Galatasaray Kulübü, İngiltere'nin Liverpool takımında forma giyen Avustralyalı futbolcu Harry Kewell ile 2 yıllık sözleşme imzaladı.

Kewell, Florya Metin Oktay Tesisleri Turgay Vardar Basın Odası'nda gerçekleştirilen, Galatasaray Futbol A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin ve kulüp yönetim kurulu üyesi Haldun Üstünel'in de hazır bulunduğu törende kendisini 2 yıllığına sarı-kırmızılı renklere bağlayan sözleşmeyi imzaladı.

İmza törenine boynunda Galatasaray atkısıyla katılan Avustralyalı futbolcu, tören sonrası sarı-kırmızılı takımda giyeceği 19 numaralı formasıyla gazetecilere poz verdi.

Galatasaray Futbol Şube Sorumlusu Adnan Sezgin, sağlık kontrolü nedeniyle imza töreninin geciktiğini belirtirken, "Harry Kewell ile 2 yıllığına anlaştık. Linderoth takıma katıldı, Nonda ise ayın 7'sinde İstanbul'a gelecek, kampa kadar bütün transferleri bitirmiş olmayı umuyoruz" dedi. Yeni transfer Harry Kewell ise "Öncelikle seçeneklere baktım bana en cazip teklif Galatasaray'dan geldi. Türk futbolunu biliyorum ve son Avrupa Şampiyonası'nda bunu bir kez daha gördüm. G.Saray benim için yeni bir dönem, Liverpool'da çalıştım çok iyi bir teknik direktörle çalıştım ama geçmişi bırakmam gerekiyordu ve G.Saray'a geldim. Bu benim için sözcüklerle anlatılamaz bir duygu. Daha önce Türkiye'ye geldiğim için taraftarların takımlarına ne kadar bağlı oldugunu biliyordum. Şimdi benimde böyle bir duyguya sahip olmam çok güzel. Kendimi son derece iyi hissediyorum doğrudur Liverpool'da sakatlık geçirdim ancak 6 haftadır Avusturalya Milli Takımı ile çalışıyorum hiç bir sorunum yok" dedi.

::BASIN TOPLANTISI::
Galatasaray'ın yeni transferi Avustralyalı futbolcu Harry Kewell, kendisi için en çekici teklifi Galatasaray'ın yaptığını söyledi.

Kewell, Florya Metin Oktay Tesisleri Turgay Vardar Basın Odası'nda gerçekleştirilen imza töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Transferiyle ilgili bir soruya Kewell, ''Önümdeki tüm seçeneklere baktım ve Galatasaray'ın benim için en çekici teklifi yaptığına karar verdim. Türk futbolunu biliyordum. Son şampiyonada Türk takımının başarısı da beni etkiledi. Teknik direktörle konuştum. Her şeyden önce oynadığım futboldan keyif almak istiyorum. Bunu Galatasaray'da yapacağıma inanıyorum'' karşılığını verdi.

Kendisi için hayatında yeni bir dönem başladığını vurgulayan Avustralyalı futbolcu, ''Liverpool'da her türlü imkana sahiptik. Fakat bazı şeyleri değiştirmem ve geçmişi geride bırakmam gerekiyordu'' dedi.

-''ŞU ANDA KENDİMİ TAMAMEN İYİ HİSSEDİYORUM''-
Atatürk Havalimanı'nda taraftarların dün gece kendisini karşılamalarına da değinen Kewell, ''Benim için sözcüklerle anlatılması mümkün değil. Dün akşam bana yapılan karşılama çok çok güzeldi. Daha önce Türkiye'ye geldiğim için taraftarların takımlarına nasıl bağlı olduklarını, destek verdiklerini görmüştüm. Şimdi bunun içinde bulunmak güzel bir duygu'' diye konuştu.

Kewell, kendisini iyi hissettiğini belirterek, ''Liverpool'da son sezon birkaç maçta oynayabildim. Fakat Avustralya Milli Takımı'nda oynadım ve her şey yolundaydı. Şu anda kendimi tamamen iyi hissediyorum'' dedi.

-SEZGİN: ''HAYIRLI OLSUN''-
Galatasaray Futbol A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin ise Harry Kewell ile 2 yıllık sözleşme imzaladıklarını belirterek, ''Kendisine başarılar, kulübümüze de hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.

Kewell'ın deneyimli bir futbolcu olduğunu ifade eden Sezgin, ''Zaten iyi olan takımımıza vereceği katkılarla da hedefimize ulaşma yönünde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Kendisine 'Hoşgeldin' diyor ve başarılar diliyorum'' diye konuştu.

Sezgin, Kewell'ın bugün İstanbul'dan ayrılacağını, 12 Temmuzda diğer milli oyuncularla birlikte Almanya'daki kampa katılacağını söyledi.

İsveçli futbolcu Linderoth'un ise bugün kampa katıldığını kaydeden Sezgin, ''Nonda da 7 Temmuzda İstanbul'a gelecek. Kadroya katmayı düşündüğümüz oyuncular, izinlilerin katılmasıyla 12 Temmuzda hep birlikte kampta olacağız'' diyerek sözlerini tamamladı.

-KEWELL'IN KARİYERİ-
Harold (Harry) Kewell, 22 Eylül 1978'de Sidney'de doğdu. 15 yaşında denenmek için gittiği İngiltere'de, Leeds United takımına transfer olan Harry Kewell, Mart 1996'da 17 yaşındayken Middlesbrough karşısında Premier Lig'deki ilk maçına çıktı. Nisan 1996'da ise Şili karşısında ilk kez Avustralya Milli Takımı'nın formasını giydi.

Kewell, Leeds United'ta oynadığı 8 sezon boyunca 181 maçta forma giyip 45 gol attı.

2003-2004 sezonunda Liverpool'a transfer olan Avustralyalı futbolcu, Liverpool ile 2005 yılında İstanbul'da Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşadı. Kewell, Liverpool'da oynadığı 5 sezon boyunca 93 resmi maçta forma giydi ve 16 gol attı. 1996 yılında bu yana Avustralya Milli Takımı'nın formasını 36 kez giyen Kewell'ın, milli forma altında ise 11 golü bulunuyor.

Kewell, son olarak geçen ay Avustralya Milli Takımı ile 4 maça çıktı. Avustralya Milli Takımı'nın Irak'a karşı oynadığı 2 maç ile Katar ve Çin'e karşı oynadığı maçlarda ilk 11'de sahaya çıkan Kewell, bu maçlarda toplam 322 dakika sahada kaldı ve 2 gol attı.

kewell_sezginforma02.jpg

Yukarı Alt