İstanbul Ticaret Borsası’nın aylık meclis toplantısı tarihinde ilk kez basına açıldı.

- Resim Silinmiş.

52 yıldır başkanı değişmeyen İstanbul Ticaret Borsası’nın aylık meclis toplantısı tarihinde ilk kez basına açıldı. Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz, Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Ekrem Basmacı’nın TOBB seçimlerinden sonra istifa edeceği sözünü verdiğini hatırlatınca sert tartışmalar yaşandı. Basmacı, "Sultan Süleyman’a benzetilmekten bıktım ama yine de koltuğu bırakıp kaçmam" dedi.

Türkiye’nin en köklü yarı kamu kurumu niteliğindeki iş dünyası örgütleri arasında yer alan İstanbul Ticaret Borsası’nda (İTB) tarihi bir gün yaşandı. 1925’te kurulan ve son 52 yılda Nejat Ekrem Basmacı’nın başkanlık yaptığı İTB’nin aylık olağan meclis toplantısı ilk kez basına açıldı. Muhalefetin girişimiyle ’gazeteci olduklarını gizleyerek’ meclis toplantısına katılan Hürriyet, Bugün ve Vatan muhabirleri, izleyebildikleri ilk İTB meclis toplantısında Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz ile 52 yıllık Yönetim Kurulu Başkanı 89 yaşındaki Nejat Ekrem Basmacı’nın sert tartışmalarına tanık oldu. İslam Ali Kopuz ve muhalifler Nejat Ekrem Basmacı’nın "Mayıs ayında tamamlanan TOBB seçimlerinden sonra istifa edeceğine dair önceden söz verdiğini" hatırlatınca, sert tartışma çıktı. Basmacı, "3 yönetim kurulu üyem hakkında dava açılabilir. Bu durumda istifa edersem, ’başkan kaçtı’ derler. O nedenle istifa etmiyorum" dedi. İslam Ali Kopuz, "Yönetim kurulu üyelerin hakkındaki soruşturma seni bağlamaz. Burası kimsenin aile şirketi değildir. Bu kurumu 52 senedir çiftlik gibi yönetiyorsun" sözleriyle yüklendi.

İDTM kavgası

İTB Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz, Nejat Ekrem Basmacı’nın kendi kafasına göre karar alarak, İTB’nin İDTM A.Ş.’deki ortaklığı gereği hak edilen yönetim kurulu üyeliğini de İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) verdiğini, bunun da çok yanlış ve haksız bir uygulama olduğunu savundu.ileri sürdü. Kopuz, "Borsamızın bu şirkette yüzde 1.43 hissesi var. İstanbul Sanayi Odası’nın yüzde 0.80 payı var ve onlar yönetime giriyor. Biz ise 10 yıldır yönetimde yokuz. Sayın Basmacı’ bu hakkımızı İTO’ya nasıl veriyor? Burası İstanbul Ticaret Borsası mı Basmacı Borsası mı? 38 Meclis üyemizden biri layık değil mi bu göreve?" diye konuştu.

Muhalefetin ’istifa et’ baskısı üzerine, sinirlenen Nejat Ekrem Basmacı, uzun yıllar başkanlık yaptığı için Kanuni Sultan Süleyman’a benzetilmekten bıktığı için daha önce istifa edeceğini söylediğini hatırlatarak, şu savunmayı yaptı: "Sokakta ’Hürrem Sultan öldü mü’ diye soruyorlar. Bıktım artık. ’Ayrılacağım’ dedim ama burası ticaret odası gibi değil. Kamu niteliğinde bir kurum. Yönetim kurulu töhmet altında, bunu idrak etmek lazım. Ben yönetim kurulumu müdafaa edeceğim. Yönetim kurulu mahkemeye verilirken Sultan Süleyman’a benzetiyorlar diye başkan kaçar mı? Ben Nejat Ekrem Basmacı’yım. Gidin bin kişiye sorun biri ’Basmacı kötü’ diyemez. Ben 50 sene şerefimle, haysiyetimle bu görevi yaptım. Kimse beni haksız yere itham edemez."

Bana ’Salon Beyi’ derler bir giydiğimi ertesi gün giymem

İTB Başkanı Nejat Ekrem Basmacı, 52 yıldır izlediği yolu şöyle anlattı:

Yazıhanem iş bulma kurumu gibidir, sürekli birileri iş istemeye geliyor, ne yapıp edip buluyorum.

Bir zamanlar bakkal olanlar zengin oldular ama ruhen fakirleştiler. Aç gözlü ve kıskanç oldular.

Bizim çocukluğumuzda "dedikoducu, kıskanç karı" tabiri vardı. Şimdi erkekler çok dedikoducu oldu.

Her çocuğun okulda lakabı vardır. Benim lakabım "salon beyi"ydi. Hergün yıkanırım, bir gün giydiğim giysileri ertesi gün giymem.

Kravatsız ve sakallı kişiyi buraya sokmam. Bunun için meclisten karar çıkardım. 40 yıldır her yıl memurlarımıza takım elbise alıyoruz.

Diğer çalışanlara para veriyoruz, kendileri istediklerini alıyor. Çalışanların çocuklarına burs veriyoruz.

1300 öğrenciye 90 lira ile 120 lira arası aylık burs veriyoruz.

Bu başkanlık serserilik, esrarkeşlik, hastalık gibi.

Ticaret odalarından, borsalardan üyeleri için onay giderse valilik silah ruhsatını kolay veriyormuş. Ben yemin ettim bu taleple gelen hiç bir yazıyı imzalamıyorum.

Rifat Bey istifamı kabul etmedi

Nejat Ekrem Basmacı, "Başkanlık insanların tek başına arzu etmesiyle olmaz. TOBB Genel Kurulu’nda ayrılmak istediğimi Rifat Başkan’a (Hisarcıklıoğlu) söyledim. Kabul etmedi. Beni hükümet de, Başbakan da seviyor. Bugüne kadar haklı olduğum konuları güzellikle hallettim. Nezaketen söylüyorum ama arkadaşlar anlamıyor" diye konuştu.

Ofisimde ’çıplak kız’ var fişini takınca yıkanıyor

Nejat Ekrem Basmacı, "Taksim’de The Marmara’nın arkasında Basmacı Han’ın üçüncü katında yazıhanem var. Şahane bir manzarası var. Bir çıplak kız aldım. Fişini taktığında suyla yıkanıyor. Viskimi içip bu kızı seyrediyorum. Onu bile bırakıp borsaya geliyorum. Bu hastalık değil mi?"

50 yılda 22 milyon lira biriktirdim

İTB Başkanı Nejat Ekrem Basmacı, önemli icraatlarını şöyle anlattı: "Zekeriya Temizel Maliye Bakanı’yken Tuzla’da 100 dönümden fazla bir arazi aldım. Bunun bir bölümüne canlı hayvan şubesini kurduk. Kalan yerimiz çok büyük ve orada ’acaba fuar alanı mı yapsak’ diye düşünüyoruz? Ya da depo veya antrepo olabilir mi? Buna karar verip borsaya ek gelir kaynağı yaratmayı planlıyoruz. Unkapanı’nda da 4 bin metrakarelik bir yer yer aldım. Onu da 1990’larda almıştım. Manifaturacılar Çarşısı’nın yanında. Biraz eski eserlere giriyor ve bu yüzden inşaatıyla ilgili konu beni 7-8 sene uğraştırdı. Oraya iş merkezi yapacağız. Bir ay içinde inşaat ruhsatımızı alırız. O inşaatı kat karşılığı vermeyi arzu etmiyorum. Çünkü 50 yılda 22 milyon lira kadar bir para biriktirdik. Kimseye muhtaç olmadan kendi inşaatımızı yapabiliriz. Bu parayı nasıl biriktirdim? Ne bir davet verdim, ne fazla bir harcama yaptım. 30 yıl Başkan olarak makam arabası bile almadım. Kendi şirketimin arabasını kullandım."

Kiler Kopuz’a kızdı Basmacı ’iyidir’ dedi

İstanbul Ticaret Borsası’ndaki seçimler sırasında Nejat Ekrem Basmacı’ya karşı başkan adayı olan ancak seçimi kaydeden Kiler Holding Perakende Grup Başkanı Ümit Kiler, İTB Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz’u "mahkeme yönetir gibi" konuşmakla eleştirdi. Kiler, "Borsa başkanı kim olursa olsun, değerli Basmacı veya ayrılırsa yerine gelecek kişi, başımızın üstünde yeri vardır. Yeter ki borsamıza yakışır bir şekilde yönetsin. Biz borsaya kavga etmek için gelmedik. Neler yapabiliriz, borsaya nasıl katkıda bulunuruz diye geldik. Kendimizi kavgada bulduk. Lütfen kapalı kapılar ardındaki konuşmalar yine orada yapılsın" diye konuştu. Meclis üyelerinden Burhan Kasap da sık sık Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz’un sözünü keserek Basmacı’ya destek verdi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt