Mopneet

Uzun uzadıya araştırmama rağmen, işlemci alırken soketin, ön belleğin ne önemi olduğunu anlayamadım ve AMD ile Intel arasında kocaman bir fiyat farkı dışında ne fark olduğunu kavrayamadım. Bilir kişiler bana yardımcı olabilirlerse çok memnun kalacağım. Sorularım aşağıda. ^^

1) Intel alacağımı varsayarsak 1155 ya da 2011 soket arasında anakart uyumluluğu dışında ne fark var?
2) Intel i7 2011 soket 3.6 ghz bir işlemci 770 lirayken, i7 1155 soket 3.4 ghz işlemci neden 790 lira olabiliyor?
3) İşlemci önbelleği nedir, ne işe yarar?
4) 1155 soketli 3.4 ghz i7 işlemci ile 1155 soketli 3.4 ghz i5 işlemci arasında neden 250 lira fiyat farkı var?
5) İnternette gezip, çok program kullanıp, çok oyun oynayacağım. AMD mi Intel mi önerirsiniz?
6) AMD'nin aşağıdaki ürünü Intel'in aşağıdaki ürünüyle kapışır mı? Ghz'e baktığımızda AMD ürünün daha bile iyi olması gerekmez mi?

AMD FX X8 8350 SOKET AM3+ 4GHZ 16MB CACHE 32NN İŞLEMCI

INTEL CORE I7 3770 SOKET 1155 3,4GHZ 8MB CACHE 22NM İŞLEMCI

7) Bu bundan neden daha pahalı?

Çooook teşekkürler şimdiden. :)

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
1) Intel alacağımı varsayarsak 1155 ya da 2011 soket arasında anakart uyumluluğu dışında ne fark var?
yok.
2) Intel i7 2011 soket 3.6 ghz bir işlemci 770 lirayken, i7 1155 soket 3.4 ghz işlemci neden 790 lira olabiliyor?
Harddisk nasıl gb'ına bakılarak anlaşılmazsa işlemcide böyledir.Önbellek ve nesil farklılıkları olabilir , ısınma derecelerine yük altında nasıl performans verdiğine kadar uzun bir liste.
3) İşlemci önbelleği nedir, ne işe yarar?

Tam olarak açıklamasını bilmesemde ramden veriyi alır ve cpu'ya iletir olarak söyleyebilirim.Önbellek işlemcide en önemli şeydir (kişisel fikir)

4) 1155 soketli 3.4 ghz i7 işlemci ile 1155 soketli 3.4 ghz i5 işlemci arasında neden 250 lira fiyat farkı var?
Üstte yazdım , ghz her şey değildir.
5) İnternette gezip, çok program kullanıp, çok oyun oynayacağım. AMD mi Intel mi önerirsiniz?
Paran yoksa amd paran varsa intel.
6) AMD'nin aşağıdaki ürünü Intel'in aşağıdaki ürünüyle kapışır mı? Ghz'e baktığımızda AMD ürünün daha bile iyi olması gerekmez mi?
Gerekmez çünkü her şey bununla da kalmıyor.Şu anda bir çok testte intel işlemcilerin amd işlemcileri ezdiği gözüküyor.AMD zaten her yıl zarar açıklayan bir şirket...

AMD FX X8 8350 SOKET AM3+ 4GHZ 16MB CACHE 32NN İŞLEMCI

INTEL CORE I7 3770 SOKET 1155 3,4GHZ 8MB CACHE 22NM İŞLEMCI

Mopneet

@Kemalist
Hocam anladığım kadarıyla sen AMD önermiyorsun. Intel'de istediğim ürün 750 lira civarındayken, Vatan'da AMD'nin en iyi ürünü 520 TL. Bu 520 liralık ürünü alsam pişman olur muyum sence?

Fiyat farkında nesil ve oc faktörü etkili olabiliyor.Hangi model tam hatılamıyorum ama i5'in oc manyağı bi modeli vardı birçok kişi 4-5 ghz'ye rahatça çıkabiliyordu.
AMD fiyat/performans konusunda genelde 1 numara ama çalışma performansı teslerinde hep eziliyor

Takımı
Fenerbahce
Bu mesaj Mopneet rumuzlu uyeden alinti yapildi
Mopneet demiş ki:
@Kemalist
Hocam anladığım kadarıyla sen AMD önermiyorsun. Intel'de istediğim ürün 750 lira civarındayken, Vatan'da AMD'nin en iyi ürünü 520 TL. Bu 520 liralık ürünü alsam pişman olur muyum sence?
Amd fx işlemci aldım geçen hafta vatandan çok harika tavsiye ediyorum.

Mopneet

Hocam bir kriter belirleyemiyorum ama komple yepyeni bir bilgisayar alacağım. Aldığım bu bilgisayarla 5 sene boyunca çıkacak her oyunu hiç kasmadan oynayabilmek, her programı (photoshop vs.) da aynı şekilde kullanabilmek istiyorum. Bu doğrultuda sorularıma cevap vermektense bana işlemci, anakart ve ekran kartı önermek isteyen olursa çok memnun olurum. ^^

Xperyon

Bilgiliyim
AMD tavsiye ederim phenom yada fx serisi neden dersen verimlilik açısından intelden çok üstün ve fiyatlarıda cezbedici tabiki problem olabilecek bir durum amd işlemcileri intele göre daha kolay ısınır yani kuracağın kasanın içinde 4-5tane fan olursa işlemci ömrü açısından iyi olur bunun yanında amd-ati mükemmel bir ikili diyebilirim.

Örnekliyecek olursak ;

FX-Series 8350 BE 4.0Ghz

INTEL Core i7-3970X Extreme 3.5GHz/4.0GHz

Normal hayat standartlarında biri için İntelin istediği parayı vermek ruh hastalığıdır.

5 sene boyunca her oyunu kasmadan, min ozellikler haricinde oynamak istiyorsa nvidia titan al hacı :)

[ Mesaj mobilden gonderildi MobileDevice ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
1155 ile 2011 arasında bant genişliği farkı var, ram ile aralarındaki bantlarda farklı :)

2011 soketi aslında çalışma itibariyle daha sağlam ancak 1155 soketi daha geçerli bir çözüm, o kadar bant genişliği ancak donanımı sınırlarına kadar zorlayabilen kişiler hisseder, sıkıntı değil...

Valla söyleyeceğim çok şey var aslında ama şu an zamanım kısıtlı geceye doğru yazayım uzun uzun,,, donanım konusunda bütün sorulara açığım :D

Server kurulumu vb şeyler yaptığım için işlemciler vb...

Hocam ön bellek dediğin, bilginin işlemciye gelmeden önce L1 Cache(L1. bellek yani ön bellek) de birikmesidir. Bunun nedeni işlemci Ram dan daha hızlı çalıştığı için veriler işlemciye ya geç gidiyor yada hiç gitmiyor. Onun için veriler L1 de birikiyor ki hemen işlemciye geçebilsin.

Diyeceğim şu ki, çok çok paran yoksa Intel'e boşa para verme. AMD FX X8'i al rahatla. Zaten 4Ghz i kullanacak kadar bir şey yapacağını zannetmiyorum, ki kullansan bile Amd bunu layıkıyla yerine getirir.

Mopneet

@Tweety
Hocam istediğim özellikleri bir önceki mesajımda belirttim. Sen bana boş zamanında yardımcı olursan, 1500 liraya falan 5 sene bana yetecek bir kasa yaparsan ellerinden öperim. :D

Çoook param yok ama zamanım var. Yani eğer Intel'in çok farklı olduğuna inanırsam, onu alacak parayı birikitirene kadar beklerim bilgisayar almak için. ^^

Bu mesaj Lemonade rumuzlu uyeden alinti yapildi
Lemonade demiş ki:
5 sene boyunca her oyunu kasmadan, min ozellikler haricinde oynamak istiyorsa nvidia titan al hacı :)

Olum 3 bin liraymış lan o eekd1 8O summer5: summer4:

[ Mesaj mobilden gonderildi iPad ] mobile

Bu mesaj Collapse rumuzlu uyeden alinti yapildi
Collapse demiş ki:
Lemonade demiş ki:

Google'da aratınca bu resmi gördüm.Adam 3n1 yapmış summer5:

Bu mesaj Zippy rumuzlu uyeden alinti yapildi
Zippy demiş ki:
Bu mesaj Collapse rumuzlu uyeden alinti yapildi
Collapse demiş ki:
Lemonade demiş ki:

Google'da aratınca bu resmi gördüm.Adam 3n1 yapmış summer5:
summer5: summer5:

999 dolar yurtdışında adamlarda para bol ben her yıl yeni pc toplarım yinede 3000 vermem ekran kartına

Yukarı Alt