2009 Avrupa Şampiyonası grup elemeleri çerçevesinde International Hospital'da sağlık kontrolünden geçen Hidayet, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, takım arkadaşlarına güvendiğini dile getirerek, ''Kadromuz elemeleri geçebilecek güçte. Ümit ediyorum ki iyi bir kamp programı geçirdikten sonra 3 Eylül'de başlayacak maçlarda hiç fire vermeden A Milli Takımımızın yıllardır yaptığını biz de bu kadroyla devam ettirir ve 2009 Avrupa Şampiyonası'na gitme hakkını kazanırız'' dedi.

Kadrodaki oyuncuların deneyimli olduğunu ifade eden başarılı basketbolcu, ''Bu, genç arkadaşlarımız için çok iyi bir fırsat olacak, kendilerini göstermeleri açısından. Biz de tecrübeli oyuncular olarak, onlara en iyi şekilde destek olup, onların takıma en iyi şekilde faydalı olmalarını sağlayacağız. Onların sergileyeceği iyi bir basketbol ve sağlayacakları iyi bir hava bizi istediğimiz hedefe götürecektir'' diye konuştu.

Elemelerde C Grubu'nda Fransa, Belçika ve Ukrayna ile mücadele edeceklerini hatırlatan Hidayet, şunları kaydetti:
''Kağıt üzerinde Fransa zorlu bir ekip olarak gözüküyor. Ama bizim için önemli olan, rakip kim olursa olsun her maça iyi bir şekilde konsantre olup, ciddiye alıp, kazanmaktır. Sonuçta herkesin amacı, 2009 Avrupa Şampiyonası'na gitme hakkı kazanmaktır. O yüzden rakiplerimiz de ellerinden geleni yapmaya çalışacaklardır. Biz de bize düşen görevi en iyi şekilde yaparak, bize yakışan oyunu oynayarak Avrupa Şampiyonası'na gitmek istiyoruz.''

-''EN ÇOK GELİŞME GÖSTEREN ÖDÜLÜNÜ ALDIĞIM İÇİN ÇOK MUTLUYUM''-
NBA kariyeriyle ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Hidayet, NBA'de en çok gelişme gösteren oyuncu ödülünü aldığı için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Milli basketbolcu, 29 yaşında bu ödülü aldığı için daha bir mutlu olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Ben yıllardır kendime hedefler koydum ve bu hedeflere ulaşmak için elimden geleni yaptım. Bu sene de yeni gelen antrenörümüzün bana verdiği şansı iyi değerlendirip, 8 senelik NBA kariyerimde en iyi sezonumu geçirip, bu ödüle layık görüldüm. Bu, insanı çok mutlu ediyor. Hedefim bu yaz dönemini en iyi şekilde tamamlayıp, önümüzdeki sezonu daha iyi bir şekilde geçirmek. Tüm dünya benim neler yapabileceğimi gördü. Herkesin beklentisi aynı şekilde, belki de daha fazla olacak. Benim de buna hazırlıklı olmam gerekiyor.''

-''ALL-STAR'A SEÇİLMEDİĞİM İÇİN ÜZÜLDÜM''-
Hidayet, NBA'de geçen sezon All-Star'a seçilmediği için üzüldüğünü dile getirdi.

Milli basketbolcu, All-Star'a seçilmemesiyle ilgili bir soru üzerine, ''Ben her zaman All-Star'ı bir zirve olarak görmüşümdür. Bir oyuncunun gelebileceği en üst nokta diye düşünmüşümdür. Oraya gelmem için çok az kalmıştı ama olmadı. Tabii ilk zamanlar üzüldüm. Ama ben, bunun beni çok etkilemesine izin vermedim. Tekrar oyunumu oynamaya devam ettim. Zaten bunun neticesinde de en çok gelişme gösteren oyuncu ödülüne layık görüldüm. Önümüzdeki sezon da bana düşen görevi yine yapacağım'' ifadelerini kullandı.

-''İSTEDİĞİM NOKTALARA HENÜZ GELMEDİM''-

Hidayet Türkoğlu, önünde uzun yılların olduğunu belirterek, istediği noktalara henüz gelmediğini söyledi.

Bir basın mensubunun, ''Kariyerini bitirdiğinde ne yapmayı düşünüyorsun'' şeklindeki sorusunu, milli basketbolcu şöyle cevaplandırdı:
''Sonuçta belli bir yaştan sonra bırakacağız. Zaten şu an ileriye dönük yatırımlar yapmaya başlıyorum. Kurmuş olduğum spor okulları var. Oradaki gençlerimizle vakit geçiriyorum. Bu da benim için ileriye dönük bir opsiyon olabilir. Basketbolu bıraktıktan sona antrenörlük dışında bu tip organizasyonlarla boy göstermek isterim. Ama önümde daha uzun yıllar var. İstediğim noktalara henüz gelmedim. Oralara geldikten sonra zamanı geldiğinde biz de evimize döneriz.''

hido_taraftar.jpg

Yukarı Alt