Galatasaray, kendisi için çok kritik bir mücadele olan Bursaspor maçını zor da olsa 2-1 kazanmayı bildi ve şampiyonluk yarışında önemli bir 3 puan aldı. Ancak, 2. yarıda oynadığı futbolla hayal kırıklığı yaratan sarı-kırmızılılar, kendi taraftarlarını bile çileden çıkardı.

Turkcell Süper Lig'de 23. haftanın açılış mücadelesinde Galatasaray, kendi sahasında Bursaspor'u konuk etti. Maç öncesi atmosfer çok iyiydi. Havanın da güzel olmasıyla sarı-kırmızılı taraftarlar Sami Yen'i doldurmuş, takımlarına ve Bülent Korkmaz'a büyük destek veriyorlardı.

İlk yarı boyunca Kewell'ın geliştirdiği ataklarla etkili olmaya çalışan Galatasaray, Baros ve Aydın'la bulduğu gollerle 2-0 öne geçti, 2. yarıda ise bunu korumak için oynayınca büyük sıkıntılar çekti. Kalesinde golü gören ve son dakikalarında üst üste pozisyonlar veren sarı-kırmızılılar zor da olsa sahadan 2-1 galip ayrıldı.

Tamam, belki bu 3 puan şampiyonluk yarışında olmak için çok önemliydi, belki bu saatten sonra güzel oyun değil, alınan puanlar önemli olacak ama sarı-kırmızılılar bazı sorunlarından kurtulmassa (özellikle lig için söylüyorum) işi zor gibi gözüküyor.

Galatasaray'ın en büyük sorunu Arda olmadığı zaman ortaya çıkıyor. Arda sakatlığı ya da cezası yüzünden forma giyemediği maçlarda, sarı-kırmızılılar topu ileri taşımakta ve orda tutmakta çok zorluk çekiyor. Kewell, fizik olarak iyi olduğu sürede bu görevi belli bir oranda yapsa da, maçların ikinci yarılarında o da oyundan düşünce sarı-kırmızılı takım kendi yarı alanına hapsoluyor. Kayserispor maçında Aydın'ın bu görevi üstlenebileceğini düşünmüştüm ancak bu maçta 19 yaşındaki genç oyuncu, gol atsa da inanılmaz kötü bir oyun sergiledi, her aldığı topu ezen ya da kaybeden Aydın'ın fizik olarak bu kadar bitik olması beni çok şaşırttı.

Sarı-kırmızılıların artık Arda'sız da oynamayı öğrenmesi gerekiyor. Hücumda Arda dışında birinin sorumluluk alması ve rakibi baskı altına alması gerekiyor. Yoksa bu 1 kişiye bağlanmış sistem eninde sonunda çökecektir.

Galatasaray'ın bir başka büyük sorunu da Nonda. Geçen sene belki sarı-kırmızılılara şampiyonluğu getiren oyuncuların başında gelen Kongolu golcü, bu sezon gösterdiği performansla hayal kırıklığı yaratıyor. Geçen seneye göre oldukça ağır olan, girdiği gol pozisyonlarında ise istediği vuruşları yapamayan Nonda'yla beraber, Galatasaray iyice kendi sahasına çekiliyor. Nonda da ilerde top tutamadığı için, rakip takım sarı kırmızılı takımın üstüne çok rahat gelebiliyor. Pres de yapmayan Kongolu golcü Galatasaray'ın futbolunu olumsuz etkiliyor diye düşünüyorum.

Son olarak Emre Aşık'tan bahsetmek istiyorum. Bursaspor karşısında sarı-kırmızılılarda ayakta kalan belki de tek oyuncuydu Emre; 1-2 tane hata yapsada takımı için savaşan Emre, takımının galibiyetinde başrolü oynadı. Emre'nin takımları için savaştığını gören Galatasaray seyircisi de dakikalarca Emre lehine tezarühat yaparak, tecrübeli oyuncuyu onurlandırdı.

Yukarı Alt