Rusya/(D)İngiltere/Fransa takılıyoruz işte.. xD
Belki ilk duydugunuzda koltuklariniz kabardi veya sevindiniz nede olsa butun dunyada rayting rekorlari kiran bir dizide turkce bir cumle kullanildi.Benjamin Linus`un soyledigi"turkce biliyormusunuz" .Bunda ne var diyebilirsiniz cok normal peki olay nerde geciyor "Sahara Desert" yani "Sahara Colu" sahara colu nerdedir? Afrikanin kuzeyinde Bu bolgede hangi ulkeler var libya,tunus,cezayir bulunmaktadir..Bu haritada da fransiz somurgelerini gorebilirsiniz.Zaten dizide olayin gectigi bolge Tunus sinirlari icinde .Tunusun 1950lere kadar bir Fransa somurgesi oldugunu biliyoruz ve resmi dili ne kadar arapca gozuksede nufusun hemen hemen her kesiminin fransizca konustugunu bilmeyenimiz yoktur herhalde.Peki dizide senaristler neden Fransizca degilde Turkceyi tercih ettiler?

Bu tamamen olusturulmaya calisilan Turkiye imajindan kaynaklanmaktadir.Ordaki insanlarin turkce konusuyor olabilme ihtimalini gundeme getirmek hic suphesiz seyircide Turkiyedeki insanlarinda bu sekilde giyindikleri (sarikli,carcafli,sakalli vs.vs.),turkiyedeki insanlarinda bu sekilde oldugu izlenimini uyandirmaktadir.Cok eski degil bundan 2-3 ay once bir ispanyol ekibi filim cekimi icin turkiyeye gelmislerdi ve televizyonlarda "Camide sevisme sahnesi cektiler(bkz.)" seklinde haber olmustu.Simdi bu goruntulerde yer alan turkiyenin gercek turkiye olmadigi hepimiz biliyoruz.Fakat disarida olusturulmaya calisilan imaj maalesef bu sekilde.Bu konuda ne yapilabilir bilemem ama birseyler yapilmasi gerektigi kesin.

Son olarak burda(ingilterde) bir turkun yasadigi bir olayi anlatmak istiyorum..

Avrupanin bir bolgesinden gelmis olan(fransa,italya yada isvecten olabilir emin degilim) bir ogrenci aynen sunu soylemis

-"ben sizlerin turk oldugunu duydugumda buna inanamadim,cok sasirdim(kizlardan ve erkeklerden bahsediyor)

-neden?(diye soruyor )

-benim bildigim turkler carcafli.sakalli insanlar fakat sizler hic oyle degilsiniz….

Lostun 9. bolumu o kadarda masum degildi bence…

Ben onların taaa...Neden bizi eziyorlar yokk etmeye çalışıyorlar biliyormusunuz.Çünkü bir gün gelecek ve o hakimiyetin bizde olduğunu görecekler :wink1: .Atalarımızın yaptığı gibi...

ben oyle dusunmuyorum bana gore hani bir laf vardır bir filmde Turk kelimesi 1 kere gecsin biz o filmi izledigimizde "anaa turk dedi la" diyip sonuna kadar bidaha turk kelimesi cıkacakmı diye izliyoruz bence lost yazarlarıda bunu dusunmusturler...

addIcFb

Aileden
Ulann Bunlar Varya Şerefsizler :x aynen mehmet kardeşime katılıorum

ya sizce boyle bisey mumkunmu hurafe hurafe seylere inanıyorsunuz Turkiyede Lostu izleyen en az bi 5 milyon kisi vardır adamlar sizce 2 kelime icin 5 milyon kisiyi goze alabilirlermi?

ayrıca bence oraya benjamin sanki kutuplardaymıs gibi sımsıkı giyinerek geliyor yani sanki ısınlanmıs gibi ona mansubende daha once Turkler oyle kıyafetler giyerlerdi onları Turk sanıyor sonra zaten otele gittimi yıl kac falan diyor...

Sacmalık bunlar.Nsl bi çelişkiyse,birkac hafta once LOST oyuncusu Sawyer geliyoor,cok modersiniz diyor,sonra o dizide keleşli teroristlere Türk muhamelesi yapılıyor.Ayip harbi.

| | '''''''''ŞerefsizLiK''''''''''' | || | '''''''''ŞerefsizLiK''''''''''' | | | | '''''''''ŞerefsizLiK''''''''''' | | | | '''''''''ŞerefsizLiK''''''''''' | |

Yukarı Alt