Bir site düşünün: Kendi şehirlerinizi kurmanıza izin veriyor. Üstelik bunun için siteye üye olmanız bile gerekmiyor. Tek yapmanız gereken bir bölge seçmek ve şehrinize bir isim vermek. Bundan sonrası, sayfanızı ziyaret edeceklere kalıyor. Sayfanızı ziyaret edecek her tekil ziyaretçi için, şehrinizde ikamet edenlerin sayısı bir artıyor. Bu yükselişi, şehrinizin genel görüntüsünü gösteren bir Flash haritada takip edebiliyorsunuz. Önce küçük kulübeler ve çiftlik evleri göze çarparken, ziyaretçi sayınız arttıkça şehrinize binalar eklenmeye başlıyor. Farklı farklı bağlantılarla sayfanıza gelen ziyaretçileriniz, isterlerse şehrin güvenliğini, çevre düzenini, endüstrisini, toplu taşımacılığını geliştirebiliyorlar.

MyMiniCity, bu özelliklerin hepsini sağlıyor. Belirlediğiniz şehir ismini içeren bir adres alıyor (şehirismi.myminicity.com gibi) ve bu adresi arkadaşlarınıza duyuruyorsunuz. Sayfanız, her ziyaret edildiğinde gelişiyor. Ziyaretçileriniz isterlerse şehir bülteninize not bile düşebiliyorlar.

Site, Motion-Twin isimli Fransız online oyun sağlayıcısının bir projesi. 2001 yılında kurulan Motion-Twin’in oyunlarında 7 milyondan fazla hesap kayıtlı durumda. Myminicity, şirketin daha önce yayınladığı Fransızca orijinalinin (Miniville) hemen hemen aynısı ve Miniville.fr‘de, kardeşi MyMiniCity’nin yaklaşık 4.5 katı kadar ziyaretçi ikamet ediyor (93,370,000′den fazla).

Elbette bu durumun ortaya çıkmasında, Myminicity’nin yeni bir proje olmasının da payı var. 45 gün önce yayın hayatına başlayan MyMiniCity’de, bu süre zarfında 641,000 şehir kurulmuş. Bu şehirlerde ise şimdiden 20,000,000 insan ikamet ediyor.

Motion-Twin’e ait bir başka paralel proje ise Antiville. Bir şeyler inşa etmekten hoşlanmayanlar için hazırlanan sitenin tanım bölümü, hikayeyi özetliyor: Miniville’de arkadaşlarınızın veya düşmanlarınızın yavaş yavaş büyümelerine şahit oldunuz. Antiville’de bir değişiklik yapın, ortadan kaldırmamızda bize yardım edin.

Myminicity.com’da kendi şehrinizi kurabilir, sayfanızın büyüdüğünü görmek için arkadaşlarınıza yalvarabilirsiniz.

Eh, ne derler, yöneticilik biraz da sabır ister!

http://xlawistan.myminicity.com/ tıklayıp sol alt köşede kendi şehrini kura tıklayın :)

1 yıl önce ben de merak edip başlamıştım. ama şehri geliştirmek için yapabileceğin tek şey başkalarını senin linkine tıklatmak. çok da zevkli bir iş olduğu söylenemez. ama yok ben bu oyunda da adımı üstlere yazdırırım en çok ben tıklatırım derseniz başka :)

Brooklyn

Buralıyım
:D Şehri kurdum başkasına tıklatarak mı geliştiricez ? Çok saçma . Herneyse beni sarmadı ilgilenenlere kolay gelsin ^^

Yukarı Alt