TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
Hanefi Avcı, açılan dava kapsamında İstanbul Adliyesi'nde ifade verdi.

Devrimci Karargah davası ve Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu olan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, yazdığı “Haliç’te Yaşayan Simonlar, Dün Devlet Bugün Cemaat" adlı kitapla “terör örgütü propagandası yapmak" suçundan hakkında Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava kapsamında talimatla ifade verdi.

Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan Avcı, sabah saatlerinde Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifade veren Avcı, suçlamaları reddetti. Savunması sırasında, kitabında suç unsuru ifadeler olarak değerlendirilen bölümleri okuyan Avcı, “Kitabın 129. ve 139. sayfaları arasında yer alan suç konusu yazı ‘cezaevinde tünel bulunması ve eğitimin önemi’ başlıklı yazıdır. Bu yazıda terör örgütü mensubu olarak yargılanan tutukluların ve hükümlülerin firar etmek için tünel açarken dahi günlük eğitimlerini yaptıklarını bu eğitimlere hepsinin katıldığını, katılmayanlara küçük cezalar verildiğini sonuç olarak terör örgütlerinin cezaevinde dahi eğitime önem verdiklerini beyan ettim" diye konuştu. Avcı, kitaptaki yazıda örgütün övülmediğini ve propagandasının yapılmadığını da ifade etti.

"KİTAPTA ANLATMAYA ÇALIŞTIM"

İddianamede sadece 129-130 ve 131. sayfalardaki yazılar ve ibarelerin dava konusu edildiğini belirten Hanefi Avcı, “Halbuki kitabın tümü ile birlikte değerlendirme yapılması gerekirdi. Sadece bu sayfadaki cümleler değerlendirilmiştir. Hatta bu cümlelerdeki bazı kelimeler alınmak suretiyle değerlendirme yapılmıştır" dedi. Yazının başlangıcının “Meslek hayatım boyunca en önemli şeyin bilgi ve bilgi etme yolunda eğitim ve okumak olduğu kanaatini edindim" şeklinde olduğunu ifade eden Avcı, kitabın birçok yerinde terörle mücadele eden güvenlik kuvvetlerinin yeterli bilgi ve eğitime sahip olmadıklarını, terörle mücadele için eğitime, bilimsel çalışmalara önem verilmesi gerektiğini belirttiğini anlattı. Kitabın 34. sayfasında “Gençlik Parkı’ndaki garsonlar idelojik konularda benden bilgiliydi" başlıklı bölümüne ilişkin açıklama yapan Avcı, “Polis akademisini yeni bitirmiş bir komiser olarak, garsonların ideolojik konulardaki konuşmalarını anlamadığımı ve onlar kadar ideolojik bilgi sahibi olmadığımı kitapta anlatmaya çalıştım. 39. sayfadaki ‘Güneydoğu’daki güvenlik kuvvetleri PKK’yı bilmiyor’ başlığı altında o bölgede çalışan personel ile yaptığımız testte terörle mücadele bölümündeki personelin PKK listesinde aranan terör örgütü mensuplarının 5 tanesinin dahi adını bilmediklerini anlatmaya çalıştım" diye konuştu.

"BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ TALEP EDİYORUM"

Kitabın 94. sayfasındaki “Küçük A" başlıklı yazısında, örgütte bir süre kalmış köylü çocuğunun bir takım günlük gazetelerde 1 Mayıs ile ilgili haberlerde çıkan Marx ve Lenin gibi ideolojik liderlerini tanıdığını ancak fotoğrafları gören polislerin tanımadığını savundu. “Terörde bilimsel ve akademik araştırmanın önemi" başlıklı yazıda, terörle mücadele konusunda ülkemizde hiçbir akademik ve ilmi araştırma olmadığını anlatmaya çalıştığını ifade eden Avcı, “Halbuki toplumsal meselelerle ilgili sorunların ancak bilimsel araştırmalar sonucu yapılacak tespitlerle çözüleceğini anlatmaya çalıştım. Bu şekilde kitaba bir bütün halinde bakıldığında bir örgüt propagandası yapılmadığı, tam tersine güvenlik kuvvetlerinin yetiştirilmesi ve eğitilmesi konusunda önerilerde bulunduğum anlaşılmaktadır. Kitabımdaki ifadelerde suç unsuru yoktur. Bilirkişi incelemesi talep ediyorum" dedi.

Yukarı Alt