akherons demiş ki:
JouLe demiş ki:
Anadolu Teknik Lisesi - Elektrik / Elektronik okuyorum.
Bildiğin anadolu lisesi gibi ders sayıları fazla bile.
Bilgisayar bölümünü tavsiye etmem her yer bilgisayar cı 5 yaşındaki çocukta pc kullanıyor.
Makine yada Elektrik / Elektronik git. İş imkanı çok birde çok para var :thumbsup:
5 yaşındaki çocuğun yaptığı browseri açıp kraloyun.com yazmaktan ibaret :P
hay ağzını öpeyim :P önemli olan bilgisayarcı olmak değil, en iyisi olmak :wink1:

akherons demiş ki:
JouLe demiş ki:
Bilgisayar bölümünü tavsiye etmem her yer bilgisayar cı 5 yaşındaki çocukta pc kullanıyor.
Makine yada Elektrik / Elektronik git. İş imkanı çok birde çok para var :thumbsup:

Arkadaşım sen bilirsin ben tavsiyede bulundum.
Kaç kişiyede kaç öğretmenede sorsam.
Elektrik dedi. Kendin hanginin istiyorsan ona git.
Yurtdışında Bilgisayar Müh . diye birşey yok onuda söyleyim. Sadece :kalp: TR :kalp: ye özgün birşey.
Ben elektrik e gidiyorum. Mühendis olursam 3000 - 5000 tl maaş alırım. Teknisyen olursam 1500 - 2500 TL

JouLe demiş ki:
akherons demiş ki:
JouLe demiş ki:

Arkadaşım sen bilirsin ben tavsiyede bulundum.
Kaç kişiyede kaç öğretmenede sorsam.
Elektrik dedi. Kendin hanginin istiyorsan ona git.
Yurtdışında Bilgisayar Müh . diye birşey yok onuda söyleyim. Sadece :kalp: TR :kalp: ye özgün birşey.
Ben elektrik e gidiyorum. Mühendis olursam 3000 - 5000 tl maaş alırım. Teknisyen olursam 1500 - 2500 TL
sonuçta elektrik de ideal bilgisayarda benim demek istediğim, alanında en iyisi olması, bu devirde ekmek aslanın ağzında :P

The47

Bilgiliyim
Arkadaşlar kusur bakmayın saçma sapan yorumlar yapmaktan ileriye gitmemişsiniz. Olayı bilip bilmeden damdan atlama yorumlar yapmayın. Bak arkadaşım, sen ileriyi iş sahasını düşünüyosan bu sende biticek olan bişe. Şuan bilişim tek. okuyorum bölümüm web tasarım. 2 hafta sonra ing dil sınavına giriyorum ve kısmet olursa ing/alm/tr tercüman olmayı planlıyorum. Sen ileriyi boşver ne istedigine bak. Çünkü bu işler öyle eskisi gibi degil. Bilgisayarı 5 yaşındaki yegeni kullanıyomuş. C Delphi dillerini biliyomu yegenin? html asp php flash cad biliyomu yegenin senin? Bu işte garantilik falan kalmadı gençler gözlerinizi açın. Herşey sizin kendinizi geliştirmenizde bitiyor. En basit örnek, yunanca çok gereksiz bi dil gibi geliyor demi? Peki kendinizi geliştirdiginizde çogu mühendisten doktordan daha fazla maaş alcagınızıda biliyormusunuz? Şimdiden oturup maaş hesabı yaparsanız işiniz zor. O yuzden kimsenin kafasını karıştırmayın. Hiçbir rehber ögretmenin müdür yardımcısının aklına uymayın! Gidin işin içindekilere sorun. Üni okuyan mezun olmuş kişilere sorun ögrenin.

Senin lise seçimine gelince. Bilş. Tek And. Tek. diyorsan ilk senende haftada 8 saat ing görceksin. toplam 40 saat ders olcak haftalık. Normal düz lise programı + 8 saat ing görceksin yani. Zaten anadolu düz meslek hepsi 9da aynı programı görüyor ama ing fazlan olcak. 2-3-4. sene ing 4 saat olarka kalıcak. Son sene düz meslek gibi 2 gün okul 3 gün staj yok. Yazları 300 saat stajını tamamlıcaksın. 2-3-4. sınıfta ise toplam ders saatin 45 saat olcak. sonra seçtigin bölüme göre bilgisayar elektronik hangi alandaysan o yönde ders görüceksin. Ama unutma her zaman genel kültür derslerin olucak.
Dil bölümüne gidersen ne olur. İng yüksek bi ortalama düştügü takdirde takdir alman çok kolay olcaktır. Takdir tabiki bişe ifade etmiyor bunu 4 yıl sonra okul birinciligi için söyledim :) yani okul sıralamasında çok üst sıralarda olabilirsin ing dersini saglam tutarsan. meslektede bölüm derslerini saglam tutman lazım ama bu yetmicektir çünkü genel kültür dersleri de yogun meslekte. Dil bölümünde ayrıca say dersleri görmiceksin. mat fen yok. eger say alanda kötüysen bu senin için artı olucaktır. Bence dili seç. hem okul ortamı daha iyi olur, hemde son sene üni ye çalışmak için zamanın bol olur. İnan bana haftada 45 saat ders varken üstüne ders çalışmak çok zor.

Kolay gelsin iyi forumlar.

iş en iyisi olmakta, bilgisayar mühendisleri dururken + her geçen sene bilgisayarla ilgili bölümler açılırken bilgisayar yazma derim

The47 demiş ki:
Arkadaşlar kusur bakmayın saçma sapan yorumlar yapmaktan ileriye gitmemişsiniz. Olayı bilip bilmeden damdan atlama yorumlar yapmayın. Bak arkadaşım, sen ileriyi iş sahasını düşünüyosan bu sende biticek olan bişe. Şuan bilişim tek. okuyorum bölümüm web tasarım. 2 hafta sonra ing dil sınavına giriyorum ve kısmet olursa ing/alm/tr tercüman olmayı planlıyorum. Sen ileriyi boşver ne istedigine bak. Çünkü bu işler öyle eskisi gibi degil. Bilgisayarı 5 yaşındaki yegeni kullanıyomuş. C Delphi dillerini biliyomu yegenin? html asp php flash cad biliyomu yegenin senin? Bu işte garantilik falan kalmadı gençler gözlerinizi açın. Herşey sizin kendinizi geliştirmenizde bitiyor. En basit örnek, yunanca çok gereksiz bi dil gibi geliyor demi? Peki kendinizi geliştirdiginizde çogu mühendisten doktordan daha fazla maaş alcagınızıda biliyormusunuz? Şimdiden oturup maaş hesabı yaparsanız işiniz zor. O yuzden kimsenin kafasını karıştırmayın. Hiçbir rehber ögretmenin müdür yardımcısının aklına uymayın! Gidin işin içindekilere sorun. Üni okuyan mezun olmuş kişilere sorun ögrenin.

Senin lise seçimine gelince. Bilş. Tek And. Tek. diyorsan ilk senende haftada 8 saat ing görceksin. toplam 40 saat ders olcak haftalık. Normal düz lise programı + 8 saat ing görceksin yani. Zaten anadolu düz meslek hepsi 9da aynı programı görüyor ama ing fazlan olcak. 2-3-4. sene ing 4 saat olarka kalıcak. Son sene düz meslek gibi 2 gün okul 3 gün staj yok. Yazları 300 saat stajını tamamlıcaksın. 2-3-4. sınıfta ise toplam ders saatin 45 saat olcak. sonra seçtigin bölüme göre bilgisayar elektronik hangi alandaysan o yönde ders görüceksin. Ama unutma her zaman genel kültür derslerin olucak.
Dil bölümüne gidersen ne olur. İng yüksek bi ortalama düştügü takdirde takdir alman çok kolay olcaktır. Takdir tabiki bişe ifade etmiyor bunu 4 yıl sonra okul birinciligi için söyledim :) yani okul sıralamasında çok üst sıralarda olabilirsin ing dersini saglam tutarsan. meslektede bölüm derslerini saglam tutman lazım ama bu yetmicektir çünkü genel kültür dersleri de yogun meslekte. Dil bölümünde ayrıca say dersleri görmiceksin. mat fen yok. eger say alanda kötüysen bu senin için artı olucaktır. Bence dili seç. hem okul ortamı daha iyi olur, hemde son sene üni ye çalışmak için zamanın bol olur. İnan bana haftada 45 saat ders varken üstüne ders çalışmak çok zor.

Sözelim çok iyi ama sayısalım berbat, buda demek oluyor ki okul hayatımın iyi geçmesi için dil bölümünü seçmem lazım. Bilgisayar bölümünü daha bir çok istiyorum gerçi. Napsam acaba kararsız kaldım =\

The47 demiş ki:

iyi güzel açıklamışsın da ben arkadaşa kısaca özet geçmiştim :P

The47

Bilgiliyim
akherons demiş ki:
Sözelim çok iyi ama sayısalım berbat, buda demek oluyor ki okul hayatımın iyi geçmesi için dil bölümünü seçmem lazım. Bilgisayar bölümünü daha bir çok istiyorum gerçi. Napsam acaba kararsız kaldım =\
Keşke elimde olsada sana bilgisayar derslerini göstersem niyeyse herkes bişey yaptıgımızı sanıyo o derslerde ama 8 saatlik dersin 6 sı solitaire oynamakla geçiyor. Neyse, Emin ol 4 yıl önce bende böyle düşündüm. Bilgisayar hakkında çok şey biliyodum çokda seviyodum. Çocuk besler gibi bilgisayarıma bakardım her hafta açıp içini temizledigim zamanlar oldu fandan çıkan farklı bi ses tedirgin ederdi beni ^^. Sonra bi kaç süper zekalı 3080 yılından gelme insanla konuştum ve beni And. Tek. liseye yönlendirdiler. Aynı senin gibi dil mi bilgisayar mı diyodum. Ve 4 yıl sonra ilk defa disiplin cezası alıp örgün egitimime son verip açık ögretimden okuyup böylece gündüz boş zamanlarımda ing çalışmayı düşündüm biliyomusun? Meslek lisesinden son sene ders çalışamayacaksın. 45 saat ders varken, arkadaşların boşvermişken, bunu yapman aynı benim yaptıgım gibi hepsine küsüp bir diger deyişle tüm baglarını koparırsan olur. Bak, Meslek lisesi gerçekten farklı bi ortamdır. Ve hernereye gittiysemde böyle oldugunu gördüm. Meslek lisesini kötülemiyorum ama tabki içleirnde iyi insanlarda vardır ancak şunu unutma. Sen böyle olmayabilrsin ama oraya gönderilenlerin cogunu anneleri babaları "bundan 1 baltaya sap olmaz bari okusunda fabrikaya bi yere belki alırlar" diye gönderiyor. Samimi oldugun meslekte okayun varsa git sor 75% böyledir ögrencilerin. ve coguda niye oraya geldigini bilmez. Sen okulunu seçmekle arkadaşlarınıda seçiceksin bunuda göz önünde bulundur.

Genel Olarak Meslek Liselerinin Eğilimi "Çalışan" Yetiştirmek. Belirli Seviyede İşçi Adayları Yetiştirip Onları Aceleci Bir Biçimde Hayat Maratonunun İçine Yerleştirmek. Ancak Bu Konuda Çarkın Mükemmel İşlediğini Söyleyemeyeceğim. İşlediğini İddia Eden Varsa Ayrıca Sabaha Kadar Konuşabilirim Ayrı Mesele. Öncelikle Şunu Belirteyim Eğerki Bir Meslek Lisesinde Okuyorsanız, Düz Liseliler Bile Size "Amele" Gözüyle Bakarlar. Nedense Bizim Toplumumuzda Çok Basit Bir İşmiş Gibi Algılanıyor... Aslında Tümüyle Haksız da Sayılmazlar. Genel Olarak Meslek Lisesi Öğrencilerine Bakın. Demek İstediğimi Anlayacaksınız.
Bir Diğer Konu Öğrenci Kalabalığı ve Haliyle Düşen Eğitim Kalitesi. Bizzat Tanıdığım Bazı Öğretmenler Var ki En Korkulu Rüyaları Meslek Lisesinde Çalışmak. %90'ı Sorunlu Öğrencilerden Olsa Gerek. Okumadım Bilmiyorum.
Buraya Kadar Hep Kötü Yanlarıyla Geldik. Tabi ki İyi Yönleri de Hayli Bol. En Başta Üniversiteye Yatay Geçiş İmkanı Var. ÖSS Stresini Yaşayan Bilir :)
Diğer Bir Mesele İşsizlik Bu Kadar Ön Plandayken Öğrencileri Erken Yaşta Mesleğe Teşvik Etmesi.
Projeleri Planları Çok Güzel Olmasına Rağmen Bir Türlü İstenilen Performansta İş Çıkaramadı.

Dil Bölümü İçin Bilmiyorum Düz Liselerde Dil Sınıflarının Açılma Koşulunu. Bir Arkadaş Demiş ki Okuldaki Ortalama İyi Olur İngilizce Çok Fazla Saat İçeriyor vb. Çok Haklı. Kısa Yoldan Ortalama Yapmanıza Aşırı Katkı Sağlar. Mütercim-Tercümanlık ve Amerikan, İngiliz, Fransız, Alman (Hangisi Alanınız ise) Dili ve Edebiyatı Gibi Okunası Bölümler Var Üniversitede. Genelde Mütercim-Tercümanlık Tercih Edilir. Peki Hiç Tercüman Tanıdığı Olan Var mı Aranızda?

Pekala Düz Lisenin TS-TM-MF Bölümlerinden Çok İyi Okulları (ODTÜ - SBF - İTÜ) Kazanmış Arkadaşlarım Var. Düz Liseleri Neden Bu Kadar Yabana Attığını Anlayamadım. Bence İyi Bir Seçim Olabilir Senin İçin TS Bölümü. İlerde de RST, Halkla İlişkiler, veya Gazetecilik - Tarih - Coğrafya vs.

TM Bölümünde de İşletme - Sosyoloji - Psikoloji - Kamu Yönetimi - Hukuk Gibi Bölümler Sayısal Derslerden Neredeyse Tümüyle Arındırılmış Durumda, Eğer Mesele Sayısalsa.

Sözü Getirmeye Çalıştığım Nokta Şu, Eğer Meslek Lisesi Okumaya Karar Verirsen İlerde Yapabileceğin İş İmkanları Oldukça Kısıtlı Bildiğin Üzere. Dil Bölümü Okursan da Ona Keza. Bence Düz Liseler Değerlendirilmeli.

Konu Bir Yerde Kız Olayına Takılmış :)
Düz Lisenin TS Bölümünde 1 Erkeğe 3 Kız Düşer.
TM Bölümünde 1 Erkeğe 2 Kız
MF Bölümünde 1 Erkeğe 1 Kız
Dil Bölümünde Tek Erkek Sen Olursun
Meslek Lisesinde 1 Erkeğe 5 Erkek Düşer.

The47 demiş ki:
akherons demiş ki:
Keşke elimde olsada sana bilgisayar derslerini göstersem niyeyse herkes bişey yaptıgımızı sanıyo o derslerde ama 8 saatlik dersin 6 sı solitaire oynamakla geçiyor. Neyse, Emin ol 4 yıl önce bende böyle düşündüm. Bilgisayar hakkında çok şey biliyodum çokda seviyodum. Çocuk besler gibi bilgisayarıma bakardım her hafta açıp içini temizledigim zamanlar oldu fandan çıkan farklı bi ses tedirgin ederdi beni ^^. Sonra bi kaç süper zekalı 3080 yılından gelme insanla konuştum ve beni And. Tek. liseye yönlendirdiler. Aynı senin gibi dil mi bilgisayar mı diyodum. Ve 4 yıl sonra ilk defa disiplin cezası alıp örgün egitimime son verip açık ögretimden okuyup böylece gündüz boş zamanlarımda ing çalışmayı düşündüm biliyomusun? Meslek lisesinden son sene ders çalışamayacaksın. 45 saat ders varken, arkadaşların boşvermişken, bunu yapman aynı benim yaptıgım gibi hepsine küsüp bir diger deyişle tüm baglarını koparırsan olur. Bak, Meslek lisesi gerçekten farklı bi ortamdır. Ve hernereye gittiysemde böyle oldugunu gördüm. Meslek lisesini kötülemiyorum ama tabki içleirnde iyi insanlarda vardır ancak şunu unutma. Sen böyle olmayabilrsin ama oraya gönderilenlerin cogunu anneleri babaları "bundan 1 baltaya sap olmaz bari okusunda fabrikaya bi yere belki alırlar" diye gönderiyor. Samimi oldugun meslekte okayun varsa git sor 75% böyledir ögrencilerin. ve coguda niye oraya geldigini bilmez. Sen okulunu seçmekle arkadaşlarınıda seçiceksin bunuda göz önünde bulundur.
Meslek lisesindeki ortamdan dolayı ve sayısal derslerin olmayışından dolayıda biraz Yabancı Dil istiyorum aslında. Çok kararsız kaldım. Lise seçerkende bu söylediklerini göz önüne alıcam.

Senin hangi bolumu istediğini yada isticegini senin dısında kimse karar veremez.Gir internete araştır hangi bolum hangi meslek ne kadar para ne kadar iş? Emin ol baktıktan sonra kararın belli olucak :):)

The47

Bilgiliyim
@KuTuKoLaCI

Ne dediysen katılıyorum arkadaşım ama çalışan yetiştirmiyorlar. Açık konuşucam bildiginiz "amele" yetiştiriyorlar.

Not: En sonki sınıf ortalamamız 22 erkek 2 kızdı. yaklaşık 2 haftadr gitmiyorum bitene kadar raporluyum. 2 kişinin atılma ihtimali vardı olsun olsun 20 erkek 2 kız olur ^^ gene senin ortalama uyuyor

KuTuKoLaCI demiş ki:
Konu Bir Yerde Kız Olayına Takılmış :)
Düz Lisenin TS Bölümünde 1 Erkeğe 3 Kız Düşer.
TM Bölümünde 1 Erkeğe 2 Kız
MF Bölümünde 1 Erkeğe 1 Kız
Dil Bölümünde Tek Erkek Sen Olursun
Meslek Lisesinde 1 Erkeğe 5 Erkek Düşer.
bu kadar doğru bir tablo yok, hakkaten yok :mrgreen:

anadolu teknik lisesi son sınıfı bitirdim artık hazranda alıyorum diplomayı kessinlikle önermiyorum arkadaşlar yani mezun olunca evet hayatınızda büyük bi + oluyor adam gibi okursanız eğer ancak o kadar lanet bi durum yokdur şu 4 yıllık hayatımda hiç böyle olmamıştı yani boşa geçti resmen atolyede pek yaptığın iş yok 3 yıl atolye dersi görüyorsun max. 20 uygulama +300saat staj yazları 20 uygulama dışında sayfalarca özet çıkartıp deftere düzgünce yazıyorsun kültür hocaları ise çoğu okulda tabiri caizse dandik öğretmiyor end. meslek gibi görüyor sizi geçip gidiyor çoğu konuyu bilmiyor bile mat. hocamız türevi anlatamadı mesela analitik geo.de bi çember sorusunu 70dkda çözemedi 5 dkda biz çözdük kıvransın diye bıraktık ders bitincede çıkıp gitti çözemedi yani vs vs vs anadolu teknik lisesine bişey öğrenmek için gitme düz liseye git puanın anadoluya yetmiyorsa biz eşeklik ettik anadolu teknik daha iyidir dedik anadolu yerine ona gittik aklı fikri yerinde bi insana benziyorsun öle kıza kafayı takıp 4 yıl yatıcağını düşünmüyorum eğer ben hem sosyal olurum hemde çalışırım diyorsan tavsiyem düz lise çünkü anadolu teknikde fln sosyal olmaya vaktin kalmıyor pazartesi günleri 7de giriyorm 6da çıkıyorum okuldan sınıftakilerin çoğu amele diye tabir ettiğimiz kıro insanlar okul desen end. ile karışık olduğundan sağlıklı ilişkiler kurmak pek mümkün değil ister istemez biraz sert durman gerekiyor yoksa çatıolar filan çok olay çıkar olmayan kızlar yüzünden hoş bizim sınıfta 2 kız var birinden ben güzelim diğeri benden yakışıklı ama neyse yani tavsiyem düz lisedir anadolu olmuyorsa.not: fullde çeksen fen lisesine gitme! :)

The47

Bilgiliyim
@Rapp3R vay be demek bu şeyleri yaşayan tek ben degilmişim her ne kadar kötü olsada bu kaderi paylaşan tek insan olmadıgımı görmek içimi bi nebze rahatlattı diyeblirim :)

son senem ben kurtuluyorum yinede sayın 47 :P yeni topic açtım yaram içerde isterseniz buyrun gelin :)

Şimdi önümde 2 tane seçenek var ozaman ;

Lisede Bilgisayar ile bağlantımı koparıp dershaneye gidip, eşek gibi derslerime çalışıp sayısal bölümüne girmek ordanda PC mühendisliğini zorlamak.

Bir diğer seçenek ise ;

Yabancı dil bölümü okumak.

Hangisini yapayım sizce?

akherons demiş ki:
Şimdi önümde 2 tane seçenek var ozaman ;

Lisede Bilgisayar ile bağlantımı koparıp dershaneye gidip, eşek gibi derslerime çalışıp sayısal bölümüne girmek ordanda PC mühendisliğini zorlamak.

Bir diğer seçenek ise ;

Yabancı dil bölümü okumak.

Hangisini yapayım sizce?
Dediğim gibi yabancı dile git hiç uğraşma pc mühle falan.

1. Bilgisayar Muhendisliginde pek ortam yapamazsın. Zaten sınıfta kız olmaz. Okulda olanları iletisim vs kapar.
2. İşin bilgisayar oldugu için ve tum arkadaslarında bilgisayarcı oldugu icin 4 yıl boyunca evden nadiren cıkar asosyal olursunuz.
3. Okulu bitircem diye sıyırman muhtemel. Ya da arkadaşlarının çoğu sıyıracağı için bir basına kalırsın.
4. İyi biryerde iş bulamazsan ya da devlete giremezsen s***tın zaten. Özel sektorde surekli fazla mesai yaparsın isler hic bir zaman yetismez. sabah 9 aksam 5 6 7 gibi bir mesai surecini unut gitsin. Hatta eve gidersin evde iş yaparsın.

+ ları da var tabi ki ama - lerini de dusunmek gerek. :thumbsup:

psyco her ne kadar fikrine saygı duymam gereksede pek duymuyorum açıkcası okuyucaksan kız için okuma arkadaşım kız sadece okulda olmaz geliştir kendini çık dışarı tanış biriyle 100 kişide denersin hayır der en fazla napıcak yani hayır teşekkür ederim bu bu kdr yani tekme tokat girmezler yada bi şeyin eksilmez hiç olmadı arkadaş olalım de belki çok iyi bir dost kazanırsın karşı cinse bu kdr düşkün olmayın arkadaşlar okumaya gidiyorsunuz oraya okuyun geceni gündüz et hedefini belirle iyi güzel ama daha iyisini yapabiliceğine inanıyorsan hedefini değiştirmekden korkma yabancı dil oku mesela sonra tofl al yurtdışında pc mühendisliği oku atıyorum çok mu zor iki istediğinide yapmış olursun bu sadece bi örnek büyük düşün küçük olma...

Yukarı Alt