü.

Yukarı Alt