1. Reklam

1. joysro
      ledas
      ix2
      leon
      kingsofsro
      aelyria

Kızının adını, nüfus cüzdanına ' Helin Kürdistan ' yazdırmış

1. E.Cartman

E.Cartman Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İşte küçük 'Kürdistan'

Kızının adını, nüfus cüzdanına 'Helin Kürdistan' yazdırmış
    İçişleri Bakanlığı nüfus cüzdanına Kürtçe karakterlerle yazılan 'Hêvî Jiyan' adı
    nedeniyle inceleme başlatırken, DTP Şanlıurfa Merkez İlçe yöneticilerinden Ahmet
    Atış'ın, 19 ay önce dünyaya gelen kızına 'Helin Kürdistan' adını koyduğu ve bunu da
    nüfus cüzdanına yazdırdığı ortaya çıktı. 19 aylık olan kızını ve Helin Kürdistan ismini
    çok sevdiğini söyleyen Ahmet Atış,“"Çocuğuma Kürdistan ismini verdik ve kimliğine de
    yazdırdık. 19 aydır bu isim ülkeyi bölmedi” dedi.

Süleymaniye Mahallesi’nde oturan 4 yğllğk evli 25 yaşındaki Ahmet ile 23 yaşındaki
    Dilek Atış çiftinin 4 Şubat 2008 tarihinde kız çocukları dünyaya geldi. Kürt kökenli olan
    Atış çifti, çocuklarına ‘Helin Kürdistan’ adını koydu. Baba Ahmet Atış 6 Şubat 2008
    tarihinde Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat ederek, Türkçe’de karşılığı ‘Kürdistan Yuvası’
    anlamına gelen ‘Helin Kürdistan’ adının kızının nüfus cüzdanına yazılmasını istedi.
    Nüfus Müdürlüğü’nde sıkıntı yaşadığını söyleyen Ahmet Atış o dönem yaşadıklarını
    şöyle anlattı:

“Kararlı davranışımız sayesinde, kızımızın ismini kimliğe istediğimiz gibi yazdırdık.
    Müracaatım sırasında görevliler, ‘Bu ismi koymak istiyorsan adını, soyadını, adresini
    vermen lazım. Biz de, İçişleri Bakanlığı'na soracağız’ dediler. Ben de gerekli bilgileri
    verdim ve yetkililere, ismin verilmemesi halinde dava açacağımı söyledim. Bunun
    üzerine, Nüfus Müdürlüğü’nde ‘Helin Kürdistan’ yazılı kızımın kimliği hemen verildi.”

‘KÜRDİSTAN’ DİYE ÇAĞIRIYORLAR

Evde kızlarını ‘Kürdistan’ diye çağırdıklarını belirten ve kızının ismiyle gurur duyduğunu
    kaydeden baba Ahmet Atış, şunları söyledi:

“Kürtlerin yaşadığı coğrafyanın ismini araştırdığımda, tarih kitaplarında da Kürdistan
    isminin kullanıldığını gördüm. Bu ismin bir devlet ismi olmadığını, Kürtlerin yaşadığı
    bölgenin ismi olarak geçtiğini gördüm. Bundan dolayı kızımın adını Kürdistan koymayı
    düşündüm. Kızımın ismini kimliğe ‘Helin Kürdistan’ olarak yazdırmak istemem
    yetkilileri şaşırttı. Bana ilk etapta mümkün olmadığını söylediler ama kararlı duruşum
    ile bu ismi nüfus cüzdanına yazdırdım. Kızımın adından dolayı hiç bir sıkıntı
    yaşamadım ve herhangi bir tepkiyle karşılaşmadım. Kızımın ismini duyan herkes ona
    hediye alarak, onu öpüp seviyor. Helin’in Türkçe anlamı yuva olarak geçiyor. Kızımın
    isminin Türkçe tam karşılığı ‘Kürdistan’ın Yuvası’dır. Türkler nasıl kendi ismini rahat
    koyabiliyorlarsa, bizim de kendi dilimizi kullanarak çocuklarımıza isim koymamız
    gayet doğaldır. Kürdistan isminin Türkiye de ilk kez nüfus cüzdanına yazıldığını
    sanıyorum. Bu ismin bölücü olduğu lanse ediliyor ama böyle bir şey yok. Çocuğumun
    Kürdistan ismi 19 aydır Türkiye’yi bölmedi. Biz Türkiye’yi, bize bölücü diyenlerden
    daha fazla seviyoruz.”

2. Kup

Kup Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kod:
    "Biz Türkiye’yi, bize bölücü diyenlerden daha fazla seviyoruz.”
    Eminim öyledir.