Spare_

Bilgiliyim
AYDIN'ın Didim İlçesi'nden Yunanistan'ın Farmakosi (Eşek) Adası'na geçmek isteyen 17 kaçak ve onlara rehberlik eden 1 Türk'ün bulunduğu lastik bot, Taşburun Mevkii açıklarında battı.

Kaçaklardan, 2'si çocuk 3'ü denize düşüp boğulurken, 4'ü de kayboldu. Türk rehber ile 10 kaçak ise Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Olay sabaha karşı meydana geldi. Yurda yasadışı yollardan girdiği saptanan ve Yunanistan'ın Farmakosi Adası'na geçmeye çalışan 17 kaçağı taşıyan 7 metrelik zodiak bot, Taşburun açıklarında bilinmeyen bir nedenle su almaya başladı. Batmak üzere olan botu Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı ekipler fark etti. Kaçaklardan 10'u ile botu kullanan 41 yaşındaki Ender Yalçın kurtarılırken, 6 ve 8 yaşındaki Suriye uyruklu 2 çocuk ile 46 yaşındaki Somalili bir kadın boğularak can verdi.

Ölen kaçakların cesetleri Didim Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Hayatta kalmayı başaran 10 kaçak ise Ender Yalçın'la birlikte ifadeleri alınmak üzere Didim İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. Kurtulan kaçaklardan 7'sinin Suriye, 3'ünün Somali uyruklu olduğu öğrenildi. Kayıp 4 kaçağın ise halen Sahil Güvenlik ekiplerince arandığı, soruşturmanın sürdüğü ifade edildi.

Kaçakların yasadışı yollardan Yunanistan'a geçiş noktalarının başında gelen Didim'de, son üç ay içerisinde 300'ün üzerinde kişinin yakalandığı öğrenildi. Temmuz ayından bu yana Yunanistan'ın Farmakosi Adası'na geçmek isterken tekne veya bindikleri lastik botların batması sonucu yaşamını yitiren kaçak sayısının ise 40'ı aştığı belirtildi. Didim'de Sahil Güvenlik botları denizden, jandarma ise karadan denetimlerini sıklaştırdı.

Yukarı Alt