1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Japonya'da 8.9 büyüklüğünde deprem !

1. hmzsnmz

hmzsnmz Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Japonya 8.9'la sarsıldı, tsunami ülkeyi vurdu
    Japonya'nın kuzeyinde 8.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından Tokyo'nun kuzey kıyısını tsunami vurdu. Dev dalgalar karada ilerliyor. İlk gelen bilgilere göre, depremde 1 kişi yaşamını yitirdi. Rusya, Tayvan ve çevredeki adalar da tsunami konusunda uyarıldı.

Depremin büyüklüğü önce 7.9 olarak açıklanmıştı, ancak ABD Jeoloji Merkezi depremin büyüklüğünün 8.9 olduğunu duyurdu.Japonya'da son 7 yılın en büyük depreminin ardından büyük tsunami uyarısı yapıldı. Uyarının ardından Tokyo'nun kuzey kıyısını tsunami vurdu.8.9 büyüklüğündeki deprem, başkent Tokyo'daki binaların birkaç dakika boyunca sallanmasına da neden oldu.Tokyo'nun merkezinde büyük binalar şiddetle sarsılırken, çalışanlar sokaklara çıktı. Televizyon görüntülerinde büyük bir bina yanarken, ülkenin kuzey kesiminde büyük bir tsunaminin verdiği zarar da gösterildi.Depremin ardından Tokyo'da yaralılar olduğu belirtildi.

Tsunami yıktı

8.9 büyüklüğündeki deprem sonrasında meydana gelen 4 metre büyüklüğündeki tsunaminin yıkıcı etkileri oldu.Dev deprem dalgası, depremin merkez üssü yakınındaki sahilde bulunan araçların sularla sürüklenmesine, binaların yıkılmasına ve yangınlara neden oldu.Miyagi kıyılarını da 6 metre yüksekliğindeki dev dalgaların vurdu.Daha önce yapılan açıklamada, dalga yüksekliğinin 3 metre olabileceği belirtilmişti. Bu arada, 50 santimetre yüksekliğindeki küçük dalgaların kıyılara ulaştığı kaydedildi.Hawaii'deki Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ise tsunami uyarısının Japonya, Rusya, Marcus Adası ve Kuzey Marianas için geçerli olduğunu belirtti.Depremin yerin 10 kilometre altında, doğu kıyısına 125 kilometre uzaklıkta olduğu kaydedildi.

Artçılar sürdü

Bu arada, 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından 4 artçı deprem meydana geldi.ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, 7.1 büyüklüğe kadar 4 artçı depremin daha olduğunu bildirdi.NHK televizyonu, 8.9 büyüklüğündeki depremin, başkent Tokyo'daki binaları salladığını ve "çok sayıda yaralı" olduğunu duyurdu.NHK kanalı, Fukushima bölgesindeki Onahama kentinde araçların, evlerin ve binaların tsunamiyle sürüklenip götürüldüğü görüntüleri yayınladı.Japonya'da çarşamba günü 7.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmişti.

Japon Başbakanı: "Birbirinize yardımcı olun"

Japonya Başbakanı Naoto Kan, "Japon halkından birbirine yardımcı olmalarını bekliyoruz. Hükümet olarak afetle mücadelede elimizden
    geleni yapacağız" dedi.

2. DesertRose

DesertRose Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  3. Lenneth

Lenneth   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tekstil
    Allahım sana şükürler olsun. :buddha: :buddha:

Adamlar nerdeyse 2 ayda bir sallanıyorlar yer yerinden oynuyor yahu. 8O 8O

4. NiGHTMaRe

NiGHTMaRe Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    wahhhh oradakilerinde işi çok zor vallahi.Adamlar köpek gibi çalışıyor üstüne üstlük bunlarla uğraşıyorlar.Japon olmadığıma şükrediyorum vallahi pray:

5. Minotoche

Minotoche Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    38
    düşündüğün şeye bak vahhhh

6. Lenneth

Lenneth   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Tekstil
    cicioe2

7. SeaLPower

SeaLPower Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Adamların yapılar sağlam olmasına rağmen hallerine bak .. Allah Türkiye'yi korusun ...

8. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    ohannesss 8.9 ne demek Türkiye haritadan silinir bunların 8.9'u bizim herhalde 5.8 falana denk geliyor çok geçmiş olsun diyorum.

9. Whisk

Whisk Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Japonyada'ki depremde camdan aşağı atlayan tek insan TÜRK'müş. :lol: :P

bkz. Japonya’daki 8,9 büyüklüğündeki depremi yaşayan Türklerden Selimhan Kılıç, sarsıntı başlayınca kendini camdan dışarı attığını söyledi. Kılıç, “Biraz sakinleşince eve girdim. İkinci sarsıntıda da yine camdan atladım” dedi.
    Japonya’da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki deprem sırasında ülkede bulunan Türklerden İbrahim Selimhan Kılıç, NTV’nin canlı yayınına telefonla bağlandı. Kılıç, deprem sırasında yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:
    “Ben Tokyo’ya 20 kilometre uzaklıktaki Tayitama eyaletinin Toka şehrinde oturuyorum. İlk sarsıntı sırasında evdeydim. Bayağı bir şiddetliydi. Kendimi camdan dışarı attım. Fakat uzun sürdü, hemen kesilmedi. Biraz sakinleşir gibi olunca tekrar eve girdim. Ama ikinci kez bir sarsıntı oldu, ben yine camdan atladım. Küçük sarsıntılar halen devam ediyor.
    Bulunduğumuz yerde bir sıkıntı yok, sadece gaz kesildi. Japonya birçok yerinde arkadaşlarım var. Onlarla internette görüştüm. Japonya’da yaklaşık 4-5 bin Türk yaşıyor, hiç birinde yaralanma, ölüm veya herhangi bir sıkıntı yoktur. En fazla yıkım Miyagi tarafında oldu. Orada ölü sayısı 60 diye veriliyor.”

'Çocuklar deprem çantasıyla bahçeye koştu'
    Japonya'daki depremi yaşayan Ayham Kalkan o anı NTV'ye anlattı.
    Japonya'nın kuzeydoğusunu vuran şiddetli deprem, başta başkent Tokyo olmak üzere ülkenin birçok bölgesinde hissedildi.
    Tokyo'da yaşayan Türk vatandaşlarından Ayhan Kalkan yaşadığı paniği NTV'ye anlattı. Kalkan'ın açıklamalarını izleyin.

10. nobrain

nobrain Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok geçmiş olsun ...Allah yardımcıları olsun...
    Habertürk gösteriyor deprem anını ve sonrasını. Baktım.Baka kaldım.....Bizde böyle bir deprem olsa ayakta kaç binamız kalırdı diye düşünemeden edemedim.Deprem oluyor ofistekiler güvenli bir yere geçmiş deprem anını izliyor.Tavandan düşen parçalar ise asma tavanın plakaları sadece başka her hangi bir hasar olmuyor bina ayakta duruyor... Bizde olsa neler olur neler... Taş üstünde taş kalmaz..
    Allah bizi korusun diyoruz ama güvenlik adına hala bir şey yapılmıyor aynı şekilde devam ediyoruz bilinçlenmiyoruz.

11. nobrain

nobrain Keşfediyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  12. Cryolite

Cryolite Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    orası korede, birşey olmaz :mrgreen:

13. DukeNukem

DukeNukem Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    38
    Bizim 99 depreminden 40kat büyük bi depremmiş.Allah Japonya halkının yardımcısı olsun.Severim Japonları.

14. DukeNukem

DukeNukem Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    38
    Şu videoya bakın .nasılda sallanıyor gökdelen.bu 8.9 dan önceki 7.3 büyüklüğündeki depremde çekilmiş. eekd1
    [youtube]JhJzdtzl6KY&feature=player_embedded[/youtube]

15. Avenger

Avenger Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    İşin kötüsü eğer nükleer santralden radyasyon sızıntısı vs. olursa asıl o zaman facia olur. Şimdilik Obama'nın açıklamasına göre böyle birşey yokmuş ama risk malesef var... :roll:

16. IrfanView

IrfanView Öğreniyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    allah yardımcıları olsun inş . pray:

17. hanry006

hanry006 Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgısayar Programcılıgı Üniversite 3
    bunların hastasıyım. bakınız 8.9 a ragmen ulkede bazı seyler hala duzenlı ıslıyor.Bizim ulkemızde 6 nın uzerı oldumu baslar mıllet kıyamet alemeti.