Hido: Başarının sırrı güven
NBA'de en iyi dönemini geçiren Orlando Magic'li Hidayet Türkoğlu, antrenörün ve takım arkadaşlarının kendisine olan güvenleri sayesinde daha önce almadığı kadar sorumluluk üstlendiğini, bunun da başarıyı getirdiğini söyledi.
820501hedo.jpg

NBA'de Orlando Magic formasıyla başarılı bir sezon geçiren ve takımının Doğu Konferansı'nda üçüncü olmasında önemli rol oynayan milli oyuncu Hidayet Türkoğlu, Tele konferansta Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Hidayet, Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda aldıkları başarısız sonuçlar nedeniyle takım olarak moralsiz olduklarını belirterek, ''Çünkü iyi bir başarı gösteremedik ama bireysel olarak yazın iyi bir performans geçirmem, ABD'ye hazır gelmemi sağladı. Başarımda yeni gelen antrenörün sisteminin bana çok uyuyor olması, bana şans vermesi etkili oldu. Bu sene, kariyerimde daha önce almadığım bir sorumluluk aldım'' dedi.
Antrenörün ve takım arkadaşlarının güveninin, sahada daha rahat etmesini ve kendisine güvenli olmasını sağladığını ifade eden başarılı oyuncu, ''Bu da benim en iyi performansımı sahaya yansıtmamı sağladı. Bu seneki performansımı buna borçluyum'' diye konuştu.
Milli takım forması altında ortaya koyduğu oyunun aynısını Orlando Magic'de sahaya yansıttığını dile getiren Hidayet, ''Ben milli takımda her zaman oyunun bütününü oynamak isteyen biriyim. Hem sayı atabilen, hem takımı oynatabilen, hem ribaunt, hem müdafaa yapan bir oyuncu olmuşumdur. Yeni gelen antrenörle de bu şansı aldım ve benim için bunu NBA'de gösterme fırsatı oldu'' dedi.
All-Star'a seçilememesi konusundaki soruyu ise, ''Seçilememek insanı üzüyor, çünkü gayret gösteriyorsunuz, bir yerlere geliyorsunuz ve o şekilde ödüllendirilmek istiyorsunuz. Seçilmesem bile, çoğu otorite tarafından orayı hak ettiğim söylendi. Bu da beni mutlu etti. Bu yaz daha iyi çalışıp, önümüzdeki sene daha hazır gelip, inşallah ben de önümüzdeki yaz Phoenix'te olacağım'' diye yanıtladı.
Başarılı oyuncu, Milli takım ile ilgili olarak da, ''Yıllarını milli takıma vermiş biriyim. Burada iyi oynayınca hemen milli takıma karşı sorumluluğum veya bakışım değişmeyecek. Hatta sorumluluk bilincim daha çok arttı diyebilirim, çünkü burada göstermiş olduğum performansı, oraya gelecek gençlerle de paylaşma fırsatım olacak. Onlara yardımcı olma fırsatım olacak. O yüzden sabırsızlıkla bekliyorum. Elemelere de geleceğim. Sonra kadro durumu var. Eğer çağrılma durumum olursa seve seve geleceğim'' şeklinde konuştu.
''UZUN BİR PLAY-OFF SÜRESİ GEÇİRECEĞİZ''
Hidayet, NBA'de kendilerini uzun bir play-off süresinin beklediğini söyledi.
Play-off mücadelesinin çok ayrı bir atmosferde oynandığını vurgulayan Orlando Magic oyuncusu, ''Ben bunu gerek Sacramento Kings'te, gerekse San Antonio Spurs'da oynadığım zamanlarda gördüm. Gerçekten genç, ama tecrübeli bir ekibiz. Gerek Dwight Howard, gerek Rashard Lewis, gerek diğer oyuncular olsun, uzun süredir NBA'de oldukları için onlar da oyuncu olarak, konum olarak iyi bir yerlere geldiler. İnanıyorum ki uzun bir play-off süresi geçireceğiz'' diye konuştu.
Detroit Pistons ile geçen sezondan kalma hesaplarının olduğunu hatırlatan Hidayet, ''Takımda herkes bu seriyi bekliyor diyebilirim'' dedi.
''BİR KONTRAT DAHA YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM''
Hidayet, Türkiye'ye dönüp dönmeyeceği konusundaki soruyu ise ''Ona daha karar vermedim. Burada bir kontrat daha yapmayı düşünüyorum. Kaç sene olacağını, dört mü, beş mi, bilemiyorum. Tabii ki sonuçta Türk'üm. Mutlaka bir zaman sonra Türkiye'ye döneceğim, çünkü ailem ve arkadaşlarım burada. Her yaz geldiğimde güzel vakit geçiriyorum. O yüzden zamanı geldiğinde tabii ki ben de evime döneceğim'' diye yanıtladı.
Başarılı oyuncu, Türk takımlarının Avrupa'da başarı yakalaması konusunda ise, ''İnsanı mutlu ediyor. Sonuçta birçok sporcumuz yurt dışında iyi performans gösteriyor. Bunun Türkiye'nin reklamı açısından çok iyi olduğunu düşünüyorum. Oraya kadar gelmiş bütün takımları kutluyorum. Gerçekten iyi bir sezon geçirdiler ve oraya gelmeyi hak ettiler. Önümüzdeki yıllarda yapılacak yeni yatırımlarla çeyrek final değil, finale çıkan, hatta şampiyon olmuş Türk takımları görürüz. Böylelikle Türk basketbolunun ne kadar geliştiğini herkes görmüş olur'' şeklinde konuştu.

Yukarı Alt