Server
Flora
Takımı
Galatasaray
YÖK’ten türban talimatı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından İstanbul Üniversitesi’ne gönderilen yazıya göre, anayasa engeli olsa bile öğrenciler artık türbanlı oldukları gerekçesiyle derslerden çıkarılamayacak.

YÖK’ün İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü’ne gönderdiği yazı üniversitelerde türbanın önünü fiilen açtı.
Yazıya göre, öğrenciler anayasa engeli olsa bile artık derslerden türbanlı oldukları gerekçesiyle çıkarılmayacak. Buna engel olan öğretim elemanı hakkında ise disiplin işlemi yapılacak. Şapka takan bir öğrencinin İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde dersten çıkarıldığı için yaptığı şikâyet üzerine bu kararı alan YÖK, öğrencinin “disiplin yönetmeliğine aykırı” durumu nedeniyle sınıftan çıkarılamayacağını, çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma açılacağını bildirdi. YÖK’ün bu yanıtı Rektörlük tarafından tüm öğretim görevlilerine dağıtıldı.

Şapkayla girmek istedi
Zeynep Nur İncekara isimli öğrenci, 2009 yılında iki yıl boyunca perukla girdiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki derslerine şapka takarak girmek istedi.
‘Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ne aykırı davrandığı gerekçesiyle sınıftan çıkarılan İncekara, eğitim hakkının engellendiği gerekçesiyle Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’na başvuru yaptı. Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı da YÖK Başkanlığı’na resmi bir yazı göndererek görüş istedi.
YÖK’ten “Derse katılmak isteyen öğrenciyi derse almayarak dersten çıkararak veya derse girmiş öğrenciyi yok göstererek kanun ve yönetmeliklerde yer almayan bir yaptırım uygulayan öğretim elemanının bu fiilinin disiplin suçu teşkil edeceği açıktır“ kararı çıktı.
YÖK, 23.07.2010 tarihinde İstanbul Üniversitesi’ne gönderdiği bu yazıda, bir dersin öğretim üyesinin öğrencileri derse almamak veya dersten çıkarmak gibi bir yetkisi bulunmadığı vurgulandı.

İşlem yapılsın
Yazıda ısrarcı olan öğretim elemanları hakkında disiplin işlemi yapılması gerektiği belirtildi.
Böyle bir yazının kendilerine gelmediğini belirten Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Cemal Taluğ, “Bugünkü yasal mevzuat çerçevesinde derse türbanla girmek mümkün değil” diye konuştu.
Üniversite öğretim üyeleri, yazının öğretim üyesiyle öğrenciyi karşı karşıya bıraktığını belirterek, “Şimdi biz Anayasa Mahkemesi kararına mı uyacağız, YÖK’ün yazısına mı? Ayrıca türbanla derse giren öğrencilerle ilgili tutanak tutmamız isteniyor” dediler.

Disiplin yönetmeliğine atıfta bulunuldu
YÖK’ün kararında, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 54. maddesine dayanılarak çıkarılan Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’ne atıfta bulundu. Madde şöyle: “Yükseköğretim kurumları içinde veya dışında yükseköğretim öğrenciliği sıfatına, onur ve şerefine aykırı harekette bulunan, öğrenme ve öğretme hürriyetini, doğrudan doğruya veya dolaylı olarak kısıtlayan, kurumların sükün, huzur ve çalışma düzenini bozan, boykot, işgal ve engelleme gibi eylemlere katılan, bunları teşvik ve tahrik eden, yükseköğretim mensuplarının şeref ve haysiyetine veya şahıslarına tecavüz eden veya saygı dışı davranışlarda bulunan ve anarşik veya ideolojik olaylara katılan veya bu olayları tahrik ve teşvik eden öğrencilere; eylem başka bir suçu oluştursa bile ayrıca uyarma, kınama, bir haftadan bir aya kadar veya bir veya iki yarıyıl için kurumdan uzaklaştırma veya yükseköğretim kurumundan çıkarma cezaları verilir.”

extraloob demiş ki:
buyurun evetide aldılar ufaktan başladılar iranlaştırmaya hadi geçmiş olsun 50 yıl sonra herkes kara çarşafla gezmek zorunda kalacak bunlar hükümetin başında olduğu sürece.

Abi bide peruk takıp girmiyolarmı nası çıldırıyorum ya ha peruk ha kendi saçın ne fark varki arada ? SONUÇTA SAÇ!

Çokta güzel oldu. Askılıyla şortla girerken dur yokda türbanlıyamı dur var. Üniversite özgürlük demek değilmi? Kazanan hak eden herkes o üniversiteye istediği kıyafetle girer. Biz gerçekten cahil bir ülkeyiz. Elin yabancıları türbanlı üniversiteye alıyorlar biz bide müslüman olucaz türbanlı diye üniversiteye sokmuyoruz.

EliteTurk

Aileden
İranlılaşıcağımızı zannetmiyorum YÖK genel başkanının açıklamalarında sadece eğerki bir öğrenci tüm uyarılara ramen ders e türbanlı yada baş örtülü girerse o öğrenci hakkında tutanak tutulucak ve disiplin kuruluna sevkedilicek..
Adamların sınıfa baş örtüsü yada türbanlı bir kişinin yaka paça dışarı atılmasının hoş bir durum olmadığından böyle bir şeyi gündeme getirmişler. :coffee:

Çokda güzel olmuş vallahi, özgürlük denen kavramı aşılamak lazım.Herkez istediği şekilde girer bir tehlike unsur etmedikçe, herkez kendince dininin gerektirdiklerini yapmaya çalışıyor, biz veya siz yapmıyor olabilirsiniz ama yapanlar var onlarada saygı göstermemiz gerekli,her vatandaşın eşit olduğunu düşünürsek eğer..

EliteTurk

Aileden
BearGrylls demiş ki:
beyler ne özgürlüğü sizce o başörtüsü takan kızlar kendi istekleriyle mi takıyor sanıyorsunuz babaları yada anneleri zorla giydirtiyor
Baba anaları memleketlerinden uydu üzerinden her girdiği çıktığı ortamı ne halt yaptığınımı gözetliyor bırak yahu.. :lol: Adamın içinde varsa istediğini yapar hatta benim öyle arkadaşlarım varki üniversitede adam normal evde baskı halinde baş örtüsü kullanıyormuş üniversitede açılmış saçılmış. :wink1:

EliteTurk demiş ki:
BearGrylls demiş ki:
beyler ne özgürlüğü sizce o başörtüsü takan kızlar kendi istekleriyle mi takıyor sanıyorsunuz babaları yada anneleri zorla giydirtiyor
Baba anaları memleketlerinden uydu üzerinden her girdiği çıktığı ne halt yaptığınımı gözetliyor bırak yahu.. :lol: Adamın içinde varsa istediğini yapar hatta benim öyle arkadaşlarım varki üniversitede adam normal evde baskı halinde baş örtüsü kullanıyormuş üniversitede açılmış saçılmış. :wink1:
işte herkes senin arkadaşın gibi cesaretli olamıyor malesef :roll:

BearGrylls demiş ki:
Ana, baba zoruyla başörtüsü takan kız o başının üstündeki türbanı 2 dakikada boynuna fular olarak çevirir eğer yapmıyor ise aile baskısı araman saçma olur. :)

ben kendimi bildim bileli iranlaşıyoruz şöyle böyle derken bu günlere geldik bundan sonrası hayırlısı [horny21

EliteTurk

Aileden
BearGrylls demiş ki:
EliteTurk demiş ki:
BearGrylls demiş ki:
Baba anaları memleketlerinden uydu üzerinden her girdiği çıktığı ne halt yaptığınımı gözetliyor bırak yahu.. :lol: Adamın içinde varsa istediğini yapar hatta benim öyle arkadaşlarım varki üniversitede adam normal evde baskı halinde baş örtüsü kullanıyormuş üniversitede açılmış saçılmış. :wink1:
işte herkes senin arkadaşın gibi cesaretli olamıyor malesef :roll:
Sadece bir arkadaşdan değil arkadaşlarımdan çoğu böyle TC kimliğine bile baktığında kızların baş örtülü resimleri var,herşey kafada bitiyor benim baş örtüsünü kullanan arkadaşlarımda var peki onlardamı aile baskısından kullanıyor tabikide hayır,zaten yaşları başları gelmiş kendi özgür iradeleri bunların dinsel özgürlük her bireyin kendi elindedir karışamassınki.. :wink1:

Ps: Baş örtüsünü şuanda kullananada daha önce kullanmış fakat üniversite ortamında kullanmıyanada saygım var. :coffee:

Bir ülkede Kanun ne diyorsa odur. Aksini yapmak suçtur bundan daha açık bir cevap olacağı nı sanmıyorum.

Diyelimki dediğinize göre özgürlükler ülkesinde yaşıyoruz ya "isteyen shortla isteyen baş örtüsüyle gelebiliyorsa " yani sizin düşünceniz oysa. Okulun bahçesinde birinin sigara içmesi yasak değil ama esrar içmesi yasaksa. hangi özgürlükten bahsettiğinizi sorabilirmiyim. bizler genç nesiller olarak bu tip şeylere takılan insanlar olmamalıyız. adamlar uzaya giderken biz greve gidemiyoruz. çoğu ülkede issizlik maaşı + sağlık + vb gibi bir çok insani ihtiyaç ücretsiz. ücretli olan yerlerde ise çok cüzi miktarlarda ve insanların rahatlıkla karşılayabileceği bir ücret dahilinde. "yok bizim ülkemizde sağlık ucuz" diyen saksılar çıkacaktır konunun altında. şöyle bir araştırın parası olmadıgı için böbreğini satan insanların oranı Türkiyemde % kaç.

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
JetHomme demiş ki:
Çokta güzel oldu. Askılıyla şortla girerken dur yokda türbanlıyamı dur var. Üniversite özgürlük demek değilmi? Kazanan hak eden herkes o üniversiteye istediği kıyafetle girer. Biz gerçekten cahil bir ülkeyiz. Elin yabancıları türbanlı üniversiteye alıyorlar biz bide müslüman olucaz türbanlı diye üniversiteye sokmuyoruz.
sorarım sana, askılı short dini temsil eden kılık kıyafetmi? yasalara göre, dini kılık kıyafet okullarda yasak(tı) :wink1:

Wax Whine demiş ki:
JetHomme demiş ki:
sorarım sana, askılı short dini temsil eden kılık kıyafetmi? yasalara göre, dini kılık kıyafet okullarda yasak(tı) :wink1:
Aslında onu düşündüm bi ara bildiğim kadarıyla dini sembol belirten şeylerin devlet kurumlarında giyilmesi yasak.
Ps:Pek fikrim yok bu konularda aslında açıkçası pekde ilgilendirmiyor beni :P

Yukarı Alt