1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

İl Sağlık Müdürü'nün kızında domuz gribi çıktı

1. Metamorph

Metamorph Old School olduser rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Kubat: "Kızım evde tedavi ediliyor"
    Diyarbakır'da 6'sı öğrenci 7 kişide domuz gribine rastlanması nedeniyle 4 okul 5 gün süreyle tatil edilirken Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat'ın kızında da H1N1 virüsüne rastlandığı ortaya çıktı. Kendi evinin de karantinada olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Kubat, kızı M.K.'nin tedavisinin evinde sürdüğünü ve sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

İlyas AKENGİN / DİYARBAKIR (AHT)

Diyarbakır'da merkez Kayapınar İlçesi'ndeki 6'sı öğrenci 7 kişinin domuz gribine yakalanması sonucu, 4 okul 5 gün tatil edildi. H1N1 gribi tespit edilen 6'sı öğrenci 7 kişinin evlerinde aile fertleriyle birlikte karantinaları devam ediyor.

Diyarbakır'da Huzurevleri, Hantepe Şehitleri, Diclekent, Süleyman Nazif ve Mehmet Sabri Güzel İlköğretim Okulu'nda okuyan 6 ilköğretim öğrencisi ile 1 vatandaşta H1N1 virüsü (domuz gribi) tespit edildi. Domuz gribi tespit edilen öğrenciler evlerinde karantina altına alındı. Pazar günü 5 gün eğitim öğretime ara verilen Huzurevleri ve Hantepe Şehitleri İlköğretim okullarının ardından Diyarbakır Valiliği, Süleyman Nazif ve Diclekent İlköğretim okullarının da 5 gün tatil edildiğini açıkladı.

Diyarbakır Sağlık İl Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, kendi kızı M.K.'nin de aralarında bulunduğu 7 kişide domuz gribi tespit edildiğini söyledi. Kubat, kızı dahil 7 kişinin evlerinde karantinada olduklarını belirterek, "Yaptığımız kontroller sonucunda iki okulda daha domuz gribi şüphesi ile eğitim ve öğretimin durdurulmasını istedik. Diyarbakır Valiliği'nin talimatıyla Süleyman Nazif ve Dicle Kent İlköğretim Okulları'nda ikinci bir emre kadar eğitim-öğretime ara verildi. Karantina altında olan 6'sı öğrenci toplam 7 kişi için çalışmalarız ve kontrollerimiz sürüyor. Ekiplerimiz 24 saat, karantinada olan evlerin önünde hazır bekliyor. Domuz gribine yakalanan kişilerin evde karantina altına tutmamızın sebebi, virüsün yayılmasını önlemektir" dedi.

İl Sağlık Müdürü Kubat, Mehmet Sabri Güzel İlköğretim Okulu öğrencisi kızı M.K.'nin testlerinde de domuz gribine rastlanıldığını ifade ederek, "Kızımın tedavisi evimizde sürüyor. Maske takıp hijyenik bir ortamda bakımını yapıyoruz. Zaten doğru olan da bu şekilde evde karantinaya almak. Kızımın sağlık durumu gayet iyi" diye konuştu. Kubat, kızının yurtdışıyla herhangi bir bağlantısı olmadığını ifade ederek hastalığı muhtemelen okulda kapmış olabileceğini ifade etti.

Domuz gribi konusunda tüm önlemlerin alındığını söyleyen Kubat, "Bu grip mevsimlik gripten daha kolay atlatılıyor. Hastalık tespit edilen kişilerin ateşlerine dikkat etmesi gerekiyor. Biz gerekli tüm önlemleri aldık. Oluşturulan kriz masası çalışmalarını sürdürüyor. Tüm sağlık kuruluşlarındaki personel de domuz gribine karşı uyarıldı" ifadelerini kullandı.

Bu arada Vali Gökhan Aydıner Pansiyonlu Lisesi'nde okuyan 35 kişi yüksek ateş belirtileri üzerine hastaneye kaldırıldı.​