İzmir'de yaşayan emekli muhasebeci Şahin Durum, kanunları çiğneyerek alfabemizdeki ı harfinin i harfinin yerine geçtiğini farkedince 'i'nin hakkını savunmak için bakın ne yaptı.

İzmir'de yaşayan emekli muhasebeci Şahin Durum, kanunları çiğneyerek alfabemizdeki ı harfinin i harfinin yerine geçtiğini farkedince 'i'nin hakkını savunmak için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bu konuda yardım istedi. Bakanlık olaya el koydu...

İzmirli Şahin Durum adlı emekli vatandaş başörtü yasağının yasal olmadığını araştırmak için yasaları okurken, alfabenin yasalara aykırı dizildiğini ortaya çıkardı.

75 yaşındaki emekli muhasebeci Durum, "i" harfinin Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun'a uygun olarak "ı" harfi ile yer değiştirmesi ve yasada belirtildiği gibi "ı"dan önce kullanılması için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuru yaptı.

Başvuruyu değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yetkilileri meraklı vatandaşın iddiasının doğru olduğunu tespit ederek, konuyla ilgili çalışma başlattı.

KANUN MU DEĞİŞSİN ALFABE Mİ

İzmirli Şahin Durum, MEB'e yaptığı yazılı başvuruda "1313 sayılı Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun'a göre, alfabemizde (i) harfi (ı) harfinden önce geldiği halde, uygulamada (ı) harfi sıralamada öne alınmaktadır. Okullarımızda, sözlük ve ansiklopedilerde aynı durum, kanuna aykırı olarak sürüdürülmektedir. Kanunun esas yetkilisi ve uygulayıcısı olarak Milli Eğitim Bakanlığımız yanlışlığın düzeltilmesi yolunda bir çalışma içinde midir? Bilgi verilmesini arzederim. Saygılarımla" dedi.

Meraklı vatandaşın iddiasının doğru olduğunu belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yetkilileri konuyla ilgili çalışma başlattı. Alfabenin yasal olması için yasal düzenleme mi yapılacağı, yoksa kullanım hatasının düzeltilmesi yoluna mı gidileceği konusunda henüz karara varılamadı.

Haber: Yakup Bulut

Kaynak

Yukarı Alt