1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Katılımsız Windows Xp Cd' si Yapmak - Otomatik Xp

1. MassiveAttack

MassiveAttack Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konuda nLite programı yardımıyla "Unattented Install" yani "Katılımsız Kurulum" Windows Xp cd hazırlamayı anlatmaya çalışacağım.
    Ne işe yarar?
    Service pack 3, Sata raid sürücüleri ve internet explorer 7 gibi eklentileri Windows Xp cd mize entegre ederek tam otomatik kurulum yapmak ve ve format sonrası güncelleme, driver yükleme gibi zahmetlere girmemeyi sağlamak.

Windows CD'mizi bilgisayarımıza koyuyoruz ve içindeki tüm dosyaları C:\ Sürücüsüne oluşturduğumuz OtomatikXp klasörüne yerleştiriyoruz.

Öncelikle Sata driverlarını CD'mize entegre edeceğiz. Bunun için:

SATA RAID
    (Bu program 116 adet Sata/Raid driveri içermektedir.)

Programını indiriyoruz ve bu programı C:\OtomatikXP klasörünün içine koyuyoruz. Çünkü bu işlemi yapması için i386 klasörünün yanında olması gerekiyor. Programı çalıştırıyoruz ve Devam diyoruz.

Bu işlem bittikten sonra 4-sataraidintegrator.exe dosyasını silebilirsiniz.

Bu işlemler sırasında en büyük yardımcımız nLite olacak.

nLite 1.4.5

nLite'ın çalışması için .NET 2.0 gerekli:

.NET 2.0

Kurduktan sonra nLite'ı çalıştırıyoruz Dil seçeneklerinden Türkçe'yi seçiyoruz ve İleri tuşuna basıyoruz. Daha sonra Gözat'a tıklayıp C:\OtomatikXP klasörümüzü gösteriyoruz ve tarama işlemini bekliyoruz. İşlem bitince şöyle bir pencereniz olacak:

Ben bu işlem için Windows XP SP2 CD'sini kullandım. Siz dilerseniz SP3'lü cd kullanabilirsiniz ve SP3 entegrasyonuna gerek duymazsınız.

Devam diyerek ilerliyoruz. Kayıt penceresi geliyor önümüze. Burda daha önceden nLite ile yaptığımız işlemler için açılan oturumlar gösteriliyor. Biz ilk defa kullandığımız için boş olacak. Devam diyoruz ve yapmak istediğimiz görevlerin seçileceği bölüme geliyoruz.

1- Service Paketlerimizi (SP2/SP3) Ekleyeceğimiz Bölüm.
    2- Güncelleme dosyaları ve programlarımızı ekleyeceğimiz bölüm.
    3- Sata ve diğer driverlarımızı ekleyeceğimiz bölüm.
    4- Windows'la beraber gelen bileşenlerimizin hangilerinin yükleneceğini belirleyebildiğimiz bölüm.
    5- Katılımsız kurulum olacaksa seçmemiz gereken bölüm.
    6- Windows klasörü, Temp klasörü gibi sistem yollarını belirleyebildiğimiz bölüm.
    7- Menü açılma süresi, Bilgisayar sağ tıkta Aygıt Yöneticisinin gösterilmesi gibi ince ayarlar yapabileceğimiz bölüm.
    8- Yaptığımız işlemleri geri ISO olarak yazıp CD'ye çekeceğimiz bölüm.

Biz şu an için sadece 1, 2, 5, 8. adımları uygulayacağız. Sadece bunları seçin ve Devam tuşuna basın.

Karşımıza "Entegre için Servis Paketi seçin" yazan bir pencere gelecek ve Seç tuşuna basacağız. Daha önceden indirmiş olduğumuz Windows XP SP3 dosyasını gösteriyoruz ve tamam diyoruz. Entegrasyon işlemini bekliyoruz. (Bu işlem biraz uzun sürebilir, normaldir.)

Elinde sp3 bulunmayanlar için :

Service Pack 3

"Tümleştirilen yükleme başarıyla tamamlandı" mesajı çıktıktan sonra tamam diyoruz ve karşımızda söyle bir pencere görüyoruz:

Devam'a basıyoruz ve Düzeltme, Eklenti ve güncelleme paketleri penceresi geliyor karşımıza. Şimdi Internet Explorer 7'yi sistemimize entegre edeceğiz.Öncelikle IE7'yi edinelim:

Internet Explorer 7

nLite penceremizdeki Ekle tuşuna basarak bu dosyaları gösterip seçiyoruz.

Dosyaları bu şekilde gördükten sonra Devam diyoruz ve Katılımsız kurulum kısmına geçiyoruz. Burda gerekli olan yerleri doldurmanıza yardımcı olmak için resimlerle göstereceğim. Diğer kısımları değiştirmenize gerek yok. Sadece resimlerdeki gibi yaparsanız yeterli olacaktır. İlerde daha çok öğrendikçe heryeri ile oynayacağız merak etmeyin (:

Bu pencerede ürün anahtarını giriyoruz ve Kurulum modu olarak Tam otomatik'i seçiyoruz.

Dil ayarlarımızı yapıyoruz...

Internet Information Service(ISS): Bilgisayarımızı bir Web sunucusu yapmayacaksak buna ihtiyacımız yok.

Tema ayarlarımızı yapıyoruz...

Bilgisayar'ımda görünen Ad, Şirket vs. bilgileri ve Bilgisayarın Ağ ismi..

Bu işlemleride yaptıktan sonra Devam diyoruz. "İşlemi başlatmak istiyor musunuz?" uyarısına Evet diyoruz ve bekliyoruz. IE7 ve varsa temalarımız eklendikten sonra:

Bu şekilde bir pencere ile karşılaşıyoruz. Devam diyoruz. Yeni penceremizde "ISO Etiketi" kısmına istediğimizi yazabailriiz. Bu etiket CD etiketi olacak ve bu CD'mizi bilgisayarımıza taktığımızda görünen ad olacak. Diğer hiçbirşeye dokunmadan "ISO oluştur" tuşuna basıyoruz ve ISO dosyasını kaydedeceğimiz yeri gösterip bir isim veriyoruz ve Kaydet diyoruz. ISO kaydetme işlemi tamamlandıktan sonra Devam diyoruz ve işte bu kadar. OtomatikXP CD'miz hazır.

Sıra geldi Otomatik CD'mizi test etmeye. Bu işlemde ben Virtual Machine 5.0 kullandım. Bakalım adım adım görelim. Cd'miz bizden sadece kurulumun hangi Hard Disk bölümüne kurulacağınız soracak. Ondan sonrasına biz karışmayacağız kendi halledecek.

İşte artık herşey hazır.Anlatılan herşeyi doğru şekilde yaptıysanız Otomatik XP'mizi bilgisayarlarımıza kurabiliriz.

nLite programının detaylı anlatımı ve manuel güncelleme işlemleri, ekran kartı/anakart driverlerinin, diğer sürekli olarak kullandığımız programların entegre edilmesini başka bir topic altında anlatmaya karar verdim.
    Kalın sağlıcakla..

2. belirsizzzzz

belirsizzzzz Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    CeyRRANNCI
    Ellerine sağlık yetkim olsa sabitlerdim ama global bekliyicez ^^

3. MassiveAttack

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Şu cab dosyalarının nasıl yapıldığı konusunu benle paylaşda nlite için malzeme yapıyım.

4. belirsizzzzz

belirsizzzzz Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    CeyRRANNCI
    Ben nedemiştim ^^ Sabit :D

5. drotalion

drotalion Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ufak bir sorum var, bu kendi XP CD lerimizi yapmak içinmi yoksa, knoppix in windows versionumu?

6. MassiveAttack

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kendi xp cdlerimizi yapmak için mesela şimdi bir tane yapıyorum ismini drotalion xp koyuyorum.

7. drotalion

drotalion Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  8. F34RL3SS

F34RL3SS Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok Güzel bir paylaşim eline emegine saglik.

9. Leader

Leader Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tesekkurler..

10. gama

gama Yeni üye rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tesekkurler elıne saglık kardesım

11. belgther

belgther Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    saka bir yana, kota sorunu olanlar icin mükemmel bir cözüm. kota sorunu olmayanlar icin de ne kadar hotfix varsa hepsini toplayip icine atiyorsun, o sonra kendi kendine yüklüyor, sonra nete girdiginiz zaman da isletim sistemi aciklarindan yararlanan virüslerden etkilenmiyorsunuz.

12. IrGat

IrGat Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    paylasım için saol...

13. mafizip

mafizip Yeni üye rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler...

14. Quattro

Quattro Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mühendis
    Bende aynı programla yaptıgım sp3 paylaşmıştım... Anlatım güzel olmuş

15. serdarves

serdarves Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    linkler kırık bende guzel paylasım

16. serdarves

serdarves Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben bu entegre ederken hata verıo İe7 yerine ie8 koysam tüm herseyı oto yuklese olurmu?
    Sadece OtomatikXp Adlı klasör ıcınde ekle denılıyor

17. eLempTRa

eLempTRa Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Süper bende bunu arıyordum internette bulduklarım hepsinde bir kaç eksik oluyordu müthiş paylaşım xD
    Emeğine sağlık...