İsviçre-Avusturya ortaklığında organize edilen 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri'nde mutlu sona ulaşarak kıtanın en büyüğü olmayı başaran İspanya; teknik direktör Vicente Del Bosque döneminde yakaladığı rekorlara bir yenisini eklemek amacıyla çıktığı 8. Konfederasyonlar Kupası yarı finalinde Güney Afrika Cumhuriyeti'ne veda etti.

Bloemfontein'deki Free State Stadı'nda A Grubu'nun 3'te 3 yapan lideri 'Boğalar'la karşılaşan Amerika Birleşik Devletleri adını finale yazdıran taraf oldu ve Brezilya-Güney Afrika eşleşmesinden gelecek rakibini beklemeye başladı.

İspanya: Casillas, Ramos, Pique, Puyol, Capdevila, Fabregas (68' Cazorla), Alonso, Xavi, Riera (78' Mata), Villa, Torres

ABD: Howard, Spector, DeMerit, Onyewu, Bocanegra, Dempsey (88' Bornstein), Bradley, Clark, Donovan, Davies (69' Feilhaber), Altidore (84' Casey)

Mücadele öncesinde iki takımın kaptanları FIFA'nın ırkçılık karşıtı bildirisini taraftara okudular. Uruguaylı Jorge Larrionda'nın düdük çaldığı karşılaşmaya baskılı başlayan taraf Amerika oldu. İspanya'nın en etkili silahı olan tek paslara ilk bölümde izin vermeyen Amerikalılar rakip kalede de birçok pozisyon buldu.

ABD baskılı oyununun karşılığını 26. dakikada aldı; İspanya'da Villarreal forması giyen Altidore kendisini marke etmeye çalışan savunmanın arasından yaptığı vuruşta Casillas'ın müdahalesine rağmen topu ağlara yolladı ve takımına yarı finalde skor avantajını getirdi.

İkinci yarıda bulduğu peşpeşe pozisyonlarda Howard'a takılan İspanya rakip kalede baskı kurmaya çalışırken 74. dakikada şok oldu. Rakibinin orta sahada kısa paslarla etkili olmasına izin vermeyen ABD; İspanya savunmasının hatasından da yararlanarak farkı ikiye çıkaran Dempsey'le rahatladı.

Uruguaylı Jorge Larrionda'nın tartışmalı kararıyla kırmızı kart gören Btadley ABD'yi 87. dakikada sahada 10 kişi bıraktı.

Fenerbahçe'nin transfer gündeminde olduğu iddia edilen Amerikalı savunma oyuncusu Onyewu zamanında müdahaleleriyle maça damgasını vurdu.

İspanya bu sonuçla yenilmezlik serisini 36 maça çıkararak bu istatistikteki rakibi Brezilya'yı geride bırakma şansını da kullanamamış oldu.

Güney Afrika'yı Villa ve Llorente'nin golleriyle 2-0 yenerek peşpeşe 15. galibiyetini alarak rekor kıran İspanyollar, ABD karşısında kaybederek bir diğer serinin sonuna vardı.

Journalist

Aileden
Olurmu hacım ya ABD-Brezilya maçı bonus olsun şimdiden söylüyorum ABD'ye vereceğim adamlar dehşet oynuyorlar hem gençler hemde hırslılar rakibi kim olursa olsun bu kupayı ABD alır gibi geliyor bana ^^

ARKO demiş ki:
Olurmu hacım ya ABD-Brezilya maçı bonus olsun şimdiden söylüyorum ABD'ye vereceğim adamlar dehşet oynuyorlar hem gençler hemde hırslılar rakibi kim olursa olsun bu kupayı ABD alır gibi geliyor bana ^^
Final maçını yapacağım zaten bro aklımda öyle... Ona göre alırız tahminleri 2. finalistte belli olduktan sonra açacağım topic i ama brazil yenilirse 3.lük maçı bonus olur ^^

Yukarı Alt