1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

KYK Öğrenci Kredisi hk.

1. Mopneet

Mopneet   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar bu sene üniversiteye başlıyorum. Devletin üniversite öğrencilerine faizsiz olarak verdiği bir kredi varmış. Bu krediye nasıl başvurulur vs. bilenler varsa yardımcı olabilirler mi? Şimdiden teşekkürler.

2. frityus

frityus   playboy rank8

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Kargo genel müdürü
    Kanka onu sonra ödemesi çok üzücü ya :D

3. atahan457

atahan457 Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Henüz başlamadı ekim kasım aylarında başlar Burs/Kredi başlığı altında yurtlara başvuru yaptığın siteden yaparsın Burs Çıkmaz İse Kredi çıkar onu alıp almamakta sana kalmış.

4. Bean

Bean   globalmod rank8

Beğenilen Mesajlar:
    49
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    Denizci
    330 lira civarıydı . Yanlış hatırlamıyorsam birşeyler imzalatıyolar üniversite bittikten 2 yıl sonra ödemeye başlıyorsun , iş sıkıntın falan olursada erteleme imkanı sağlıyolar diye biliyorum .

Ps: Beyaz eşyaya indeksli diye bir durum varmış . Mesela 5bin aldın ödeyeceğin zaman 7-8 olarak ödeyebilirsin o zamanın parasına göre veya daha az bir miktar . (Beyaz eşya benzetme olabilir)

5. CezaAlp

CezaAlp Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    52
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    Öğrenci

Envanter:

Bu mesaj Mr.Bean rumuzlu uyeden alinti yapildi
    Aynen 330veriyolar, 2yıl sonra ödeme olayıyda iyiymiş. 1yıl diye biliyodum iyi oldu , mezun olduktan sonra yaklaşık 18-20bintl borcum olacak çok heycanlıyım :starving: :starving:

6. Nina Ricci

Nina Ricci   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    38
    Devlet faizsiz iş yapmaz kredi çıkarsa fazlasıyla ödersin burs çıkarsa ki çok zor o zaman kafan rahat olur.Mecbur kalınmadıkça girilmemesi gereken toptur.

7. frityus

frityus   playboy rank8

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Kargo genel müdürü
    Bu mesaj Nina Ricci rumuzlu uyeden alinti yapildi
    faizsiz bu ciddi ciddi şaşırtıcı ama :D

8. volkanka

volkanka Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    University Students...
    Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Faizsiz kredi yok bilgin olsun. kendi kendini şaşırtıyorsun gibi :D

Bana burs çıkmıştı çatır çatır yedim parayı hala ödemeye çalışan arkadaşlarım var 10000 tl borçları var bir türlü ödeyemediler :mrgreen:

9. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    Faizsiz değil ama faiz çok düşük.
    Almayayım falan demeyin sakın , 330 lira para veriyorlar ve o para ilaç gibi geliyor emin olun.
    Benim ihtiyacım olmaz demeyin , ihtiyacının hiç olmayacağını düşünüyorsan yine al , yüksek faiz veren bir banka da faize yatır.

10. Mopneet

Mopneet   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    38
    Babam üniversite zamanında almış, tamamen faizsizmiş o zamanlar. Öderken güldüm diyor. Enflasyon deli gibiymiş o zamanlar bir de.
    Resmi yazı aşağıda fakat faize dair bir şey söylenmemiş.

Başvuru takvimi
    Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, KYK yurtlarına başvuruların başladığı hatırlatarak, kredi-burs başvurularına ilişkin şu bilgilerine yer verildi:
    “Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.”

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222’si öğrenim kredisi, 373.548 ‘si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100’e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor.

İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor
    Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Beslenme yardımı
    Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere barınma, kredi ve burs imkânının yanı sıra beslenme yardımı da yapıyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler ayda 240 lira beslenme yardımı alıyor.

Bu işin aslını öğrenebileceğim yer neresidir? Nasıl emin olabilirim koşullardan?

11. BigWarLike

BigWarLike Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Hacım kesinlikle girmemeni tavsiye ederim. Gidip part olarak 3-5 saat bi yerde çalışıp o parayı çıkarabilirsin. Üniversiten başlayınca 4 yıllıksa 4 yıl boyunca alacağın kredi en az 7000-8000 TL olacak. Bu da hayata atılırken -7000 içerde başlıyorsun demektir. Ayrıca okuduğun okuldan mezun olduğunda direk iş bulamayacaksan hiç kredi işine girme derim. Annenin babanın üstüne ev arsa yoksa. Annen baban sigortalı değilse burs çıkma ihtimali çok yüksek oluyor. Yine de kendi kararın tabi. Bize sadece uyarmak düşer.
    @Kemalist: Faiz ile iş yapmamak gerekiyor bence. Faize bulaşmayın diye boşuna demiyor kimse diye düşünüyorum.
    Tabi tercih meselesi.

12. BigWarLike

BigWarLike Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Ha bu arada kız istemeye gittiğinizde karşı taraf şu soruyu da sorabiliyormuş :D "Oğlunuzun KYK borcu var mı" :D

13. Minotoche

Minotoche Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    38
    2011'de 4 senelik 12502 TL krediye imza attım. Bunu 14-16 bin arasında öderim diye düşünüyorum. Faiz yok ama beyaz eşyaya endeksli diye biliyorum bu verdikleri kredi. İnebilirde çıkabilirde

14. lemonade

lemonade   exlmanager rank8

Beğenilen Mesajlar:
    18
    Ödül Puanları:
    48
    Meslek:
    студент
    Geri odemede faiz yok, arkadaşların dedigi gibi enflasyon odakli.

[ Mesaj mobilden gonderildi Android ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Şubat 2016
  15. Collapse

Collapse   asistan rank8

Beğenilen Mesajlar:
    165
    Ödül Puanları:
    73
    Enflasyon günümüzde çok sakat :D Benim tavsiyem part time iş bulup çalışmanız. Giyim mağazaları cafeler marketler part time çalıştırıyorlar. En az 500lira maaş+yemek ücreti veren yerler var.

16. Bean

Bean   globalmod rank8

Beğenilen Mesajlar:
    49
    Ödül Puanları:
    58
    Meslek:
    Denizci
    Bu mesaj BigWarLike rumuzlu uyeden alinti yapildi

Mantıklı , evlen borcun morcun kalmasın :P

17. Minotoche

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    38
    Bu mesaj Collapse rumuzlu uyeden alinti yapildi
    Ben buna karşıyım. İş ve okulu aynı anda götürmek çok zor eğer okuldan bişeyler öğrenmek istiyosan. Ama sadece geçeyim yeter diyosan :thumbsup:

18. Mopneet

Mopneet   rank8

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    38
    Okul bittiğinde iş bulmakta sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum. Fakat yine aşağı yukarı 15 bin liralık bir borca gireceğim 4 sene için. Minotoche'a hem çalışıp hem okumak konusunda katılıyorum. Eğer kredi almazsam ekstra bir gelirim olmayacak fakat böyle bir borca girmeye değer mi bilemiyorum.
    @Kemalist
    Hocam sen ödemeye başladın mı, bitirdin mi? Ödeme yapılırken nasıl kolaylıklar sağlanıyor? O parayı ödemek çok koyuyor mu? Nedir görüşün?

19. Minotoche

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    38
    Aylık harçlığın iiyiyse girme. Ben ablamla beraber okuyodum almaya mecburdum yoksa bu borcun altına girilmez :)

20. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    Bu mesaj Mopneet rumuzlu uyeden alinti yapildi
    Ben başlamadım ama arkadaşlarım başladı.

Bir arkadaşım iş yerine girdi , maaşından 200 lira mı ne kesmeye başladılar her ay. Sonrasında işten ayrıldı ve ödemeler durdu , 6 ay boyunca herhangi bir ödeme yapmadı. Tekrar işe girdi ve tekrar kaldığı yerden başladı.

Borç ödemek her zaman insanın canını sıkan bir şey yani her türlü koyacaktır lakin öğrenciyken 330 TL gibi bir rakam müthiş bir para. Artı olarak bunun avansı da var...
    İyi bir bölümde okuyorsan ve çıktığında bir şey olabileceksen al ama gereksiz bir bölümdeysen ve çıktığında asgari maaş ile çalışacaksan "ben niye bunu aldım ya?" diye kendine çok sorarsın.

İyi bir işe girecekseniz 15 bin lirayı gözünüzde büyütmeyin , üniversiteden mezun olduktan sonra ana baba evine geri döneceksiniz ve aynı zamanda çalışmaya başlayacaksınız. Haliyle hiç bir harcamanız olmayacak ve elinize tonla para geçecek. 3 bin lira maaş ile rahat bir şekilde 1 yılda kapatırsınız. Ha tekrarlayayım eğer üniversiteden çıkıp asgari maaşla çalışacaksanız ödemesi o zaman çok zor gelir...