1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

İşte PES 2011 !!

1. Avenger

Avenger Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36

Pro Evolution Soccer 2011 ön inceleme

90'lı yıllarda başladı Winning Eleven ve Pro Evolution Soccer serüveni. O dönemin ortalarında, PC platformunda FIFA liderliği ele geçirirken, konsollarda ise Pro Evolution Soccer (Winning Eleven) ismi göndere çekiliyordu.
    2000'lerde ise FIFA konsollarda boy gösterirken, Pro Evolution Soccer (PES) ise PC platformunda şansını denemeye başladı. 2008 yılından itibaren ise, Electronic Arts'ın yapımıyla Konami'nin oyunu adeta rolleri değiştirdi. Zira artık PES, PC platformunda lider kabul edilirken, konsolun bir numarası ise adeta FIFA olmuştu. Her geçen yıl kalitesini artıran ve yerini sağlamlaştıran bu iki isim, yıl sonunda bir kez daha karşı karşıya geliyor.

PES TÜRKÇE OLDU!

Yıllardır futbol oyunlarında Türk takımlarının olmasına alıştık. Artık daha fazlasını istiyoruz. Sanırım Uzak Doğu'dan bir yapımcı sesimizi duydu! Japonya merkezli Konami, Pro Evolution Soccer 2011'i Türkçe yapacağını açıklayarak, ülkemiz sınırları içinde FIFA'ya adeta gol attı! Artık sevilen futbol oyununun menüleri ve içeriğindeki veriler tamamen Türkçe olarak karşımıza çıkacak.

Merakla beklenen bir konu da, spikerin Türkçe konuşmasıydı. Maalesef bu açıklama, spikerin de Türkçe konuşacağı anlamına gelmiyor. Şimdilik yalnızca yazılı içeriğin Türkçe oluşuyla yetineceğiz.

DEĞİŞİM ZAMANI GELDİ

Konami'nin Avrupa PES Ekip Başkanı Jon Murphy, serinin yeni oyunu için dikkat çekici bir açıklamada bulundu; "PES 2011, serinin en büyük tasarım değişikliğine sahne olacak". Gerçek futbolu adeta birebir olarak sanal dünyaya aktarmaya çalışan ekip, özellikle "Sınırsız Kontrol" özelliğinin üzerinde duruyor.

Geçtiğimiz yıl da bu geliştirmeyi ortaya atan Konami, rakibi FIFA gibi 360 derece kontrol imkanı veriyordu. Bu kez özelliğin daha da geliştirildiği iddia ediliyor. Artık kullanıcılar, topu boş alanlara doğru gönderip, sahanın istedikleri yerlerini kullanabilecek.

YORGUNLUK FAKTÖRÜ

Sıradaki PES oyununun önemli başlıklarından biri de kondisyon. Zira maç esnasında yorulan bir futbolcu, artık sadece yavaşlamayacak. Ayrıca verdiği paslar da oyuncunun o anki fiziksel durumuyla bağlantılı olarak hatalı gidebilecek... Dolayısıyla bu özellik ile beraber oyuncu değişiklikleri daha bir önem kazanıyor demektir. Artık saha kenarından futbolcuyu maça sokmak için, iki kere düşünmek gerekecek. Zira hamleler adeta satranç gibi, hata affetmeyecek.

Hazır taktiklerden dem vurmuşken, PES 2011'de futbolcuların bireysel yetenekleri daha belirgin olacağı için, ister taktikleri yetenekli isimlere göre, ister de takım oyununa göre düzenleyebileceksiniz...

GÖRSELLİK

Pro Evolution Soccer 2011'in yapım ekibi, yalnızca oynanabilirliğe değil, görselliğe de müdahale etti. Saha içinde animasyonları yenileyen ve çok sayıda ekleme yapan yetkililer, bu sayede gerçekçi bir maç ortamı hazırlamış oldu. PES forumlarında kullanıcıların isteklerini ön plana alan Konami, sıkça istenen futbolcular arası fiziksel rekabeti de oyuna ekledi. Geliştirilen omuz omuza mücadeleler sayesinde, artık topa birçok farklı şekilde müdehale edilebiliyor.

Geliştirilen bir diğer kalem de animasyonlar. PES 2011'e eklenen yüz ve 1000'in üzerinde yeni vücut animasyonu sayesinde, saha içi adeta gerçek gibi görünecek. 100 saatten fazla motion capture (hareket yakalama) teknolojisinin kullanıldığı yeni yapım, rakibi FIFA'yı bu alanda geçmek istiyor. Ancak FIFA da grafik konusunda bir hayli iddialı.

YAPAY ZEKA

Yeni PES'te yapay zeka da elden geçirildi. Özellikle defans oyuncuları daha mantıklı hamleler yaparak, koruduğu alanı terk etmeyecek. Hatta rakip hücum oyuncusuna baskı yapacak. Örneğin maçın temposunu düşürmek isteyen bir takımın futbolcuları, topu dolaştırmaya başlayacak. Tabii bu durumun aksi de meydana gelebilecek.

7 Ekim'de raflara çıkacak olan Pro Evolution Soccer 2011, PC'nin yanında PlayStation 3, Xbox 360, Wii ve PlayStation 2 için de satışa sunuldu.

Ayrıca el konsolu PSP'de de PES 2011 keyfi yaşamak mümkün olacak. Hem de tamamen Türkçe!

VİDEOLAR

Kod:
    http://www.youtube.com/watch?v=UcBP8CeRR1g&feature=fvst

Kod:
    http://www.youtube.com/watch?v=6M-Ih-wnrRI&feature=fvsr

Kod:
    http://www.youtube.com/watch?v=_9xwHLCxY-E&feature=fvst

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ekim 2015
  2. Avenger

Avenger Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Harika !!! :buddha: :kalp:

3. Sacrifices

Sacrifices Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    futbol oyunları oynamam ama oynayasım geldi birden

4. Avenger

Avenger Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Videolar eklendi. :headbang:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ekim 2015
  5. Buura

Buura Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bolumsonucanavarımıdır nedir oyunu baya ezmişti moralimi bozmuştu bu topic iyi geldi.Teşekkürler.

6. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    228
    Ödül Puanları:
    63
    of offf 2011 harbiden muhteşem menulerine bayıldım öyle ışıklı brush ile dolanma tripleri bir harika tasarımcıları işi biliyorlar helal olsun canlarıma :muck:

7. JetHomme

JetHomme Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Harika bir oyun olacak gibi gözüküyor. Heyecanla Ayın 15ini bekliyorum.

8. Rochas

Rochas Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    herkez bu pesin hastası yahu pc yükledim bir kere hep aynı şeyler sıkıldım :P

9. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    228
    Ödül Puanları:
    63
    Beklenenden daha kötü bence , grafikler kötü pas olayında takılma oluyor vb vb Grafik açısından fifa'ya dönmüş biraz.

Birde "En iyi oyuncu" seviyesi hala tatmin edici değil , ilk maçımda sonuç ;

10. Avenger

Avenger Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Demosunu indirdim ve 3 maç yaptım. Demoda sadece Barça ve Bayern Münih - Internacional ve Chivas de Guadalajara var. İlk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

- Oyunun Türkçe olması bence çokta iyi olmamış. Örnek olarak oyun pozisyoları bizim yıllardır CF diye bildiğimiz Forvet oyuncusu Türkçe olunca tabii SF olmuş. summer7:

- Yeni istatistik(ler) eklenmiş. Benim gördüğüm atılan şut-isabetli şut istatistiği ve Fauller var. Tam sürümde başka olurmu bilinmez. :thumbsup:

- Paslar İNANILMAZ derecede güzelleşmiş. Yani resmen hayran kaldım. Hele Barça gibi pas özelliği yüksek olan bir takım olunca karşıdaki takımın başı dönüyor. :mrgreen:

- Offsidelar artık pozisyon geçtikten 10dk sonra verilmiyor. 2010'da ortasahadan alıp gol atıyorduk nerdeyse topu alırkeki ofsaytı gol girince veriyordu. :lol:

- Grafikler gayet güzel. Oyuncu hareketleri yumuşatılmış. Kaleci atlar-zıplarken daha gerçekçi gözüküyor. Küçük bir detay ama yinede söylemek istiyorum. Top üstten az farkla çıkınca kaleci ellerini kaldırıyordu 2010da ama artık gerçekte kalecilerin yaptığı gibi üst direğe tutunup sallanıyor. :mrgreen:

- Game Plan penceresine bir çok özellik eklenmiş ancak tasarım hiç hoşuma gitmedi. Sanki sahaya bilyeler dizilmiş gibi. summer7:

- Çalım atmak zorlaşmış bir o kadar da kolaylaşmış. Şöyleki; Messi gibi yetenekli bir oyuncunuz varsa bir sağ bir sol 3kişiyi geçiveriyor. Ancak Puyolla adama yaklaşınca topu kaptırıp golüyiyiveriyorsunuz. :mrgreen: :makara:

- Stadlar çok güzelleşmiş. Çok çok çok daha gerçekçi. Örneğin Nou Campta tirübünlerin 2.katında THY'nin bile reklam panasunu gördüm. :mrgreen: Seyircilerde daha güzelleşmiş. Mesela Barça olduğumda kalsik barça barça diyorlar. Ancak Libertadores'de show yapıyor seyirciler. Ayrıca Barça olduğumda ilk maçta yenildim. Maç bitince seyirciler yuhladı. 2.maçı kazandım alkışladı, Libertadores de kazandım seyirciler coştu. :lol:

- Orta ve şutlar çok daha iyileşmiş. Özellikle ortaları Xavi yapınca ne kadar harika olduğu çok açık gözüküyor. Şutlarda ise mesela İbra ile kalenin karşısına gçtiğinde ister full ister en yavaş vur o kaleciyi bir zorluyordu-direkten dönüyordu-gol giriyordu. Artık öyle değil. Nasıl vurursan öyle gidiyor. Kalecide kötü şutları gayet güzel kurtarıyor. :thumbsup:

- İkili mücadeleler çok daha gerçekçi. :thumbsup:

- Ana menüler çok güzel ancak ara menülerin tasarımı biraz basit kalmış. Mesela Exhibition'u seçiyoruz. Daha sonra bilgisyara karşı, 2oyuncu vs. seçiminin olduğu bölümde seçenekğin altı boydan boya yeşil çizili. summer7:

- Oyuncular aralarında konuşmalar daha çok yapıyorlar. Mesela kelici son dakikalarda yenikken topu oyuna sokucak, ileri gidin diyor ve gidiyorlar. İyi bir ataktan sonra gol olmasa bile birbirlerini alkışlıyorlar. Pas verilip daha iyi bir pozisyon çıkarılabilecekken şut çekene kızıyorlar vs. :thumbsup:

- Ekran kartım çok iyi olmamasına rağmen yeni indirdiğim driver sayesinde hiç kasmadan Highta oynayabiliyorum. (Bu driverde önce 2010 High oynayamıyordum.) Yani diyeceğim şudur ki eğer orta düzeyde bir sisteminiz varsa bile max grafik ile oynayabilirsiniz. Tabi bununla birlikte grafiklerde çok iyi değil. summer7:

Kısacası benim puanım 6/10 çok beğenmedim açıkçası. Sizde denemek istiyorsanız;

Download
    PES 2011 DEMO
    Download

11. Avenger

Avenger Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Top player oynanır zaten bu oyun. Bence gayet tatmin edici çünkü Barçayı acayip iyi yapmışlar. Tabiki karşısına geleni dağıtıyor. :headbang: