Bu yıl ygs+lys sınavına gireceğim.Sayısl öğrencisiyim.Ama nasıl çalışacağımı tam bilemiyorum.Kime sorsam herkes farklı bişeyler söylüyor.Bizzat kaliteli üniversitelerde okumuş abilerimden, sınavı kazanmak adına neler yapmam gerektiğini ve sınavda başarılı olma taktiklerinizi öğrenmek istiyorum.

Herkese değerli cevaplarından dolayı şimdiden teşekkürler.

İlk olarak pc'ni kaldırman lazım :P ve inanman lazım çünkü hedefine inanırsan yapamayacağın şey yoktur. Etrafından dikkatini dağıtacak objeleri uzaklaştır. Konuyu soruları çözmek için çalışma.Anlamak için çalış ilk olarak hedefin bu olsun çünkü anlamadan çözemezsin. Her ortama alıştır kendini gürültülü sakin vb. çünkü sınav zamanı nasıl bir ortam ile karşılaşacağını bilemezsin.Bolca soru çöz ama ilk hedefin konuyu anlamak.Günlük ve haftalık tekrarlara önem ver ve kitap okumayı alışkanlık haline getir çünkü yorumlama yeteneğini arttırır bu sayede soruları daha iyi yorumlayıp soruda ne yapacağını daha iyi anlarsın.

üniversitenin kalitelisi olmaz. Öğretim üyeleri ve öğrenciler kalitelidir. Sen kendini ne kadar geliştirirsen o kadar kaliteli ve kalifiye olursun.

Sorduğun soruya gelirsek...
-Eve gittiğinde ilk işin gün içinde işlenmiş konuları tekrar etmek olmalı. En fazla 1 saatini alır bu iş.
-Ödevlerin varsa onları yaparsın.
-Yarım saat ertesi gün işlenecek ya da işlenmesi muhtemel konulara göz atarsan arkadaşlarından 1 adım önde başlarsın.
günlük sorumlulukların bittiğinde yarım saat kendine mola ver,beynin dinlensin.
Sonra da üniversite sınav konularına çalış. En az 3 saat,en fazla 6 saat...

Her 45 dk- bir saat arası 10-15 dk mola ver.

Hani diyeceksin bunları zaten rehber öğretmenim de söyledi,takmadım. "Aklın yolu birdir" diye bi tabir vardır,unutma :)

Herşey insanın içinde bitiyor. Kendine bir hedef belirle ve onun için sadece bir yıl kastır yeterli bence. Tabi temelinin de sağlam olması gerekiyor. Yalnız dediğim gibi en başından bir hedef koyup onun için bazı eğlencelerinden vazgeçersen kazanabilirsin. Gezme tozma falan yapma demiyorum çalışır gibi çalış haftada yine arkadaşlarınla gez toz ama çalışmadan gezersen sonun hüsran olur.

hmzsnmz demiş ki:
Herşey insanın içinde bitiyor. Kendine bir hedef belirle ve onun için sadece bir yıl kastır yeterli bence. Tabi temelinin de sağlam olması gerekiyor. Yalnız dediğim gibi en başından bir hedef koyup onun için bazı eğlencelerinden vazgeçersen kazanabilirsin. Gezme tozma falan yapma demiyorum çalışır gibi çalış haftada yine arkadaşlarınla gez toz ama çalışmadan gezersen sonun hüsran olur.
Öncelikle hepinize yorumlarınız için teşekkürler.
Kendime hiç hedef belirlemedim.Bu konuda kararsızım.Sağlık alanında değilde mühendislikler ilgimi çekiyor.Bölüm seçme konusundada yardımlarınızı bekliyorum.

takerisks demiş ki:
Kendime hiç hedef belirlemedim.Bu konuda kararsızım.Sağlık alanında değilde mühendislikler ilgimi çekiyor.Bölüm seçme konusundada yardımlarınızı bekliyorum.
Ne ilgini çekiyorsa ona karar ver derim çünkü bu senin hayatın bölüm seçme konusunda nasıl yardım edebilirler ki.

Düşünce yapın neye uygun? sözelde mi yoksa sayısal alanda mı kendini daha başarılı hissediyorsun? çevrenden aldığın elektrik hangi yönde? hiç yorum yapan oldu mu bu konuda? Çevrendekiler seni bizden daha iyi tanıyor,gözlemliyordur,onların söylediklerine kulak vermen gerekir bu konuda.

Redefine demiş ki:
takerisks demiş ki:
Ne ilgini çekiyorsa ona karar ver derim çünkü bu senin hayatın bölüm seçme konusunda nasıl yardım edebilirler ki.
:think:

Xanthos demiş ki:
Düşünce yapın neye uygun? sözelde mi yoksa sayısal alanda mı kendini daha başarılı hissediyorsun? çevrenden aldığın elektrik hangi yönde? hiç yorum yapan oldu mu bu konuda? Çevrendekiler seni bizden daha iyi tanıyor,gözlemliyordur,onların söylediklerine kulak vermen gerekir bu konuda.
teşekkürler :kalp: biraz bu konu hakkında öz eleştiri yapıp kafa yormam lazım

LadySunBurN_ demiş ki:
gunde ort 7-8 saat calısman lazım
ohannes 8O

Xanthos demiş ki:
üniversitenin kalitelisi olmaz. Öğretim üyeleri ve öğrenciler kalitelidir. Sen kendini ne kadar geliştirirsen o kadar kaliteli ve kalifiye olursun.

Sorduğun soruya gelirsek...
-Eve gittiğinde ilk işin gün içinde işlenmiş konuları tekrar etmek olmalı. En fazla 1 saatini alır bu iş.
-Ödevlerin varsa onları yaparsın.
-Yarım saat ertesi gün işlenecek ya da işlenmesi muhtemel konulara göz atarsan arkadaşlarından 1 adım önde başlarsın.
günlük sorumlulukların bittiğinde yarım saat kendine mola ver,beynin dinlensin.
Sonra da üniversite sınav konularına çalış. En az 3 saat,en fazla 6 saat...

Her 45 dk- bir saat arası 10-15 dk mola ver.

Hani diyeceksin bunları zaten rehber öğretmenim de söyledi,takmadım. "Aklın yolu birdir" diye bi tabir vardır,unutma :)
çok doğru yazmışsın. Ben de aynen böyle çalışmaya çalışıyorum umarım seneye kazanıcam :muck:

1. kitap okuyosan tamamdır okumuyosan başlama o bi alışkanlık zaman kaybından başka bişey olmaz bundan sonra ,onun yerine günde 10 paragraf sorusu çöz
2.kendine kesin 1 yer belirle hatta git dicemde okulun başlamıştır
3.kesin dershaneye gitmeden önce 1 kere oku özellikle biyoloji bu adam ne anlatıyo muhabbetine girmessin
4. Limitin olsun haftada 2k soru
5.Bildiğin soru kaçırmayacağın konudan daha soru çözme zaman kaybı olur parmak kaslarını geliştirirsin
6.Bil ki bu 1 yarış sen dışardayken x öğrenci evde ders çalışıyo önüne geçti misal aklından çıkmasın ben şimdi bunu yapıyorken acaba millet ne yapıyo?
7.Çok çalışma sürekli çalış 1 gün 10 saaat çalışıp öbür gün yatarsan olmaz

Benden bu kdr bu yolları dene 1 tavsiyedir inş yardımcı olur

GOKHANCAN demiş ki:
1. kitap okuyosan tamamdır okumuyosan başlama o bi alışkanlık zaman kaybından başka bişey olmaz bundan sonra ,onun yerine günde 10 paragraf sorusu çöz
2.kendine kesin 1 yer belirle hatta git dicemde okulun başlamıştır
3.kesin dershaneye gitmeden önce 1 kere oku özellikle biyoloji bu adam ne anlatıyo muhabbetine girmessin
4. Limitin olsun haftada 2k soru
5.Bildiğin soru kaçırmayacağın konudan daha soru çözme zaman kaybı olur parmak kaslarını geliştirirsin
6.Bil ki bu 1 yarış sen dışardayken x öğrenci evde ders çalışıyo önüne geçti misal aklından çıkmasın ben şimdi bunu yapıyorken acaba millet ne yapıyo?
7.Çok çalışma sürekli çalış 1 gün 10 saaat çalışıp öbür gün yatarsan olmaz

Benden bu kdr bu yolları dene 1 tavsiyedir inş yardımcı olur
teşekkürler :muck:

LadySunBurN_ demiş ki:
gunde ort 7-8 saat calısman lazım
günde 3-4 saat ama verimli çalışarak çok iyi üniversitelere gidilebilir.
ps bizzat bir arkadaşım öyleydi.devamlı çalışırdı günde 3-4 saat ama verimli çalışırdı.sonra gezer tozardı ankara hukukta şuan :oldie:

Yukarı Alt