1. Reklam


  1. joysro
   ledas
   ix2
   leon
   kingsofsro
   aelyria

Kör olan diliyle görecek


 1. EmmaW

  EmmaW   olduser rank8

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.863
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Şeref Bey Stadı
  Kör olan asker bir cihaz sayesinde artık çevreyi dili aracılığıyla görülebilecek.
  [​IMG]
  Irak savaşında bir el bombasının patlamasıyla kör olan bir İngiliz asker, görme teknolojisinde bir devrim olarak nitelenen bir cihaz sayesinde artık çevresini dili aracılığıyla görecek.

  Daily Mail’in haberine göre, Amerika’da geliştirilen ve İngiliz Savunma Bakanlığı’nın girişimiyle ilk kez bir İngiliz asker üzerinde denenen cihaz sayesinde, kör olan kişiler çevrelerindeki cisim ve şekilleri dillerinin üzerinde tuttukları bir cihaz yardımıyla görecekler.

  BrainPort adı verilen cihaz, güneş gözlüğüne yerleştirilen bir video kamera ve bunun diğer ucunda bulunan lolipop şeklindeki bir aygıttan oluşuyor. Güneş gözlüğündeki kamerayla elde edilen görüntüler, elektronik sinyallere çevrilerek dilin üzerinde tutulan lolipop şekilli aygıta iletiliyor. Aygıtta bu sinyalleri dil üzerinden beyne iletiyor ve beyin de bunları yeniden görüntüye dönüştürerek kullanıcının zihinsel olarak görmesini sağlıyor. Henüz prototip aşamasında bulunan aygıt, cisimlerin siyah beyaz ve iki boyutlu algılanmasına yardımcı oluyor.

  Aygıtı kullanan ilk kişi olan 24 yaşındaki İngiliz Başçavuş Craig Lundberg, BrainPort sayesinde çevresindeki cisimleri dış hatlarıyla rahatlıkla algılayabildiğini ve hatta bazı yazıları okuyabildiğini söyledi.

  Kullanımı için gereken eğitim masraflarıyla birlikte 18 bin sterline (yaklaşık 45 bin TL) mal olan aygıt, cisimlerin görülmesini sağlamak üzere dile toplam 400 ayrı noktadan sinyaller gönderiyor.
  veteknoloji.com
   
 2. tuvok

  tuvok Gözlemliyorum rank8

  Kayıt:
  2 Şubat 2010
  Mesajlar:
  84
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Bilgisayar muh.
 3. RecLast

  RecLast Buralıyım rank8

  Kayıt:
  7 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.554
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Programmer , Web Designer
  Şehir:
  Zonguldak/Düzce
  Yuh artık neler görücez daha bakalım ^^