Sivas'ta bir lisede eğitim gören 2 kız öğrencinin, bir sosyal paylaşım sitesinde yorum yaptıkları kadın öğretmenin eşi tarafından darbedildiği iddia edildi.

İddiaya göre, Atatürk Sağlık Meslek Lisesi 10. sınıf öğrencileri A.G. (15) ve D.G. (15), paylaşım sitesinde, okulda bir gün önce düzenlenen eğlence programı ile ilgili yorum yaptı.

Yaptıkları bu yorumda, mesleki derslerinden birine giren öğretmenleri F.B'nin eğlence programındaki davranışlarıyla ilgili görüşlere de yer verdikleri belirtilen kız öğrencilerin, öğretmen F.B'nin aynı okulda görev yapan öğretmen eşi Y.B. tarafından darbedildikleri öne sürüldü.

ÖĞRETMEN EŞ ODAYA KİLİTLEYEREK CETVELLE DÖVDÜ

Olayın ardından Numune Hastanesinde tedavi altına alınan 2 öğrenci, yaptıkları yorumun ardından ertesi gün öğretmenleri F.B'nin kendilerinin tek tek müdür yardımcısının odasına çağırdığını, üzerlerinin aranmasının ardından odadan çıktığını, öğretmen olan eşi Y.B'nin kapıyı arkadan kilitleyerek cetvel ile kendilerini darbettiğini ileri sürdü. A.G, sol gözünün üstünden darbe aldığını ve vücudunun değişik bölgelerinde darp izlerinin oluştuğunu iddia etti. D.G ise başından darbe aldığını, vücudunda darp izleri bulunduğunu ileri sürdü.

Olayın ardından Numune Hastanesine kendi imkanlarıyla geldiklerini belirten kız öğrenciler, daha sonra ailelerine konuyu haber verdiklerini, darbedildiklerine dair rapor aldıklarını söyledi. A.G. ve D.G'nin ailelerinin karakolda öğretmenler hakkında şikayetçi olduğu, konuyla ilgili soruşturmanın başlatıldığı öğrenildi.

ÖĞRETMEN Y.B, ''DARP İDDİASI ASILSIZ"

Sivas'ta görev yaptığı lisede 2 kız öğrenciyi, aynı okulda görev yapan öğretmen eşi hakkında bir sosyal paylaşım sitesine yaptıkları yorum nedeniyle darbettiği öne sürülen öğretmen, iddialarının asılsız olduğunu savundu.

Atatürk Sağlık Meslek Lisesi 10. sınıf öğrencileri A.G. (15) ve D.G'yi (15), öğretmen olan eşi F.B. hakkında bir paylaşım sitesine yaptıkları yorumlar nedeniyle darbettiği öne sürülen öğretmen Y.B, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrencilerin iddialarının asılsız olduğunu ileri sürdü.

Kendisinin ve eşi F.B'nin meslek öğretmeni olarak görev yaptığını anlatan Y.B, ''Öğretmen olduğum Atatürk Sağlık Meslek Lisesi'nde 2 öğrenciye benim tarafından şiddet uygulandığına dair ortaya atılan iddialar, beni ziyadesiyle üzmektedir. Meslek dersleri öğretmeni eşim ile ilgili olarak bir paylaşım sitesinde yapılan yorumlar, aile yapımıza uygun olmayıp, ahlak ve namus değerlerinin dahi yerlere serildiği kelimeler içermektedir'' dedi.

''ÖNCE ÖZÜR DİLEDİLER, SONRA DARP İDDİASINDA BULUNDULAR''

Paylaşım sitesine yazıyı gönderen öğrencilerle okulda görüştüğünü anlatan Y.B, ''Öğrenciler, görüşmelerde bana yaptıklarının hata olduğunu söylediler. Bu konuşma içerisinde eşime ve namusumuza yönelik eleştirilerle ilgili olarak yüksek sesle konuştum, ama hiçbir zaman için öğrencilere yönelik darp ve şiddette bulunmadım'' diye konuştu.

Y.B, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Eşime yönelik hakaretler içeren paylaşım sitesindeki yazıyla ilgili olarak aynı okulda öğrenciler beni aradılar. Hatta mezun olan öğrenciler dahi yapılanların çirkin bir hareket olduğunu, bizim bunları hak etmediğimizle ilgili olarak yorum dahi yaptılar. Ancak ben öncelikli olarak öğrencilerle görüşüp neden böyle bir şey yapmak istediklerini öğrenmek istedim. Sonuçta iki öğrenciyle tek tek müdür yardımcısı odasında görüştük, görüşmemiz sonrasında okul rehber öğretmeni ve okul müdürü ile birlikte toplu görüşme yapılması sırasında öğrenciler bizden özür dilemiş durumdalar. Benden ve eşimden özür dilediler, ne gariptir ki bu görüşmelerin ardından hastaneden darp raporu alındığı ve benim öğrencilere karşı şiddet uyguladığım iddiası ortaya atılmıştır.''

Öğretmenlik hayatında hiçbir zaman öğrencilerine şiddet uygulamadığını, el dahi kaldırmadığını anlatan Y.B, ''Mesleğimin verdiği onur ve gururla öğrencilerime hizmet etmekteyim. Bu tür iddiaları şiddetle kınıyorum, mağdur olan bir taraf olarak benim suçlu gösterilmeme anlam veremedim. Öğrenciler, okuldan ayrıldıktan sonra veya gittikleri yerde arkadaşlarıyla münakaşa etmiş veya düşmüş olabilirler, ama bunun faturasının bana kesilmiş olması çok üzücü. Elbette ben ve eşim haklarımızı arayacağız'' ifadelerini kullandı.

Okulda düzenlenen eğlence programıyla ilgili öğrencilerin paylaşım sitesine yazdıkları yorumların eşine ve namuslarına yönelik çok ağır sözler olduğunu savunan Y.B, bu yorumların yer aldığı çıktıları basın mensuplarına gösterdi. Dokümanların içeriğini gazetecilere göstermeyen Y.B, öğrencilerinin açık isimlerini de vermedi.

Bu arada, öğrencilerin yorum yaptıkları paylaşım sitesine, eğlence programına ilişkin halay görüntülerini de yükledikleri öğrenildi.

Öte yandan, darbedildiklerini öne süren 2 kız öğrencinin Numune Hastanesi beyin cerrahi servisindeki tedavileri sürüyor. Öğrencilerin aileleri, gazetecilerin görüntü almasına izin vermedi.

İNCELEME BAŞLATILDI

Sivas Milli Eğitim Müdürü Ali Murat Taner, bir lisede eğitim gören 2 kız öğrencinin, bir sosyal paylaşım sitesinde yorum yaptıkları kadın öğretmenlerinin eşi tarafından darbedilmeleri olayıyla ilgili gerekli incelemenin yapılacağını bildirdi.

Taner, kız öğrencilerin darp iddiasının, adli soruşturmanın ardından savcılığa intikal edeceğini, buradan çıkacak sonuca göre olayın disiplin ve idari yönüne bakacaklarını söyledi. Bu konuda hazırlayacakları inceleme raporunu Valiliğe sunacaklarını belirten Taner, kararın bundan sonra belirleneceğini ifade etti. Taner, okul yönetiminin de konuyu araştıracağını, olayın öğrencilerle ilgili boyutuna bakılacağını kaydetti.​

Yukarı Alt