1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

İnternette ‘char’ hırsızlığı alarmı

1. BlackMarshall

BlackMarshall Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Uluslararası Lojistik-Kargo

İnternette ‘char’ hırsızlığı alarmı : ))

Okula gitmek üzere evden çıkan ve dönmeyen 12 yaşındaki Musa’dan hala haber yok.

Musa’nın çok iyi bildiği “Metin2” oyununda yarattığı ‘char’ karakteri, internette yüksek fiyatlarda alıcı bulduğu için kaçırılmış olabileceği ihtimali güçlendi. Emniyet’in kurduğu özel birim Musa’nın ‘char’ hırsızlığı yapan çetelerin elinde olmasından şüpheleniyor

Erzurum’da Ömer Duygun İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Musa Kang, 3 Kasım akşamı annesine, “Yarın beni erken kaldır. Okula erken gideceğim” diyerek sabah her zamankinden 15 dakika önce evden ayrıldı. Musa’nın okula gelmemesi üzerine okul yönetimi durumu önce aileye haber verdi.

Sınıf arkadaşları Musa’yı sabah gördüklerini belirterek, 18-20 yaşlarındaki bir kişinin yanında ağlayarak gittiğini anlattılar. Bu kişinin Musa ile konuşmalarına engel olduğunu da belirten sınıf arkadaşları, “Okulunuza gidin, Musa’yı gördüğünüzü de kimseye söylemeyin, yoksa sizi döverim” dedikten sonra içlerinden birine de tekme attığını anlattılar.

Erzurum Emniyet Müdürlüğü sınıf arkadaşlarının ifadeleri doğrultusunda Musa’nın kaçırıldığı ihtimali üzerine özel birim oluşturdu.

Polis, arkadaşlarının Musa’nın çoğu zaman internetkafeye giderek Metin2 isimli oyunu oynadığını söylemesi üzerine çalışmalarını bu yönde genişletti.

İnternet ortamında online olarak oynanan ve gençler arasında popüler olan oyunla ilgili araştırma yapan ekipler, oyunun ileri seviyelerinde güçlü kahramanlar yaratan kişilerin bu kahramanları para karşılığında sattığını belirledi.

Musa’nın oyunu ve hilelerini çok iyi bildiği için karakterler yaptırıp satmak için birileri tarafından kaçırılmış olabileceği ihtimali güçlendi.

Emniyet Müdürlüğü Musa’nın son olarak görüldüğü cadde üzerindeki güvenlik kamera kayıtlarının hepsini topladı. Görüntüleri tek tek inceleyen ve yan yana koyan polis, küçük Musa’nın yanındaki kişinin kimliğini tespit etmeye çalışıyor. Erzurum Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, “Güvenlik kameralarını incelediğimizde, zorla kaçırılmaya yönelik hiçbir iz ve emare yok. İki arkadaş gibi, yan yana yürüyorlar. Ama bütün ihtimalleri değerlendiriyoruz. Olayla ilgili araştırmalarımız sürüyor” dedi.

Oyunda oluşturduğu karakterleri yüklü meblalara sattığı öğrenilen küçük Musa’nın kaybolması, kendi çocukları da bu oyunu oynayan anne babaları endişelendirdi.

Bağımlılık yapan bilgisayar oyunlarından çocukları uzak tutma konusunda en büyük görevin ailelere düştüğünü belirten Psikiyatrist Doç. Dr. Armağan Samancı, “Ruhsal problemleri olan çocuklar daha çok bu oyunlara bağlanıyor. İnternette kendilerine bir kimlik bulup sosyalleşiyorlar. İnternet onlar için sanal bir ortam değil gerçekten daha gerçek. Çocuğa sevgi ile yaklaşılmalı ve bu oyunlardan olabildiğince uzak tutulmalı” dedi.

İnternetteki en yaygın oyunlardan olan “Metin2”de, Uzakdoğu’da 3 imparatorluğa karşı mücadele eden savaşçılar yer alıyor. Bu oyunu oynamak isteyenler bir kahraman seçiyor. O kahraman ne kadar seviye atlarsa imparatorluğa karşı verdiği savaş da o kadar zevkli ve heyecan verici oluyor. Kahramanın seviye atlaması için oyuncunun ya 20 TL, ya da internet başında en az 5 saatini harcaması gerekiyor. Dolayısıyla bu oyunu oynayanlar 6-7 ay veya 1 yıl sonra süper bir kahraman sahibi olabiliyor. Daha kısa sürede kahraman sahibi olmak isteyenler ise 500 TL’ye kadar para ödüyor. Süper kahramanlar işte bu nedenle hacker’lar için cazip hale geliyor. Pek çok hacker, süper kahramanı olan oyuncuların şifresini kırıp kahramanını çalıyor ve internet ortamında daha az bir ücrete satıyor. Küçük Musa’nın da bu yolla şifre kırıp kahraman çaldığı, onun bu özelliğini bilenlerin ise küçük çocuğun sırtından para kazanmak için kaçırmış olabileceği iddia ediliyor.

Belirli bir seviyeye gelen Char’lar internette 500 TL’ye kadar satılabiliyor. ‘Bir Char için motosikletimi veririm’ diye ilan veren bile var.

Metin2’yi yayınlayan şirket yoğunlaşan hırsızlık olayları üzerine, savcılığa suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Yazılı açıklamada şöyle denildi: “Bazı kişiler gerek oyun parası olan Yang satışıyla olsun, gerek hesapları çalarak olsun çeşitli yöntemler kullanmaktadırlar. Son hafta içersinde çalınan hesap sayısında ciddi bir artış oldu. Şirket olarak savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı aldık. Yasal yollara başvuracak oyuncularımıza gerekli yardım yapılacaktır. Çalınan hesaplarınız konusunda hakkınızı aramak ve hırsızların yargılanmalarını sağlamak en doğal hakkınızdır.” Metin2, Alman Gamforge firmasının yayınladığı MMORPG oyununun Türkçe versiyonu. Oyun Çin’de büyük ilgi gördükten sonra Türkiye’ye getirildi.

Hadi silkroad olsa neysede,metin2 ne abiyav :mrgreen: metin2 de en kral char 500 tl edebilir anca ama 12 yaşındaki çocuk anca internet cafelerde milletin şifresini takip ederek hack yapabilir.Haber çok saçma.Kimse metin2 de charakter için adam kaçırmaz.Bu işin altında başka birşeyler var :lol: haber kaynağı http://www.yazete.com :buddha:

2. GreenPearL

GreenPearL Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet bende bugun sabah haberlerinde izledim 12 yaşındaki cocuga yazmışlar " küçük hacker " kaçırıldı diye 12 yaşındaki cocuk hackersa biz neyiz :lol: :mrgreen:

3. hellboy1

hellboy1 Tanınıyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    metin 2 oynadıysanız eger lvl yükseldikçe banlama yetkisi felan alıyorsunuz bi nevi GM oluyorsunuz ve en yüksek lvle geldiginizde ise adamlara istediginiz kadar ban verebiliyorsunuz :P oyunu yönetiyorsunuz :P :nod:

4. BlackMarshall

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öyle birşeyin olması imkansız.Ozaman herkez birbirini banlasın ne ala :mrgreen: onu gamemoderatörler uygun gördüğü kişilere verir.O kişide moderatör olur :nod:

5. hellboy1

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    oynadinmi metin 2? :roll:

6. Quater

Quater Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    iğrenç bir oyun her veletn ağzında metin2 güzel bişey olsa neyse

7. hellboy1

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Belli bi Seviyede olanlar alıyor diyorum, onda lvl atlamasi zor bişy 70+ felan olunca yetkiyi alıyorsun ve her önüne geleni banlarsan GM de seni banlar :headbang:

8. TurKKillS

TurKKillS Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Çevre Mühendisliği.
    yazık.

9. GreenPearL

GreenPearL Bilgiliyim rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar öyle bişey olamaz 12 yaşındaki cocuk hacker olamaz bu İki Şekilde olma ihtimali çok yüksek.Tandığı biri güvenip şifresini vermiştir ve bu tanıdığı kişi ev adresini falan biliyodur.Tanıdğı birine yada abisine söyleyip kaçırmıştır Ve 2.cisi.Bildiğiniz Gibi Bu Sitede Çoğu kişi sro oynuyor eğer bir gün bizde kaçılırsak doğal olarak Şöyle bir Haber Çıkar.Silkroad Online Oynuyan bir cocuk kaçırıldı.İnsanlara sırf oynadığı oyun yüzünden kaçırıldı diyemez.2.ci İhtimal İse Organ Mafyası

10. BlackMarshall

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bak güzel kardeşim.Birşeyi tam bilmiyorsun ve burda idda ediyorsun :lol: gel sana anlatayım metin2 yi.

1.) O senin dediğin yüksek level olunca cart curt hikayesi şöyle oluyor. (GA) Yani Game Advisor(Oyun danışmanı)..Game advisorlerin oyun içinde herhangi bir yetkisi yoktur.Ga'lar oyunculara yardım etmek amacıyla gönüllü olmuş ve yönetim tarafından seçilmiş oyun konusunda deneyimli kişilerdir.
    Oyun icınde GA tagı olan oyunculara bilemedığınız merak ettiğiniz soruları sorabılırsınız ama şunu söylüyorum bu adamlarda ban atma yetkisi yoktur!.. Onlar sadece yardımcı olmak için var.. Gelelim 2.sine.

2.) O senin dediğin ban atma yetkisine sahip olanları anlatıcam.. [GM] : Acılımı Game Master (Oyun Yöneticisi ). [GM] Ler Oyunda en yetkılı kişilerdır banlama susturma vb cezaları oyun icınde uygulayabılırler. asıl görevleri oyun düzenini kurmak ve korumakla birlikte oyun içinde etkinlikleri düzenlerler..Anladınmı şimdi güzel kardeşim mevzuyu :wink1:

ps: Ben 4 senedir MMORPG türü oyunlar içindeyim.Her oynadığım oyunda her kuralı her anlamı bilirim.Bu konudada aksine idda edenlere gerekli cevapları veriririm.Aklına takılan birşey olursa gelip bize sorabilirsin :byes:

11. ImmorTaLGoD

ImmorTaLGoD Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende bugün gördüm bu haberi.Bu işin içinde bir bit yeniği olduğu kesin.Metin2 gibi bir oyundaki bütün karakterleri çalsan 4 bil etmez zati^^
    Ama Knight Online 'nın falan adı geçti eğer KO ise olabilir ama birde çocuk 12-13 yaşındaymış , nasıl oluyorda gidip el alemin charını çalıyor.Anca cafe'de kesmiştir PW'yi :P

12. Temet Nosce

Temet Nosce   globalmod rank8

Beğenilen Mesajlar:
    13
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Dün akşam haberlerde gördüm dedim aha sonunda biryerlere geldik tvde çıkıyoruz bi baktım metin 2 :mrgreen:

13. Minotoche

Minotoche Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    38
    Şerefsiz Herif Çocuğu öldürüp bırakmış :cry:

ahh şu forum kuralları olmasada ona bir güzel saydırsam burdan

14. JetHomme

JetHomme Buralıyım rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Haberde Knight Onlineın Türkçe versiyonu die geçti. ßu 1. yanlış zaten. 13 yaşındaki bir çocuk bnce oyunda biri kandırdı çarının şifresini aldı o kandırılanda (abileri veya kendisi) cocuğu buldu. ßöle şeyler oldu. Yada ßaşka bi olay var bunu metin 2ye bağlıyorlar.

15. altanyunus

altanyunus Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    çocuk ölü bulunmuş bir barakada bilekleri kesilmiş ve kafası ezilmiş şekilde.

ailesine allah sabir versin.

16. Fre3sTyLe

Fre3sTyLe Aileden rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
    Her şekilde zararlı şu online oyunlar.

17. EmmaW

EmmaW   olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    yazık ya sabah bende izledim tv de kollarını kesmişler kafasını taşla ezip öldürmüşler :(

18. Chorus

Chorus   Admin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    227
    Ödül Puanları:
    63
    Metin2'de 8-9 yaşındaki çocuk bile milleti hacklemeye çalışıyor. Yang hack diye milleti kandırıp şifrelerini almaya çalışıyorlar .Bunlara kanıp şifrelerini yollayanlarda yine 8-9 yaşlarındaki çocuklar ...