YÖK, 195 dakikalık tek sınavı kaldırıyor. 2010'daki yeni sistemle iki ayrı sınav, ikinci sınavda da 4 ayrı test ve 1 yabancı dil sınavı olacak. Testler iki haftaya yayılacak, fakülteler 'testine göre' öğrenci alacak.

Akşam'dan Kıvanç El'in haberine göre, 2010 yılında ÖSS'de yapılacak köklü değişiklikler konusunda önerilen sistemin ayrıntıları netleşmeye başladı. Yeni sistemde öğrencilerin kaderini 195 dakikalık tek sınav belirlemeyecek. Öğrenciler temel sınavın yanında 2 haftaya yayılan 4 farklı dersin testleriyle karşılaşacak, çözdükleri testlere göre bölümlere yerleşecek.

Önceki gün YÖK Genel Kurulu'nda ele alınan sistemde öğrenciler, nisan ve haziran aylarında olmak üzere iki aşamalı sınava girecek. Nisan ayında temel bilgilerin yer aldığı sınavda belirlenecek barajı geçenler haziran ayındaki sınavlara girecek.

YÖK'ün önündeki yeni sistem şöyle:

l Nisan'daki sınavda öğrencilere basit düzeyde Matematik, Türkçe, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji soruları yöneltilecek.

l Haziran'da 2 haftaya yayılan 4 farklı ders testi öğrencilere uygulanacak. Bu testler; 'Matematik', 'Edebiyat', 'Fen' ve 'Sosyal' testlerinden oluşacak.

l Matematik okumak isteyenlerin sadece bu teste girmesi yetecek. Fakülteler hangi testlere göre öğrenci alacağını açıklayacak.

l Moleküler Biyoloji ve Genetik okumak isteyen bir öğrenci 'Matematik' ve 'Fen' testini çözecek. Fen testi içinde yer alan 'Biyoloji' sorularının standart sapmaları da farklı hesaplanacağından 'Biyoloji' sorularının önemi artacak.

l Yabancı Dil bölümlerinde okumak isteyenler 2 haftalık sınavın haricinde 3'üncü hafta ayrı bir Yabancı Dil Sınavı'na girecek.

l Meslek lisesi öğrencileri de genel lise öğrencileri ile aynı şartlarda sınava girecek. 2 yıllık Meslek Yüksek Okulları'na sınavsız geçiş hakkı kaldırılacağından meslek liseliler 'Temel' düzeydeki sınavın ardından puanlarına göre 2 yıllık fakültelere de yönelebilecek.

l 4 yıllığa gitmek isteyen meslek lisesi öğrencilerinin önü de kapanmayacak. Meslek liseliler, 4 teste girerek mezun oldukları alan dışında istedikleri bölümlere yerleşebilecek.

Örneğin, bir teknik lise makine, motor gibi bölüm öğrencisi, 2 yıllık okumak isterse sadece 'Temel' düzey sınavına girip üniversiteye yerleşebilecek. 4 yıllık bölüme gitmek isterse 2'nci aşama sınava girecek. Hangi bölümü okumak istiyorsa o bölümle ilgili belirlenen testi çözecek. İsterse 4 testi de çözüp bölüm hakkını artıracak.

İmam hatip lisesi öğrencileri de istedikleri bölüme istedikleri testi alarak gitme hakkına sahip olacak. 28 Şubat öncesi dönemde imam hatip öğrencilerinin de arasında olduğu meslek lisesi öğrencileri istedikleri alanlarda tercih yapabiliyordu.

2010'A YETİŞİR

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan: Sınavlar, iki haftaya yayılacak. İlkine girenler, taban puanı geçtiklerinde 2. sınava da girme hakkı kazanacak. Öğrenci, 'Ben Matematik ve Edebiyat testlerini yanıtlayacağım' diyebilecek. Bir başka öğrenci de 'Ben bütün testlerde şansımı deneyeceğim' deme hakkına sahip olacak. Ama mantıklı olan Fen bölümü mezunu bir öğrencinin Fen testini yanıtlamasıdır. Sözel bölüm mezunu öğrenci, 'Ben Fen testini çözeceğim' derse o konuyu daha önce öğrenmediği için sıkıntı yaşayabilir. Ayrıca bu sistemde ortaöğretim başarı puanının sınav puanlarına belli bir şekilde eklenmesi gerekir ki o konu konuşulmadı, o ayrı bir boyutudur. Fakültelerin ihtiyaçlarına göre çok sayıda puan türü tanımlayabiliriz. Birisi mesela Fen testi içinde yer alan Kimya puanına daha ağırlık verir, biri Fizik sorularına. Kabul edilirse sistemi 2010'a yetiştiririz.

Hiç beğenmediğim iğrenç bir sistem.Gireceksin yapacaksın hepsini takır takır,bakacaksın rahatına.Adamlar meslek lisesinin öünü açacağız diye bizimkini tıkadılar.O zaman kurtarsın bu milleti bakalım tornacılar.

Hiç beğenmediğim iğrenç bir sistem.Gireceksin yapacaksın hepsini takır takır,bakacaksın rahatına.Adamlar meslek lisesinin öünü açacağız diye bizimkini tıkadılar.O zaman kurtarsın bu milleti bakalım tornacılar.
1.Olarak,Burda Düz Liselerin Veya ANadolu Liselerinin Önünün Kapanması Söz Konusu Degildir Çalısan Her Yerde Hakkını ALır...
2.Olarak,O Zaman Kurtarsın Bu Milleti Tornacılar Ne Demek Hayata Yükseklerdenmi Bakıorsun Yksa Kndi Ülkenden Olan Bir İnsanı Aşağılamaktan Zevkmi Alıyorsun?
3.Olarak,Umarım Herkez Hakettigi Yeri Alır...

Sniker demiş ki:
Sniker bu davranışını yakıştıramadım .

Sniker demiş ki:
ne güzelde açtılar ama değilmi önünü
Anadolu Teknik Lisesi Mezunuydum,(Bilişim Teknolojileri)
Gidebileceğim en avantajlı bölüm PC-Öğretmenliğiydi.
Ne yazıkki hala gidebilmiş değilim 358 (Kars veya erzurum sanırsam) pointcik istiyor hala.

Arkadaşlar bu benim şahsi görüşüm ve bence gerçek.Millet kızlarla sokakta cirit atarken ben kıçımı kırıp çalıştım.O adamlar hala meslek lisesinde geziyor tozuyor,ben 17-18 yaşıma geliyorum daha böyle işlerle yaz tatilden başka zaman ayıramıyorum.1-1buçuk saat şu forumda takılıyosam takılıyorum gerisi malum.Nerde benim çalışmamın karşılığı?Temel sınavlarda adam benimle eşit statude girecek.Adamlar orda vektör toplarken ben burda hocanın dayadığı olimpiyat sorularıyla uğraşıyorum.Herkesin hakkı sonuçta verilecektir bundan eminim emin olmasına ama temel sınavlardaki başarı herkes de fazla olacağından rakip sayısı artmış olacak bu da demektir daha çok çalışma daha çok uğraş.ben böyle anladım yanlışım varsa affola.

Sniker demiş ki:
Arkadaşlar bu benim şahsi görüşüm ve bence gerçek.Millet kızlarla sokakta cirit atarken ben kıçımı kırıp çalıştım.O adamlar hala meslek lisesinde geziyor tozuyor,ben 17-18 yaşıma geliyorum daha böyle işlerle yaz tatilden başka zaman ayıramıyorum.1-1buçuk saat şu forumda takılıyosam takılıyorum gerisi malum.Nerde benim çalışmamın karşılığı?Temel sınavlarda adam benimle eşit statude girecek.Adamlar orda vektör toplarken ben burda hocanın dayadığı olimpiyat sorularıyla uğraşıyorum.Herkesin hakkı sonuçta verilecektir bundan eminim emin olmasına ama temel sınavlardaki başarı herkes de fazla olacağından rakip sayısı artmış olacak bu da demektir daha çok çalışma daha çok uğraş.ben böyle anladım yanlışım varsa affola.
Dediğin çok doğru dostum yine de arada bir eşitlik yok.Şöyle izah edeyim;
Anadolu meslek lisesi öğrencileri,normal Anadolu lisesi öğrencilerinden atölye dersleri ile birlikte neredeyse 2katı ders saati görüyorlar.OSS'de karşılarına çıkaçak olan akademik eğitim,Anadolu liselerinde verilen akademik eğitimden daha yüzeysel geçilerek,zanaatlara yönlendirelecek tekniklerin üzerinde duruluyor.Anadolu meslek liselerinden sınava girecek olan öğrencilerin tek avantajı,kendi dallarıyla alakalı bir fakülte seçmeleri konumunda soru başı gelen kat sayının artması ve ek puan.Bunun dışında zaten çok çok aşırı çalışan bir meslek lisesi öğrencisi dışındaki meslek lisesi öğrencileri Anadolu lisesleriyle yarışabilecek kapasite değil..

Sniker demiş ki:
Yeterince çalıştıktan sonra rakibin ne kadar çoğalırsa çoğalsın hakettiğin yere gelirsin :thumbsup:

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
sniker'a katılıyor çok güzel yazmış avrupada ki sistem gelmeyecekse o vakit yapılacak tek şey benim girdiğim senede ki gibi olmalı 2 sınav olacak lise ve dengi okullar aynı şartlardaydı gene öyle olacak ve çok çalışan kazanacak ötesi olmaz yok onun önünü aç yok öbürünü tıka ne bu yahu tek platform yaparsın girmek isteyen aynı puanlarla başlar ve çok yapan kazanır bu kadar basitti =.=

Prada

Nerde o 105-120 lik sistem.. Yalan oluyor böyle gençler.. Lisede gençliğini yaşayıp zıppırlık yapanın şansı kalmıyor.. Bu sistem gençlere gençliğini yaşama hem öss ye hazırlan hem not ortalamanı yuksek tut OOBP nin dusmesin vs vs vs bir dunya zimpirti.. Gencleri özgür bırakın eyy yöneticiler ^^

Sniker demiş ki:
Sen meslek lisesinde okuyarak 1. aşamayı geçtikten sonra 2. aşamada senin çözebildiğin soruları çözen biri ile karşılaşırsan (bu lafımı unutma) o şahıs senden 100 kat daha fazla çalışmış demektir bilmem anlatabildim mi

Prada

Snikar ben sana baştan sona KATILMIYORUM. Nedenine gelince senin yaptığın iyi bişey mi peki?? Benim anlamadığım neden halinizi kabulleniyosunuz?? Bu sistem size gençliğinizi yaşama fırsatı vermiyor.. Kendin söylüyosun gunde 1,5 saat anca foruma zaman ayırabiliyorum başka yok gibisinden... Ya sen doğru düzgün gençlik yaşayamadıktan sonra ileride doktor olsan nolur muhendis olsan ne olur? Hayatta ne varsa gençlikte var sonrasında zaten herşey sarma sarıyor hayat mucadelesiydi oydu buydu derken kendinizi bir anda yaşlanmış bulacaksınız merak etmeyin...

Bahsettiğim şey onlara öyle bize böyle diye isyan etmek yerine adalet istemek yerine doğru düzgün bir sistem isteyin.. Hemn aslanlar gibi yaşayın kız arkadaşınızlada takılın dersinizide çalışın yani bunların hepsine yetecek vaktiniz olsun bunu isteyin.. Kolay mı değil ama sen şu an yaşadıklarını ileride baba olduğunda oğlununda yaşamasını istermisin?

CoupeR demiş ki:
Snikar ben sana baştan sona KATILMIYORUM. Nedenine gelince senin yaptığın iyi bişey mi peki?? Benim anlamadığım neden halinizi kabulleniyosunuz?? Bu sistem size gençliğinizi yaşama fırsatı vermiyor.. Kendin söylüyosun gunde 1,5 saat anca foruma zaman ayırabiliyorum başka yok gibisinden... Ya sen doğru düzgün gençlik yaşayamadıktan sonra ileride doktor olsan nolur muhendis olsan ne olur? Hayatta ne varsa gençlikte var sonrasında zaten herşey sarma sarıyor hayat mucadelesiydi oydu buydu derken kendinizi bir anda yaşlanmış bulacaksınız merak etmeyin...

Bahsettiğim şey onlara öyle bize böyle diye isyan etmek yerine adalet istemek yerine doğru düzgün bir sistem isteyin.. Hemn aslanlar gibi yaşayın kız arkadaşınızlada takılın dersinizide çalışın yani bunların hepsine yetecek vaktiniz olsun bunu isteyin.. Kolay mı değil ama sen şu an yaşadıklarını ileride baba olduğunda oğlununda yaşamasını istermisin?
+ 9999

Sonuna kadar katılıyorum Başkanıma , herşey vaktinde güzel elimizdekilerin değerini bilip yüceltmemiz gerekir yeni nesiller olarak ya '' bu deveyi güdeceğiz ya bu diyardan gideceğiz '' bizim sorunumuz deve ! deveyi değiştirmemiz gerekiyor .

burası türkiye sistemi hergün değiştirip daha iyi yaptıklarını düşünerek gençleri kaybediolar kendilerine güdülmeye hazır besilik koyunlar arıyorlar istedikleri buysa istediklerini zaten almaya başlayacaklar..
bunun etkileri 5-6 sene sonra ortaya çıkar ozamanada kimler gelir kimler kalır bu sistemde..

CoupeR demiş ki:

Abi her kız arkadaşıyla takılan doktor olamıyor malesef.Benim istediğim üniversiteye gidebilmem için say-2 den MAX 4 fire vermem lazım.Fizik olimpiyatlarına ekstradan çalışıyorum ki ÖSS sınavında olabilecek bir sakatlığı kapatayım diye.Açıkçası 4 fire vermek çok dikkatli ve aynı zamanda çok hızlı olmakla olacak bişey.Benim kalbim acımıyor mu sanıyosun gezenleri kızlarla takılanları görünce?Sanıyomusun ki ben de gezmek tozmak istemiyorum ot gibi yaşıyorum?Benim tır şoforu olan dedem aklıma geliyor abi.6 kardeşle bir odada çalışıp başsavcı olan babama hayranlıkla bakıyorum.Allah'a çok şükür bana çok iyi bakıyor.Ben onun parasını kızlarla kafelerde yersem benim çocuğuma ne derim ben?Ben şimdi kıçımı kırıp çalışıyorum ki çocuğuma daha iyisini alayım ona özel hocalar tutayım o bilimadamı olsun benden yukarıya çıksın.Eğer böyle kızlarla takılmaya devam edersek kim çok çalışıp ülkemizi daha iyiye götürecek?Birileri taviz vermez ise kendi hayatından nasıl yükselecek bu millet?İşte ben ve arkadaşlarım, bu ideallerle çıktık yola.Sınavın 2 oturum yok 3 oturum olması bizi etkileyemez etkileyemedi etkileyemeyecek de.Eğer ben ülkeme milletime faydalı bir doktor olarak yaşlanacaksam varayım yaşlanayım abi.Benim çocuğum da böyle olacaksa o da ülkemde kitaplarının başında yaşlansın.Bırakında bu kadar çalışmış adamlara 1-2 kolaylık sağlansın.Bu kolaylığıda bize geçilecek torpil olarak düşünmeyiniz efendim.Biz torpil değil,eşitlik de değil; adalet istiyoruz.

Prada

Anlamamışsın ki beni.. Ben diyorum ki bu eğitim sistemi en baştan yanlış zaten.. Onuda geçtim ülkede genç nufus çok fazla buna nazaran yeterli iş alanları yok.. Yani 10 kişi alınacak bir firmaya 10000 kişinin başvurması gibi.. Türkiye'ye bu ülkenin zenginliklerini elde avucta görülecek şekile getirecek kişiler lazım.. Yolsuzluklarla , devlet içi kadrolaşmalarla bu devlet universiteden mezun ettiği gençlerine iş sağlayamamaya mahkum kalir.. Şu ülke iyi yönetilebilse , başa doğru düzgün insanlar gelebilse, eğitim sistemide yenilenir hem gençliğinizi yaşarsınız hem hayatınızı kazanırsınız.. Ama bu gidişle zor..

CoupeR demiş ki:
Anlamamışsın ki beni.. Ben diyorum ki bu eğitim sistemi en baştan yanlış zaten.. Onuda geçtim ülkede genç nufus çok fazla buna nazaran yeterli iş alanları yok.. Yani 10 kişi alınacak bir firmaya 10000 kişinin başvurması gibi.. Türkiye'ye bu ülkenin zenginliklerini elde avucta görülecek şekile getirecek kişiler lazım.. Yolsuzluklarla , devlet içi kadrolaşmalarla bu devlet universiteden mezun ettiği gençlerine iş sağlayamamaya mahkum kalir.. Şu ülke iyi yönetilebilse , başa doğru düzgün insanlar gelebilse, eğitim sistemide yenilenir hem gençliğinizi yaşarsınız hem hayatınızı kazanırsınız.. Ama bu gidişle zor..
İşte inşallah o günleri de çocuklarımız görür...

Öğrenci sirkme sınavı,ne kadar değiştirirlerse değiştirsinler biri eşitlik,biri ek puan,biri kat puan istiyor bence ÖSYM'ninde yapçağı birşey yok artık üniversite mezunları pazarda,markette çalışırken göreçeğiz,görmekteyiz bile...kısacası aynı b.kun laciverti

Sniker demiş ki:
sana söyleyecek söz bulamıyorum lan anadolu lisesinde okuyosun diye meslek lisesindeki herkesi tornacı olarak nasıl alabilirsin?
Unutmaki önemli olan iyi bir meslek sahibi olmak değil adam olmak adam bende and. teknik lise okuyorum bilişim teknolojisi ne yazılıkki meslek lisesi grubuna giriyor. sen şimdi kalk and. lisesinde okuyup adam oldunya bütün meslek liselerini bi kalemde sil.
Çoğu meslek lisesi öğrencisinin 10'da 1'i olamazsın ne yazıkki...

Yukarı Alt