Burada Joymax'a soruldugu soylenilen (kim, ne zaman, nasil sormus bilmiyorum) sorular ve cevaplarin cevirisini yaptim. Yeni Q/A'lar eklendikce bu baslik guncellenecektir.

Verilen tarihler silkroad sitesinden alindigi icin ay/gun/yil formatindadir.

Kullanilan kisaltmalar:
S = soru
C = cevap

Daily Q&A 9/5 (nProtect'le ilgili oyundan atmalar)
091 S: Bugunki bakim ve guncellemeden (9/5/06) sonra, durmadan disconnect oluyorum. Onceden boyle bir problem yoktu. Ne oldu?
C: Son guncelleme ile nProtect Gameguard'i guncelledik. Bot veya baska yasadigi bir program Gameguard tarafindan tespit edilince, programimiza erisiminizi otomatik olarak aninda durduracaktir. Disconnect olmanizin sebebi bu olabilir. Kullandiginiz yasadigi programlari hemen kaldirmanizi tavsiye ederiz. Bunu sadece botlarin oyunumuza verdigi zarari dikkate alarak degil, bot ve diger yasadigi programlarin pc'nizdeki bilgileri kaydeden keylogger programlari icermesine dayanarak soyluyoruz. Kacinilmaz olarak meydana gelecek ID hirsizligindan zarar gorebilirsiniz.

Ayni zamanda, acik duyurularla bildirilmese de, botlari surelik bloke ediyoruz, bu yuzden hesabinizi, bu tip programlar kullandiginiz icin uyari almaksizin kaybedebilirsiniz.

Daily Q&A 8/31 (Hesap Hirsizligini Engelleme)
090 S: Hesabimin calinmasini engellemek icin en iyi yol nedir?
C: Login bilginizi koruyun. En basit onlem, supheli programlari indirip kullanmaktan kacinmaktir. Bot yapimcilari ve saticilarinin, bunlar gibi yasadisi programlari bilgisayariniza indirip kurduktan sonra hesap bilgilerinizi ve bilgisayara girdiginiz diger bilgileri log'layip sattigi bilinen bir gercektir.

Benzer sekilde, supheli aktivitelerin reklamini yapan siteleri ziyaret etmekten kacinin. Bunlar da genellikle hesabinizin guvenligini tehlikeye sokacak bilgileri satmaktadir.

Ayni login ID ve password'u (sifre), cesitli yer ve hizmetler icin kullanmayin. Ornegin, bir fan forumunda, oyunumuzda ve forumumuzda kullandiginiz ayni login bilgisini kullanmayin.

Tahmin edilmesi kolay sifre kullanmayin. 12345 ve ABCDE gibi ardisik yapilardan her sekilde kacinin. Sayi ve harflerin karisimi, sifrenizin guvenligini daha fazla garantiye alacaktir.

Cevirenin notu: Bize ayni id'yi kullanmayin diyen Joymax, bir onceki forum guncellemesinde, mesaj yazan herkesin id'sini gosteriyordu. O da ayri bir guzelliktir. Silkroad sitesinde su an gizli soruyu ve id'yi degistirmek icin bir secenek yoktur. Ancak id bilinse bile sifremi unuttum secimiyle gizli soru ekranina gelmek icin e-mail adresi gerekiyor. Bu durumda en mantikli secim, hicbir yerde kullanmadiginiz bir e-mail adresini kullanmaktir. Sifreyi kirmak icin brute hack denilen olasiliklari deneme metoduyla girisimler olabilir. Bundan da haberiniz olmaz cunku giriste sistem sizi ne yazik ki uyarmiyor: Su saatte, su kadar yanlis sifreyle girilmeye calisildi demiyor. Bu sebeple, basarili bir sifre icin, en az 8 basamakli bir sifre kullanin. Herhangi bir sekilde sozluklerde bulunabilecek kelimeler kullanmayin. Brute-hack sisteminin en basarili oldugu yon, once sozluklerdeki kelimeleri dener. Yanlis hatirlamiyorsam, 1994 yilinda yapilan bir arastirmada erkeklerin 70%'inin sifre olarak kiz arkadaslarinin isimlerini kullandigi ortaya cikmisti. Siz yapmayin, gerekirse kiz arkadasinizdan ayirilin. SmileySmiley Gizli sorulara mantikli cevaplar vermeyin. En begendiginiz araba Ferrari olmasin mesela. Ornegin ben boyle bir soruya cevap olarak arabistan yazardim.

Daily Q&A 8/27
089 S: Silkroad Online hesabimi para ya da diger finans aktarimlariyla satmaya calisirsam ne olur?
C: Hesabiniz bircok sekilde sizin kullaniminiz icin olsa da, icerigin ve hesabin tamamiyle sahibi degilsiniz. Hesap Joymax'in dusunsel mulkiyetindedir ve satmaya yonelik her tur hareket yasadisi kabul edilebilir. Sozkonusu hesap bloke edilecektir ve belirli durumlarda daha ciddi tedbirlere basvurulabilir.

Benzer sekilde, forumlarda veya oyun serverlarinda, oyun hesaplarini, telif hakkina sahip olanin acik izni olmaksizin satmaya veya almaya calisanlarin, satanin da alanin da, hesaplari bloke edilecektir.

Cevirenin notu: Anlamayanlar olabilir diye soyluyorum. Butun telif haklarinin sahibi Joymax'tir. Sadece hesaplarin alinip/satilmasi degil, oyunda sosun silah buldum, ben bunu silk karsiligi, kontor karsiligi satayim gibi teklifler bile normalde telif hakkina sahip olanin izni olmadan yapilamaz. Belirtmemisler ama siz gene de dikkatli olun.

Daily Q&A 8/22
088 S: "silk icin altin" gibi teklifleri kabul edersem ne olur?
C: Asagidaki sebepler yuzunden bunu ozellikle sakincali buluyoruz:
1. Login bilginiz calinacaktir ve hesabinizi ve/veya icindeki esyalari kaybedebilirsiniz.
2. Size teklifi yapan kisinin yaptigi bu dolandirmaya yonelik eylemler sebebiyle sizin hesabiniz bloke olacaktir.
3. Zorluklarla kazandiginiz altininizi sizi kandirarak elinizden alacaklardir.

Bunun en cok gorulen sonucu, hesabinizi bu sebeple kaybetmenizdir. Bu sonuctan kacinin ve bu gibi teklifleri dikkate almayin

Yukarı Alt