StarkDrache

Bilgiliyim
TWEETY demiş ki:
StarkDrache demiş ki:
Karbondioksit gazını yer altında saklayalım’
Hollanda’da, atmosfere bırakılan zararlı gazların azaltılması programı çerçevesinde, petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil enerji kaynaklarının endüstride kullanımı sırasında açığa çıkan karbondioksidin boşalan doğal gaz yataklarında saklanması önerildi.
AMSTERDAM - Hükümet, işveren, bilim kuruluşları ve çevre örgütleri temsilcilerinden oluşan Hollanda Enerji Platformunun hükümete sunduğu raporda, ülkenin kuzeyindeki Slochteren’de bulunan boş doğal gaz yataklarının sanayi kuruluşlarının çıkardığı karbondioksit gazını saklamaya çok uygun olduğu belirtildi.
Almanya’nın Ruhr havzasındaki enerji ve sanayi kuruluşlarının bıraktığı karbondioksit gazının da yine Hollanda’da saklanabileceği ifade edilen raporda, hükümetin bunu yapmadığı takdirde, atmosferin ısınmasına ve iklim değişikliklerine yol açan zararlı gaz salımını 2030 yılına kadar yüzde 30 azaltma programının gerçekleştirilemeyeceği görüşüne yer verildi.

Raporu hazırlayan Hollanda Enerji Platformu Başkanı Prof. Catrinus Jepma’ya göre, Hollanda, Avrupa’nın halen atmosfere bıraktığı karbondioksidin yarısını saklamaya uygun durumda bulunuyor. Boş doğal gaz yataklarında karbondioksidin saklanmasına karar verildiği takdirde, bir ton gazın saklanmasının maliyeti 40 Euro dolayında olacak. Hollanda, 2015 yılından itibaren 50 yıl süreyle karbondioksidi yer altında saklayabilecek.

Prof. Jepma’nın verdiği bilgiye göre, kömür ya da petrolle çalışan enerji santralleri, demir çelik fabrikaları ve petrokimya tesisleri gibi büyük ölçekli sanayi kuruluşlarının çıkardığı karbondioksit, mevcut teknolojik olanaklarla rahatlıkla pompalanarak borularla yer altında tutulabilecek.
sonuclarını düsünmeden tavsiye veriyorlar yazık Rolling Eyes ,

@StarkDrache sana demiyorum :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen:
Arrow Bilgiler AA 'dandır :mrgreen:

StarkDrache

Bilgiliyim
ElazigLee demiş ki:
Başlık büyük küçültürmüsün

bilmem biliyorumusunuz ama benim bir kilit yöntemim var kendi topicinizi düzenleyemiyorsunuz ben öyle yapınca ama konu açık oluyor tabiki
ben bu konuyu buraya taşıdıgımda başlık küçüktü Idea
Ksura bakma. Normalde konunn başlıgı çok büyüktü editlerken gözümden kaçtı sanırım.
neyse düzelttim Exclamation

StarkDrache

Bilgiliyim
mc55filiz demiş ki:
Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad hepimiz ölüce<zzz
Küresel Isınma Olmasada Ölücez.
Allahın Emri Exclamation

Dikkatinizi Çekerim İnsan Oğlu Aklı Olan Tek Canlı Ama Onuda Doğru Düzgün Kullanamıyor. Exclamation ,
Kendi Sonunu Kendisi Hazrlıyor. Shocked

StarkDrache

Bilgiliyim
Kardan adam: Küresel ısınma ne olacak?
ABD’de seçimler öncesinde bütün başkan adaylarının katıldığı bir münazarada seçmenler sorularını YouTube üzerinden yöneltti. Katılımcılar gay evlilikleri ve Irak konularını gündeme getirirken, bir kardan adam da “küresel ısınma ne olacak?” diye sordu!
CHARLESTON - ABD’de başkanlık seçimleri öncesinde siyasi atmosfer hareketli. Ülke tarihinde ilk defa, CNN, YouTube ve Google işbirliğiyle, başkanların katıldığı bir tartışma platformuna seçmenler sorularını videolarıyla iletti. Sayısı 2000’i bulan videoları iletebilmek için, seçmen olmak, bir bilgisayar ve bir de modem sahibi olmak yetiyordu. Ve bu şartları yerine getiren bir “kardan adam” da yayına katıldı!
Hillary Rodham Clinton ve siyahi aday Barack Obama’nın da aralarında bulunduğu adaylara “bu ülkedeki bütün kardan adamları ilgilendiren bir sorun gözardı ediliyor. Küresel ısınma ne olacak?” sorusunu yönelten katılımcı, salonda renkli anlar yaşanmasında sebep oldu.

Dampyre

Buralıyım
Küresel ısınma kasırgaları artırdı
Küresel ısınmanın Atlantik Okyanusu’ndaki kasırgaların sayısının iki kat artmasına neden olduğu ortaya çıktı.
ABD’deki Ulusal Atmosferik Araştırmalar Merkezinden Greg Holland ve Teknoloji Enstitüsünden Peter Webster, Atlantik’te bir yılda meydana gelen ortalama tropikal fırtına ve kasırga sayısında önemli artışın görüldüğü 1900 yılından başlayarak 3 dönemi inceledi.
Araştırma, 1900-1930 döneminde 6 kasırganın meydana geldiğini, 1930-1940 döneminde yıllık ortalama kasırga sayısının 10’a, 1995-2005’teki dönemde ise bu sayının 15’e çıktığını gösterdi.

Araştırmacılar ayrıca, fırtına sayısı ve okyanus yüzeyindeki suların sıcaklığındaki artış arasında önemli bir bağlantı olduğunu ifade etti.

Araştırmaya göre son 100 yılda deniz suyu sıcaklığı yaklaşık 0,7 derece arttı. ABD’de yapılan ve geçen yıl açıklanan araştırmalar, kasırgaların yoğunluğu ile karbondioksit gibi sera etkisine yol açan gazların toplanmasına bağlı olarak atmosferin ısınması arasında yakın bir bağlantı bulunduğunu ortaya koymuştu.

StarkDrache

Bilgiliyim
Küresel ısınma 2009’dan sonra artacak

Çevre uzmanları, küresel ısınmanın 2009 yılından sonra artacağı tahmininde bulundular.
Küresel ısınmanın, 21. yüzyılda karbon gazı salımının etkisiyle artacağı yönündeki genel uyarının yanında, 2005 yılını takip eden 10 yıl içindeki olasılıklara değinen İngiliz bilim adamlarının raporunda, insanın neden olduğu küresel ısınmadan ziyade, doğal etkenlerin sebep olduğu iklim değişikliği üzerinde duruldu.
Tahminde bulunmak için, El Nino ile okyanus sirkülasyonundaki diğer dalgalanmalarla ısı üzerinde çalışmalarda bulunan uzmanların Science dergisinde yayımlanan raporuna göre, dünya gerçek ısınmayla 2009 yılında tanışacak. 2009’a kadar ise doğal güçler, insanın yol açtığı tahmini ısınmayı dengeleyecek.

süper sölemişsin ya bende forumun bu kısmına uramam pek gördüm girdim direk helal ben mesela evde pcyi bota kurarım dışarı çıkarım artık tvyi bile o küçük ışığı yanmasın die düğmedn kapıyoz ekran fln herşeyi kapıyorum
pilleri geri dönüşümlü kullanıoruz (şarz makinsı var :mrgreen: )

StarkDrache

Bilgiliyim
evilcemre demiş ki:
süper sölemişsin ya bende forumun bu kısmına uramam pek gördüm girdim direk helal ben mesela evde pcyi bota kurarım dışarı çıkarım artık tvyi bile o küçük ışığı yanmasın die düğmedn kapıyoz ekran fln herşeyi kapıyorum
pilleri geri dönüşümlü kullanıoruz (şarz makinsı var :mrgreen: )
Bu Bölümde Harika Çalışmalar Var !
Burayada sık sık bakmanı tavsiye ederim
Bence Forumun En İyi Bölümü Bilim Ve Teknoloji extraokk

StarkDrache

Bilgiliyim
Kuzey Kutbu’nda erime rekor düzeye ulaştı

Kuzey Kutbu’nda yaz sonuna kadar buzullar rekor düzeyde azalacak. Yapılan son incelemelere göre, buzul seviyesi şimdiden olması gereken seviyenin yüzde 30 altına düştü.
Amerikan Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’nin araştırmasında, erimenin eylül ortasına kadar sürdüğü Kuzey Kutbu’nda bu yıl en düşük buzul seviyesine ulaşılacağı tahmini yer alıyor. ,
Bilimadamları, güneş ışığının yüzde 80’ini yansıtan buzulların erimesinin, kutuplardaki tüm doğal hayata zarar vereceğini belirtiyor.

Küresel açıdan bakıldığındaysa, dünyanın en önemli yansıtıcı yüzeylerinden birini kaybetmesi ciddi bir iklim değişikliğiyle sonuçlanabilir.

Bilimadamlarına göre 2040 yılında kutupları buzulsuz yazlar .

Takımı
Besiktas
Kimse Önemsemiyor bence.Herkes Duyarlı olsaydı dünya bu hale gelmezdi.!! herkes Birbirinden Göruyor Zararlı Bişi yapıyor aman ben yapsam nolurki Diyor herkes boyle Dedikce Dunyanın Yavas Yavas Dengesi bozuluyor.

ARKADASLAR LUTFEN DAHA DUYARLI OLALIM.İSTANBUL'DA YASIYAN ARKADASLARIM BEN YAPSAM NOLUR KIMSE YAPMIYOR DEMEYİN.SUYUMUZU DAHA DİKKATLİ BİR SEKİLDE KULLANALIM.BiLiYoruzki Gün GectikCe istanbulda Su Oranı Dusuyor.Bunu Bildigimiz Halde neden Duyarsız Kalıyorsunuz.

BU DURUMA DUYARSIZ KALMA.!!!

StarkDrache

Bilgiliyim
D34ThGu4Rd demiş ki:
Kimse Önemsemiyor bence.Herkes Duyarlı olsaydı dünya bu hale gelmezdi.!! herkes Birbirinden Göruyor Zararlı Bişi yapıyor aman ben yapsam nolurki Diyor herkes boyle Dedikce Dunyanın Yavas Yavas Dengesi bozuluyor.

ARKADASLAR LUTFEN DAHA DUYARLI OLALIM.İSTANBUL'DA YASIYAN ARKADASLARIM BEN YAPSAM NOLUR KIMSE YAPMIYOR DEMEYİN.SUYUMUZU DAHA DİKKATLİ BİR SEKİLDE KULLANALIM.BiLiYoruzki Gün GectikCe istanbulda Su Oranı Dusuyor.Bunu Bildigimiz Halde neden Duyarsız Kalıyorsunuz.

BU DURUMA DUYARSIZ KALMA.!!!
Haklısın !
hemde tüm kelimelerinle !
Crying or Very sad

gerçekten ciddi bir konu kaynakları böyle tüetmeye dewam edersek işimiz çok zor gerçi benim olduğum yerde dereler hala şarıl şarıl akıyor ama neyse allah sonumuz hayretisn

birde eğer tüm kaşarlar eriyecekse küresel ısınmaya ewet :lol:

Küresel ısınmayı biz yıkanmayarak veya diş fırçalayamayarak önleyemeyiz, çare bu değil nükleer santrallerin kaldırılması.

screamadle demiş ki:
Küresel ısınmayı biz yıkanmayarak veya diş fırçalayamayarak önleyemeyiz, çare bu değil nükleer santrallerin kaldırılması.
+1 extraokk
yaf okadarda takmayin sahsen ben takmiyorum Exclamation
ya muhtemeLen bizim yasiyamayacagimiz bir oLay :mrgreen:

screamadle demiş ki:
evet bizim çocuklarımızın yaşayacağı bir olay
kim demiski benim cocugum oLacak Cool

Edit:
hem oLsa biLe bunu aLmanyada ben okuLda böyle ögrenmistim ... : 100 yiL sonra almanyanin ortalama derecsei 4 derece cikacakmis ...
yani 8 derecede 12 dereceye aLmanya okadarda sicak oLmayacak ama Türkiye yanar Shocked

Yukarı Alt