jVardin demiş ki:
Bu konuyu uzun zamandır düşünüyorum , hayatımızın bizim irademiz dışında daha önce belirlenmesi mi ? yoksa bizim verdiğimiz kararların getirdiği noktalar mı?

Benim düşüncem , kader diye birşey yoktur. (hayatımızın bizim irademiz dışında daha önce belirlenmesi)

Kader , bizim verdiğimiz kararlara bağlıdır.
imanın şartlarından biri kaza ve kadere inanmaktır yani kaza ve kadere inanmayan kişi MUSLUMAN değildir

SarkoLata demiş ki:
Kader bence yoktur veya anlamı yanlıştır
+1

Kader önceden belli, yazılmış bir şey olsaydı örneğin ben cehenneme gittim diyelim. Bu benim suçum olmazdı. Tanrı yazmış gittim derim en basitinden :wink1: İnsan kendi kaderini yaratır. Yaratan da senin ne tercih edeceğini bilir sadece. O yönlendirmez seni. Doğruyu yanlışı sen seçersin.

Takımı
Galatasaray
SONBAHAR demiş ki:
jVardin demiş ki:
Bu konuyu uzun zamandır düşünüyorum , hayatımızın bizim irademiz dışında daha önce belirlenmesi mi ? yoksa bizim verdiğimiz kararların getirdiği noktalar mı?

Benim düşüncem , kader diye birşey yoktur. (hayatımızın bizim irademiz dışında daha önce belirlenmesi)

imanın şartlarından biri kaza ve kadere inanmaktır yani kaza ve kadere inanmayan kişi MUSLUMAN değildir
imanın şartları arasında namaz kılmakta yer alıyor fakat çoğu insan işlerinden dolayı kılamıyor.şimdi bunlar müslüman olmuyor mu soru:

Lrd

rank8
Nina Ricci demiş ki:
SONBAHAR demiş ki:
jVardin demiş ki:

imanın şartları arasında namaz kılmakta yer alıyor fakat çoğu insan işlerinden dolayı kılamıyor.şimdi bunlar müslüman olmuyor mu soru:
İmanın şartları arasında namaz kılmak yok hacım :)
Ve arkadaş doğru söylemiş insanoğlu kendi kaderini kendi çizer.. Yaratıcı bizi bu dünyaya bir sınav uğruna getirmiş.. Bu sınavda yaratıcımız herşeyi biliyor fakat müdahale etmiyor.. Şöyle bir örnek vereyim en basitinden okulda herangi bir sınava giriliyor değilmi.. Neden sınavlar oluyor.. Kimin geçip kimin kalacağı tahmin ediliyor fakat sınavlar neden oluyor.. He birde başında bekleyen öğretmenin herşeyi biliyor fakat müdahale etmiyor..Buda böyle birşey.. İnsan kendi kaderini kendi çizer Yaratan sadece önüne farklı yönlerde yollar koyar sen sürekli bir imtahan içerisindesindir...Hangi yollarda ilerleyeceğin senin kararlarındır senin kaderini çizer :)
He birde şu mesele var..Allah(c.c) kuranda açık açık ayetler belirtmiş , bazı arkadaşlarımız zaten yazmış Amentu suresi ´ni mesela...
Sen hala diyorsanki ben kadere inanmıyorum Allah´ ın kitabınada inanmıyorum demiş olursun.. İnanmayabilirsin düşünce özgürlüğü diye birşey var fakat açık açık belirtilmiş kuranda kalkıpta bunun üstüne birşey söylemek manasız ...

Umarım aydınlatabilmişimdir.. :kalp:

Lrd

rank8
He birde işlerinden dolayı namaz kılınamıyor demişsin dostum..
Yani işlerinden dolayı namaz kılamayanların nüfusu genel olarak %3-5 ´ dir .. Çünkü genelde namaz ülkemizde serbest..
Hadi %3-5 oranındaki namaz kılamayanları alalım... Peygamber Efendimiz (s.a.v) demişki : "Ameller niyetlere göredir " , bundan şunu anlarızki namazını kılamayan bir insanın kalbi temizse yani namaz kılmayı gerçekten gönülden arzuluyorsa fakat nasip olmuyorsa o insana o namazın ameli(sevabı) ulaşır..
Bu konuyada peygamberimizin hadisiyle açıklık getirmeye çalıştım umarım bu konudada aydınlanmışsındır dostum :)

XaslanX demiş ki:
Yani işlerinden dolayı namaz kılamayanların nüfusu genel olarak %3-5 ´ dir .. Çünkü genelde namaz ülkemizde serbest..
Hadi %3-5 oranındaki namaz kılamayanları alalım... Peygamber Efendimiz (s.a.v) demişki : "Ameller niyetlere göredir " , bundan şunu anlarızki namazını kılamayan bir insanın kalbi temizse yani namaz kılmayı gerçekten gönülden arzuluyorsa fakat nasip olmuyorsa o insana o namazın ameli(sevabı) ulaşır..
Bu konuyada peygamberimizin hadisiyle açıklık getirmeye çalıştım umarım bu konudada aydınlanmışsındır dostum :)
Ağzından bal damlıyor :kalp:

Aynı cevabı ben vericektim :thumbsup:

NiGHTMaRe

Aileden
Fre3sTyLe demiş ki:
Yaptıkların şeyler , verdiğin kararlar sonucunda bir yol çizersin kendine.Ondan sonra o yol iyi ve ya kötü bir yere varır.İşte buna kader deniyor.Kaderimizi kendi verdiğimiz kararlar çizer , ama vereceğimiz kararlarda daha önceden biliniyor.
+ Lima :beer:
daha başka bir yoruma gerek duymuyorum :thumbsup:
ps:Benden uzun yaşican bro :lol:

Lrd

rank8
HnTRue demiş ki:
XaslanX demiş ki:
Ağzından bal damlıyor :kalp:

Aynı cevabı ben vericektim :thumbsup:
Her müslüman kardeşimizdir farklı düşüncelere ve yönlere sapmasını istemeyiz kendimce bildiklerimi yazdım işte :)

Teşekkr ederm..

Öncelikle Kader Kavramını Anlamak Lazımdır Önünde İki Yol Olduğunu Farz Edelim İyiyi veya Kötüyü Seçmek Sana Bağlıdır Fakat Tanrı Hangisini Seçeceğini Bilir İşte Bu Kaderdir

bunun tartışılması bile bana göre saçmadır netice olarak dini inançlarına bağlı bir ülkedeyiz inanç olarakta genel olarak müslümanız ve bunları aklımız ermeye başladıktan sonra hayatın her yerinde bizlere tekrar tekrar anlatanlarla doludur...

Kader vardır ama kaderde neler yapacağımız belirli değildir.Kaderde doğduğumuz yer, ülkemiz , anne ve babamızın kim olacağı gibi şeyler belirlidir.Ama neler yapacağımıza bağlı değildir

Lrd

rank8
DoNJuaN demiş ki:
bunun tartışılması bile bana göre saçmadır netice olarak dini inançlarına bağlı bir ülkedeyiz inanç olarakta genel olarak müslümanız ve bunları aklımız ermeye başladıktan sonra hayatın her yerinde bizlere tekrar tekrar anlatanlarla doludur...
+ Süpersin :thumbsup:

Kai

olduser
XaslanX demiş ki:
DoNJuaN demiş ki:
+ Süpersin :thumbsup:
Katılıyorum

Kader, Allah'ın geçmiş ve gelecek tüm olayları "tek bir an" içinde yaratmış olmasıdır.İrade ise bu kader yolcuğu içinde verilecek kararların seni nereye götüreceğine dair bir anahtardır.Kader önüne çıkacak işlerde iyiye yada kötüye gitmek seçimidir,işte irade ise orda önüne çıkmış o iki kapıdan birini açar ki o da senin seçimindir.Yani "ben kötü biriyim cehenneme giderim zaten kaderimde bu var" dersek iblisin vesvesesine kapılmış oluruz.Unutamayacağımız bir irade var çünkü..

Eğerki kadere inanmazsan o Zaman CC ALLAH'ada inanmıyorsun demektir. Kader insanın Kişiliği annesini babasını çevresini belirler. karderde sana yollar sunulmuştur ve o yollarıda yönergeleride sana seçme hakkı verilmiştir. ve o yol içersinde başına gelen şeylere KADER denmez. buna KAZA denir KAZA ise kaderin bir parçasıdır. KAZA ları sen belirlersin ama kaderini sen belirliyemezsin.. KAZA sadece KADER'in gidişatını ve yönergesini Belirler. ve elinde sonunda KADER'inde yazan yere bir şekilde seni ulaştırır. O yüzden bence bu konu çok saçma.. Bir MÜSLÜMAN bile ben KADER'e inanmıyorum derse.. Vahh ki ne Vahhh ...

Yukarı Alt