TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
İngiliz çocuklara "Nasrettin Hoca ve Keloğlan" anlatılıyor...
- Resim Silinmiş.
Türkiye'ye yerleşen İngiliz Hayley Barnett'in Aydın'ın Didim ilçesinde açtığı, İngiliz çocuklarının da eğitim gördüğü kreşte, çocuklara "Nasrettin Hoca ve Keloğlan" gibi masal kahramanları anlatılıyor.

Son yıllarda özellikle İngilizlerin hem tatil hem de yerleşmek için tercih ettikleri Didim'de, İngilizlerin açtıkları işletmeler de gün geçtikçe artıyor. Son olarak İngiliz vatandaşı Hayley Barnett, ilçede bir kreş satın alarak Türk ve İngiliz çocuklarına hizmet vermeye başladı.

Adı "Minik Periler" olan kreşte 2-6 yaş arasındaki çocuklar hem Türkçe hem İngilizce şarkılar söylüyor, oyunlar oynayarak iki kültürü bir arada yaşayabiliyorlar. 2 Anaokulu öğretmeni, 1 beden eğitimi öğretmeni ve İngiliz Uyruklu bir İngilizce öğretmenin görev aldığı kreşte, 9'u İngiliz toplam 25 çocuk eğitim görüyor.

Çocuklara Nasrettin Hoca ve Keloğlan gibi masal kahramanlarının öğretildiği ve anlatıldığı kreşin duvarlarında, Nasrettin Hoca ve Keloğlan'ın figürleri de yer alıyor.

Kreş işletmecisi Barnett, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Didim'e daha önce 10 defa tatile geldiğini ve ilçeyi çok sevdiği için yerleşme kararı aldığını söyledi.

İngiltere'de yardımcı öğretmen olarak kreşlerde çalıştığını belirten Barnett, "Çocukları sevdiğim için kreş açmaya karar verdim. Benim de 3 kızım var. 18 aydır Didim'de yaşıyorum. En küçük kızım Ruby burada Türkçe konuşmayı öğreniyor. Ben de öğreniyorum, ama biraz yavaş. Ben Türkleri çok seviyorum, burada yaşadığım için çok mutluyum" dedi.

Barnett, kreşte Türk çocuklarının İngilizce, İngiliz çocuklarının da Türkçe dil eğitimi aldığını aktararak, beraberce dans, müzik, tiyatro, jimnastik ve satranç kurslarına katıldıklarını söyledi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt