1. Reklam

1. joysro
      ledas
      jungler
      keasro
      zeus
      karantina

Hemen Hemen Tüm Sorunlar Ve Çözümleri(1-60 Sorun)

1. Black Raven

Black Raven Öğretiyorum rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    1) Bilgisayarım açılırken, eksik DLL dosyası olduğunu belirten bir hata ile karşılaşıyorum. Sorunumu nasıl çözebilirim?

DLLdosyaları Windows ve yüklediğiniz yazılımlarla ortak olarak kullanılan dinamik kütüphane dosyalarıdır. Sistemden bir yazılım kaldırıldığında,DLL dosyalarından bir ya da birkaçı silinebilir. Budurumda, hata mesajında belirtilen DLL dosyasını :
    http://www.dll-files.com/ adresinde aratarak indirin. Bu dosyayı Windows altındaki System klasörüne kopyalamanız sorunu çözecektir.

2) Sabit diskimde tek bir bölüm var. Var olan verilerimi kaybetmeden nasıl yeni bölüm oluşturabilirim?

FDISKkullanarak bunu yapmak olanaksız. Sabit disk bölüm yöneticisiyazılımınaihtiyacınız var. Bu gibi yazılımlar arasında kullanımı enkolay olanıPartition Magic Pro'dur. Bu yazılımı http://www.powerquest.com adresinden temin edebilirsiniz.

3) Windows XP kullanıyorum ve sistemimde bolca RAM var. Bu belleğin bir kısmını sabit disk gibi kullanabilir miyim?

Yeterlimiktarda RAM olduğu sürece yeni bir sabit disk sahibi olmanınen ucuzyolu, bir sanal sürücü yazılımıdır. Bu işi yapabilen araçlararasında eniyi örneklerden biri RamDisk'tir. Ramdisk, Windows XPHome/Professional,Windows 2000 ve NT sürümlerinde çalışabiliyor. Buyazılımı http://www.superspeed.com/ adresinden indirebilirsiniz.

4)USB portuna bağladığım bazı donanımlar, sürücüleri hatasızolmalarınarağmen çalışmıyor ya da keyfine göre çalışmayı reddediyor.

USByeterliliğine sahip cihazlar çalışmalarını sağlayacakelektrikenerjisini de USB portundan sağlarlar. İşletim sistemi vesürücülerdebir sorun olmadığı halde bazı USB cihazların çalışmaması yada belirliUSB cihazların çalışmamalarının nedeni güç eksikliğiolabilir.

5)Bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeden yanlışlıkla silsem yadayanlış dosyayı aynı isimle kaydetsem, nasıl geri çağırırım?

Windows altında normal yollarla bu gibi kayıpları gidermek mümkün değil. Birveri kurtarma yazılımı kullanmanız gerekir. En iyi verikurtarmayazılımlarından Media Tools ( http://www.atldatarecovery.com/ ) ya da Easy Recovery Proffessional'ı http://www.ontrack.com/kullanabilirsiniz.
    Bu iki yazılımdan birini çalıştırdığınızda kurtarabileceğiniz yüzlerce dosya göreceksiniz.
    Dosyanın ismini bilmeniz, kurtarma işleminin süresini oldukça kısaltacaktır.

6)Windows 95/98/Me altında sorun çıkarmayan harici modemimi WindowsXP'dekullanıyorum. Sistemi yeniden başlattığımda modem ortadankayboluyor.

Bununsebebi, Windows XP sürücülerinin yüklenmemesi ya da yüklenensürücülerinproblemli olmasıdır. Sistemi yeniden başlattığınızda modemidüğme ya daanahtarından açıp kapatın.
    Sistemaltında Donanım yöneticisine girip Bilgisayarım üzerinde sağtıklayıp'Donanım değişikliklerini tara'ya girin. Windows XP modemitanıyacaktır.Yaramazsa, bir de modemin kablosunu çıkartıp takmayıdeneyebilirsiniz.

7)Windows XP kurulum sırasında bileşen seçimine izin vermiyor vekurduktansonra Program Ekle/Kaldır altında kaldırılacak doğru düzgünbir Windowsbileşeni göremiyorum. En azından yüklü bileşenlerin hepsinigörmeninyolu var mı?

Evet,bunun bir yolu var. Windows XP'yi kurduğunuz klasöre (C:\Windowsgibi)girerek INF klasörünü açın. Sysoc.inf dosyasını bulun ve sağtuşlatıklayarak Notepad ile açın. CTRL+H tuşuyla Bul/Değiştir kutusunuaçın.Değiştirilecek kelime kutusuna 'hide' girin. Diğer kutuyu boşbırakaraktüm 'hide' kelimelerini kaldırın.
    Sistemi yeniden başlatınca Program Ekle/Kaldır altında daha fazla bileşen olacaktır.
    Dikkat! Bilmediğiniz bileşenleri kaldırmayın, sonradan çok üzülebilirsiniz.

8) Sistemi açtığımda BIOS sıfırlanıyor.

Anakart üzerinde BlOS'un üzerine yazılan bilgilerin saklanması amaçlıbirpil bulunur. Diğer şarj edilebilen piller gibi BIOS pilinin debelirlibir ömrü olmasına ek olarak, güç kaynağına uzun süre elektrik gelmezse pil şarj edilemediği için BIOS sıfırlanır. Elektrik kesintisigibi kısasüreli güç kaybı BIOS'u sıfırlıyorsa, pil sorunludur vedeğişmesigerekir. Eğer güç kaybı olmadan sistem açılışında BIOSsıfırlanıyorsa,Ana kart kullanım kılavuzuna başvurarak BIOS sıfırlamakiçin kullanılanjumper ayarlarını kontrol edin.

9)İkiye bölünmüş, üzerinde Windows 98 kurulu bir sabit diskim ve bolcabosalanım var. Bu sabit disk üzerinde 98'e ek olarak Windows XP veSüseLinux de kullanmak istiyorum.

Var olan işletim sistemini de kullanmaya devam ederek Windows XP veLinux kurmakiçin ilk olarak yeni bir bölüm yaratmanız gerekir. FDISKile mevcutbölümü silmeden yeni bölüm açmayacağınız için, ilk olaraksabit disk bölümlendirme yazılımı kullanarak diski üçe ayırın. WindowsXP'yi ikinci bölüme kurduğunuzda açılışta işletim sistemi seçenekleriçıkacaktır. Sonbölüm üzerine Linux kurduğunuzda ise Lilo'yu MBR'yeyazdırın. Açılıştailk olarak Lilo yüklenecek ve Linux/Windows geçiş seçeneği sunulacaktır.

10) Outlook Express kullanıyorum. Elektronik posta mesajlarımda bolca yazım hatası var. Bunu nasıl engellerim?

Eğer sisteminizde Türkçe Microsoft Office yüklüyse, elektronik postaları yazım hatalarına karşı denetleyebilirsiniz. Bunun içinT ools>Options>Spelling altından Always Check Spelling kutusunu işaretleyin. Daha sonra da alt kısımda bulunan Dictionary kutucuğundanTürkçeyi seçin. Bu işlemden sonra Outlook Express her elektronik posta yolladığınızda otomatik olarak yazım hatalarını kontrol etmeye başlayacaktır.

11)1) Windows KP'nin CD yazma işlemini nasıl hızlandırabilirim?

WindowsXP yazılacak verileri belirli bir klasöre kopyaladıktan sonraCD'yeyazar. Eğer CD'ye kopyalayacağınız dosya ve klasörler WindowsXP'ninkurulu olduğu bölümdeyse, söz konusu veriyi kesip (CTRL+X),
    C:\Documentsand Settings\(Kullanıcı Adı)\LocalSettingsVApplicationData\Microsoft\CD Burning klasörü altına yapıştırın(CTRL+V).
    Dikkat!CD yazma işlemi bitince XP size bu dosyaları ne yapacağınızı soracaktır,işletim sisteminin bu dosyaları saklamasını istemezseniz,silineceklerdir.

12)IE 6.0 kurdum. IE, sayfadan daha büyük bir resim görüntülemekistediğimde otomatik olarak pencereye sığdırıyor. Bunun asıl engellerim?

Resimtam olarak yüklenip sayfaya sığdırılacak boyutlara indirildiğinde fareyiresmin üzerinde kısa bir süre bekletin. Fare imlecinin yanında beliren buton ile resmi orijinal boyutlarına getirebildiğiniz gibi,aynı butonukullanarak IE 6.0'ın 'Enable Automatic Image Resizing'özelliğinikapatabilirsiniz.

13)Aynı evde ya da apartmanda bulunan iki bilgisayarı birbirine bağlayarak üreticiliği artıran uygulamalar (Quake 3 gibi) çalıştırmak istiyorum.Bunu ne şekilde ve hangi parçalarla yapabilirim?

Bunun en kolay yolu, ilk olarak ağ yapılandırması daha basit olanWindows XP Professional kurmaktan geçer. Daha sonra ise iki adet Ethernet kartı vehub'sız bağlantı için Category 5 Crossover kablosuna ihtiyacınız olacak.Bu malzemeleri bir bilgisayar mağazasından bulabilirsiniz.
    Accesories-Communications-Setup Small Office Home Networking sihirbazını çalıştırın.
    Ayrıntılarını vermeye gerek olmayan birkaç basit adımdan sonra,yaratılan disketidiğer bilgisayarda çalıştırarak kısa bir süre içindeiki sistemi birbirini görebilir hale getirebilirsiniz.

14)İki bilgisayarı Ethernet ve Icablo ile birbirine bağladım.Sistemlerin birinde modem yok. Her iki PC'den de İnternet'egirilebilmesi için neyapmam gerekiyor?

Öncek içözümde (13) bulunan açıklama bu soru için de geçerlidir. Tekfark, söz konusu disketin modem bulunan sistemde hazırlanmasızorunluluğuolacaktır. Yarattığınız bu disketi Windows XP, Windows MEve Windows 98SE çalıştıran sistemlerde kullanabilirsiniz.

15) Linux için sürücü aramaktan yoruldum. Bu sürücülerin ya da en azından linklerinin bulunduğu bir site var mı?

Evet, bu hizmeti veren birçok site mevcut. İşte en meşhurlarından biri: http://www.linuxbasis.com/drivers.htmlYinede, her donanım sürücüsünü üretici firmanın sitesinden indirmek eniyiyoldur. Farklı bir siteden indirdiğiniz dosyaların içinde donanım sürücülerinden daha fazlasının olmadığı garantisini kimsevermez.

16)Windows 95/98/Me ve kablo modem kullanıyorum. Bazen bağlantı kısabirsüreden sonra kopuyor. Modem tekrar online olduğunda ise veri transferi yapmamaya başlıyor. Bilgisayarı yeniden başlatınca bile sorun çözülmüyor.

Temel sorun bilgisayarınızın IP alıp almamasıdır. İşletim sisteminiz NTya daüstü olsaydı, DHPC sunucusundan kolaylıkla bir İP alabilirdi,ancak Windows 95/98/Me'de bu sorunla karşılaşmak bazen kaçınılmazdır.Modemin fişini çekin ve bilgisayarınızı kapattıktan sonra modemi açın.Modemin online olmasını bekleyin ve Activity lambasında bir hareketgördüğünüzdebilgisayarınızı açın. Bağlantınız yenilenmiş ve geçerlibir İPaldığınızı göreceksiniz. İşletim sisteminizi Windows XP ya da 2000 Professional'e yükseltmeniz ise kökten çözümdür.

17)Windows XP kurduğumdan bu yana birçok IE güncellemesi yapmıştım.XP'yiyeniden kurduğumda, IE için bu güncellemeleri yüklemek için dahakolaybir yol var mı?

Microsoft 15 Mayıs'ta internet Explorer için şu güne kadar çıkartılan tüm güncellemeleri tek
    birdosya olarak toplayarak yayınladı. 5.0 dan 6.0'a kadar eksiksiz güncelleme yapan bu dosyayı tek başına indirmeniz ve kurmanız yeterli.Dosyayı aşağıdaki adreste bulabilirsiniz: http://www.microsoft.com/windows/ie/default.mspx

18)Windows ME üzerinde lE'yi her açtığımda 'An Error Occurs inMshtml.dllin internet Explorer6' mesajı alıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Busorun tek bir dosyadan kaynaklanan basit bir hata ancaki nternet Explorer'ı kullanmanızı tümüyle etkiliyor. Sorun şu; IE 6.0mshtml.dlldosyasının 6.0.2600.0 sürüm numaralı derlemesine ihtiyaçduyuyor fakatsizin yüklediğiniz 6.0 paketi biraz eski bir derleme. Budurumda sürümüdaha yeni bir internet Explorer paketi ile güncellerseniz, sorun giderilecektir.

19)Windows 98 SE çalıştıran sistemimdeki bir yazılımı kaldırdıktansonrayeniden başlattım. Sistem açılırken bir VXD hatası veriyorvekilitleniyor.

Bilgisayarınöncelikle neden kilitlendiğini bulmalıyız. Bunun içinWindows'u F8 ilebaşlatarak listede Adım Adım Onayla seçeneğini seçipdevam ederek,hepsine Evet diyerek sistemin hangi işlemden sonra kilitlendiğini bulmalısınız. Sistemi kilitleyen işlemi belirlediktensonra Windows'uGüvenli Kip ile başlatın. 'Başlat'tan 'Çalıştır'ı seçinve kutucuğa'msconfig' girin. Açılacak pencerenin en sağdaki tabın da başlangıçta çalıştırılan yazılımların listesini göreceksiniz. Sorunlu yazılımla ilgili satırdaki işareti kaldırın ve Tamam diyerek çıkın.
    Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda problem çözülecektir.

20)Windows 2000 Professional kullanıyorum. DVD seyretmek istediğimdewinDVD'Create Overlay failed. Please lower screen resolution ör colordepthand try again' hatası verdi.

Problembüyük ölçüde yazılımda bulunan bir Windows 2000 Prohatasındankaynaklanıyor. Öncelikle başka bir kullanıcı hesabı ilesisteme girmeyive WinDVD'yi çalıştırmayı deneyin. Yazılım çalışırsa,bilgisayarıy eniden başlatarak eski kullanıcı adınızla giriş yaptığınızda sorunç özülecektir. Bu işe yaramazsa, bir önceki problemdeki adımlarıizleyin. Böylece 3D oyunları oynayamasanız bile,DVD izleyebilirsiniz.

21)Windows 98 altında ne zaman Dreamweaver yüklesem, bilgisayar donuyor vesistemi yeniden başlatmak gerekiyor. Program başka bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor. Bunu nasıl hallederiz?

İlkolarak ekran kartı sürücünüzü güncelleyin. Sorun çözülmezse,'Bilgisayarım' simgesi üstüne sağ tuşa tıklayın,'Özellikler'i seçin veaçılan pencereden Performans sekmesine geçin.Dört kademeli hızlandırıcı barını öncelikle bir kademe düşürüp sisteminizi yeniden başlatın. Bu işe yaramazsa daha düşük kademeleri deneyin. Unutmayın, buayarı düşürmek ya da kapatmak ekran kartınızın birçok özelliğinden yararlanmanızı engelleyecektir.

22)Windows 98 ve IE 5.5 kullanıyorum. Bazı sayfaları açmayaçalıştığımda 'ARuntime Error has occurred. Do you wish to DEBUG Line=0Error = ObjectExpected' hatasını alıyorum.

Bu sorun çoğunlukla popup reklâmları engelleyen programlar kullanıldığında oluşan bir hatadır.
    Yapmanız gereken, IE Araçlar mönüsü içinden internet seçeneklerinegirmek ve Gelişmiş sekmesindeki listeden 'Komut dizini hata ayıklamasını devredençıkartı seçeneğini işaretlemek. Tüm açık tarayıcı pencerelerini kapatıpyeniden çalıştırdığınızda sorun çözülecektir.

23) Bu Messenger programının açılışta başlamasından sıkıldım. Bundan kurtulmanın bir yolu var mı?

Messanger'ı kaldırmak için Başlat'tan Çalıştır'ı tıklayın ve aşağıdakisatırı aynen kopyalayın. Tamam, tuşuna basın. Yazılımkaldırılacaktır.Bilgisayarınızı yeniden başlatıp başarılı olup olmadığını testedebilirsiniz. Diğer yandan bu karışık komutu girerkenhata yapmaktan korkuyorsanız bu işi sizin yerine yapabilecek olanTweaking Toolbox XP yazılımını aratarak kullanabilirsiniz:
    http://www.microsoft.com/

24)Sabit disklerim FAT32 formatlı ve Windows 98 kurulu. Windows XP yüklesem, ama bunu sadece birinci bölümde yapsam, yani sadece orayıj NTFS'e dönüştürsem, XP açılınca Win32 dizinleri de görür mü?

Sadeceilk dizini formatlayıp, buraya XP kurmanız ve diğer dizinleri taramanız mümkün. Windows XP FAT16 ve FAT32'yi destekliyor. Ama, eğerdüşüncenizNTFS'in daha güvenli olduğu ise, evet haklısınız; tümüyle NTFS'e geçmenizi öneririz.

25)Sörf yaparken girdiğim bir sitedeki web sayfasında ya da pencere de sabit diskimin içindeki dosyalar görünüyor. Bu dosyaların kopyalamalarıya dasilmeleri mümkün mü?

Sabitdiskinizi kopyaladık demeleri tamamen yalan. Bu sitedekidüğmeleretıkladığınızda tek yapılan şey, tarayıcı penceresinde sabitdiskinizingösterilmesi, ancak bunu sadece siz görebilirsiniz. O siteyihazırlayankişi ya da başka biri göremez. Yine de içinizin rahatetmesiniistiyorsanız, ZoneAlarnm Pro http://www.zonelabs.com/ gibi bir kişisel güvenlik duvarı yazılımı kullanmanızı öneririz.

26) Windows 98 üzerinde Creative Soundblaster Live! Value kullanıyorum. Açılışta 'error:
    Memorymanager not detected. Creative SB16 emulation driver requiresEMM386 orsimilar Creative SB16 emulation driver not loading' hatasıilekarşılaşıyorum.

Seskartınızın Sound Blaster 16 emülasyonu yapabilmesi içingereklidosyaların yüklenmesinde hata var. Aslında çok eski DOSoyunlarıoynamadığınız sürece buna gerek yoktur. Denetim Masasıaltındandonanımlar arasında Creative Miscellaneous Devices'ıgenişletin,Creative SB16 emulation'ı seçin. Üzerine çift tıklayarakProperties(Özellikler) sayfasını açın. Disable in this hardware profile(buaygıtı kullanma) seçeneğini seçin ve OK'e (Tamam) tıklayın.Bunuyaptıktan sonra Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarından SB16emülasyonuyla ilgili satırları silebilirsiniz.

27) Proxy sunucusu ne işe yarar ve kullanmam gerekli midir?

Proxy,web tarayıcısı gibi istemci uygulamalar ile gerçek bir sunucuarasındaduran bir sunucudur ve yazılım ve/veya donanım tabanlıolabilir.Genellikle, işyeri ağlarında ya da servis sağlayıcılartarafındankullanılır. Gerçek sunucuya yapılan talepleri proxydeğerlendirir ve butalepleri yerine getirmeye çalışır. Talebi kendisikarşılayamazsa,gerçek sunucuya iletir. Proxy sunucuların iki temelişlevinden ilkitalep edilen dosyaları önbelleğe (cache) alarak sayfaindirilmesindekiperformansı artırmaktır. Diğeri ise bazı websitelerine erişimiengellemektir. Kısacası, Proxy sunucular performansartışı sağlarkenerişim kısıtlaması getirebileceği için karar sizekalıyor.

28) Ben ses kayıt edebilen ve çalabilen bir program arıyorum.

Size dbpoweramp isimli programı rahatça önerebiliriz ( http://www.dbpoweramp.com ).
    Buprogram, pek çok ses formatını birbirine dönüştürebiliyor ve çeşitliseskaynaklarından (line in, mikrofon, vs.) kayıt yapabiliyor. BusitedekiAuxiliary Input addon'unu da indirmeyi unutmayın. Müzikdosyalarınıçalmak için, dBpowerAMP Audio Player'ını http://www.dbpoweramp.com/dbpoweramp.htm ya da WinAMP'ı (http://www.winamp.com/) kullanabilirsiniz.

29) Tüm masa üstümün ya da sadece bazı pencereleri Mpeg/Avi formatında kaydetmek istiyorum.

Monitörden AVI formatında görüntü kaydetmek için HyperCam isimli programı kullanabilirsiniz. Bu programı : http://www.hyperionics.com/ adresinde bulabilirsiniz. Program shareware'dir; böylece bir süre deneyebilirsiniz.

30) Bilgisayanmdaki farklı MpegAvi uzantılı filmleri birleştirmek istiyorum. Bunun için hangi yazılımı kullanabilirim?

Mpeg dosyalarını birleştirmek için Camel MPegJoin isimli programı kullanabilirsiniz. Bu programı çekebileceğiniz adres şu: http://member.newsguy.com/~theprof/Readme.html

31) Web sitemde menü düğmelerinin üzerine gidildiğinde rengin değişmesini İstiyorum. Bunu nasıl yaparım?

Bunun için _JavaScript, Flash, DHTML gibi pek çok farklı teknik kullanılabilir:,
    http://javascriptkit.com/script/cutindex23.shtml adresinde bu konuyla ilgili yazılar bulabilirsiniz. Daha kolay bir yol,gerekenkodu görsel olarak üretebileceğiniz araçları kullanmaktır. Buaraçlararasında JavaScript kullanarak renk değiştiren düğmeler hazırlayabileceğiniz ve ücretsiz olan Mouseover Button Wizard ( http://www.mobw.net/)sayılabilir. Dreamweaver, Front Page ya da Fireworks gibi web geliştirme araçlarında da bu özellik yerleşik olarak bulunmaktadır.

32)Bazı AVI dosyalarını Media Player ile açmaya çalıştığımda,codec sunucusuna bağlanmaya çalışıyor ve bağlansa bile dosya türünün desteklenmediği mesajını veriyor. Filmi arkadaşımın sistemindei zleyebilmiştim. Sorun nedir ve nasıl çözebilirim?

WindowsMedia Player bazı açık kaynak kodlu, özellikle de Mpeg4varyantı codecbileşenlerini desteklememe eğilimi gösterdiğinden,sözkonusu AVI dosyalarını çalıştırmaz. Bunu yapmak için ilk olarak AVIdosyası üzerinesağ tuşla tıklayarak özelliklerine gözatın ve hangicodec bileşeni ile kodlandığını öğrenin. Daha sonra bir arama motorunda codec ismini aratabilir ve sisteminize kurabilirsiniz.

33) İnternet'e nasıl daha hızlı bağlanabilirim?

Suanda birçoğumuzun kullandığı 56K modemler dışında, Türkiye'deİnternet'edaha hızlı bağlanmanızı sağlayan seçenekler var. Kiralıkhat,maliyetleri nedeniyle ev kullanıcısına uygun olmadığınıbelirtelim.Kablo TV , ADSL, uydu ve ISDN üzerinden hızlı İnternet'esahip olmakmümkün.

34) ADSL üzerinden İnternet'e bağlanmak için ne yapmalıyım?

ADSL teknolojisiyle İnternet'e bağlanmak için http://www.ttnet.net.tr/ adresininADSL den, bulunduğunuz yerde Türk Telekom'un ADSL hizmetiveripvermediğini kontrol edin. Bulunduğunuz yerde ADSL hizmetiveriliyorsabile, 'port'lar dolu olduğunda Türk Telekom'dan beklemeniz gerektiğ icevabını alırsınız.

35) ISDN nedir?

ISDN,Integrated Services Digital Network kelimelerin baş harflerindenoluşmuşbir kısaltmadır. ISDN ile ses, görüntü ve veriler sayısalolarakbirleştirilip aynı hat üzerinde taşınması sağlanır. Tasımaişlemisayısal olarak yapıldığı için hata oranı düşük, ama kaliteli biriletişim yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Türk Telekom'un ISDNBRIveISDN PA olmak üzere iki farklı ISDN hizmeti var. ISDN Basic RateInterface, 2 adet 64 Kbit'lik bilgi kanalı içerir. ISDNPrimaryAccess'deyse, her biri 64 Kbit'lik olan 30 bilgi kanalıbulunuyor.ISDNBA, evlerin ve küçük ofislerin İnternet'e hızlı vesorunsuzbağlanması için kullanılabilir. Ama öncelikle, http://www.ttnet.net.tr/ adresinin ISDN den bağlı bulunduğunuz telefon santralinin ISDN desteğinin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

36) Uydu ile İnternet'e bağlanmak iyi bir çözüm mü?

1998 yılında, Türkiye'ye ilk defa getirilen uydu sistemlerini testetmiştik.Testlerimizde bu sistemle saniyede 400 Kbit'lik hıza ulaşmıştık. Uydu sistemi, dosya indirmede çok işe yaramasına karşın,yasal düzenlemegereği PC'nizden İnternet'e giden bilgiyi 56K modemleiletmenizgerekiyor. Bu da, sizin modem ve telefon hattındankurtulmanızıengelliyor. Birkaç ay içinde, yasaların değişmesiyle
    İnternet'egiden ve İnternet'ten gelen bilgiyi uyduyla taşımak mümkün olabilecek.Bu tür sistemlerin, ADSL ve KabloNet olmayan her yerde kullanılması dahızlı internet isteyenleri memnun edecek bir gelişme.

37) Yüklediğim bir yazılımı kaldırırken hata veriyor ve ne yapsam Program Ekle/Kaldır listesinden silemiyorum.

Yazılımları kaldırılırken bu gibi hataların oluşmasının nedeni kayıtdefterindekiyanlış girişler, yazılımın kurulum kayıt dosyasınınokunamaması ya daveri kaybı olabilir. Registry ayarlarından buyazılıma ait girişikaldırmak mümkün olsa da, System Mechanic http://www.iolo.com/ gibibu işi yapabilecek yazılımları kullanmak daha güvenli birseçenektir,ilk olarak yazılımın bulunduğu klasörü silin. Sonra da SystemMechanic'in System sekmesi altındaki Remove InvalidUninstallInformation ile geçersiz girişleri kaldırabilirsiniz.

38)Arşivimde farklı codec bileşenleri ile kodlanmış Avı dosyalarımvar.Hepsinin aynı formata çevirmek istiyorum. FlaskMpeg ile bunu yapabilirmiyim?

FlaskMpeg,adından de belli olduğu gibi MpegAvi kodlaması içintasarlandığından,AVI dosyalarını yeniden kodlama konusunda çok işinizeyaramayacaktır.Farklı codec kodlamasına sahip AVI dosyalarını yeniden kodlamak içinbirçok yazılım bulunsa da, VirtualDub isimli aracıkullanmanızı tavsiye ederim. http://www.virtualdub.org/ adresin denen son sürümünü indirebileceğiniz bu yazılım, AVI formatınınyanındaMpeg1 (.mpeg;.dat; .mpv gibi) dosyalarını da işleyebilir.FileOpen videofile altından filmi seçtikten sonra Video ve Audiosekmeleri altından sıkıştırmada kullanılacak codec seçimi ve gerekliayarları yapmalısınız.Sonuç olarak yine File sekmesi altından save asAVI ile kodlamaya başlayabilirsiniz.

39)Web sitemi arama motorlarına kaydetmek istiyorum. Her birine ayrıkayıtyaptırmak ömür Törpüsü. Bu işi en kolay nasıl yapabilirim?

Bu işi profesyonel olarak yapan firmalar olsa da, genelde ücret talepederler, işe web sitenizi http://www.altavista.com'a<!-- m -->kaydetmekle başlayın.Kayıt işleminin sonunda, sayfada Featured Sponsorbaşlığının altbölümünde '25+ Search Fngines FREE!' isimli bir butongöreceksiniz. Bulinki kullanarak http://www.ineedhits.com sitesinden web sitenizi belli başlı tüm arama motorlarına ücretsiz kayıt ettirebilirsiniz.

40) Mpeg dosyalarım AVI'ye çevirmek istiyorum. Ne gibi araçlara ihtiyacım var?

Bu işlem için en yaygın kullanılan ve en uygun yazılım FlaskMpeg'dir. http://www.flaskmpeg.net/ adresindenindirebileceğiniz bu kodlama aracı ile Mpeg dosyalarını AVIformatınaçevirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Open sekmesialtındankodlamak istediğiniz Mpeg dosyasını seçip, Select OutputFormat altındanAVI Output seçeneğini işaretleyin. Bu seçeneğin hemenaltında bulunanSelect Output Modüle ile codec bileşenini seçebilir veses kodlamaayarlarını değiştirebilirsiniz. FalskMpeg, sisteminizdeyüklü olan tümcodec bileşenlerini kullanarak kodlama yapabileceğiiçin, seçenekyelpazesi oldukça genişleyebilir.

41) Warez sitelerindeki popup'ları yüzünden bayılmak üzereyim. Bu sayfaların açılmasını nasıl engellerim?

Bunun iki yolu var. tiki bu küçük reklam canavarlarını açmamak ya daotomatikolarak kapatmak için kullanılan yazılımlar. Bunlar arasında Popup KillerAdsGone http://www.adsgone.com/ ,
    PopupDummy!, http://www.dummysoftware.com/ ve AdDelete http://www.bykeyword.com/downloads/s...nload-768.html sayılabilir,ikincisi de lE'nin internet ayarları üzerindenengellenecek sitelerinadreslerini elle girmek. Bunun içinseAraçlar-İnternet Seçenekleri altından Sınırlanmış Siteler'e girin.Burada popup sitelerinin adreslerini girdiğinizde bir daha sizirahatsız edemeyeceklerdir.

42) Türkçe ses sentezi yapabilen, bir başka deyişle Türkçe okuyan bir yazılım arıyorum. Nereye bakmalıyım?

Bu işi yapabilen bazı yazılımlar olsa da, her zaman mükemmeldiksiyonbeklemek hayal kırıklığı yaratabilir. Diksiyonu bozuk amasayılarımükemmel okuyan Voice isimli küçük bir yazılımı http://www.tahribat.com/ adresinden indirebilirsiniz. Türkçe ses sentezleme üzerine daha profesyonel örneklerden biri olan Geveze ise http://www.gvz.com.tr/ adresindedir. Geveze ücretsiz olmasa da, sitede bir deneme sürüşü yapmak mümkün.

43)Windows 98 kurulum CD'sinin içeriğini sabit diske kopyalayarakkurulumyapabiliyorum. Windows XP'yi sabit disk üzerinden kurmam mümkünmü?

Evet,bunu yapmak olasılık dâhilinde, ilk olarak Windows XP kurulumCD'siiçindeki İ386 klasörünü sabit diske kopyalamakla işe başlayın.Dahasonra sistemi Windows 98 başlangıç menüsünden DOS komut satırınadüşecekşekilde açın. I386 klasörüne geçerek winnt32.exe yazın veenter'a basın.Windows XP Setup başladığında, bulunduğu klasör isminiisteyecektir. Busatırda I386 klasörünün yerini (C:\i386 gibi) belirtipdevamettiğinizde, kurulum başlayacaktır. Sabit disk üzerindenyapılankurulumların bir diğer avantajı da daha kısa sürmeleridir.

44)İkiye bölünmüş sabit diskimdeki C: sürücüsünde Windows 98 kuruluydu.Daha sonra Windows XP'yi D: sürücüsüne kurdum sonradan 98'ielle sildim.Sistemi başlattığımda benden olmayan Windows 98 ile XParasında seçimyapmam isteniyor. Bundan nasıl kurtulurum?

Bu oldukça kolay. Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tuşla tıklayınveÖzellikler'e girin. Gelişmiş sekmesi altındaki Açılış ve Kurtarma butonunu tıklayın. Açılan pencerede Sistem Açılışı altındaDüzenleseçeneğini göreceksiniz. Bu butonu tıkladığınızda Notepad ileboot.inidosyası açılacaktır. Burada Windows 98 ile ilgili satırısilerseniz,sistemi başlattığınızda işletim sistemi seçimi yapmaekranınınbelirmediğini göreceksiniz.
    Dikkat! Boot.ini dosyasını bozarsanız, sisteminiz açılmayabilir.

45)Sistemimde Windows 98 ve Süse Linux kullanıyorum. Linux'u kurarken LlLO'yu MBR'ye yazdırmıştım. Linux'u kaldıracak olsam MBR'yieskihaline nasıl getirebilirim?

SistemiWindows 98'den açarak F8 ile başlangıç seçeneklerine girin veDOS komutsatırına geçin. Fdisk /mbr yazarak Enter'a bastığınızda MBReski halinegelecek ve sistem eskiden olduğu gibi Windows 98 ileaçılmayabaşlayacaktır.

46)Bir CD'ye dosyalarımı yedeklemiştim. CD yazdıktan sonra hala bosyerolduğundan, daha sonra üzerine başka dosyalar da kopyaladım. FakatCDROMsadece ikinci partide yazdığım dosyaları görüyor. Eski dosyalaraulaşmakiçin ne yapmalıyım?

Görünüşegöre CD üzerinde birden fazla ya da farklı formatta 'track'leroluştuğuiçin CDROM sadece son yazılanı görüyor. Windows Exploreraltından ilkyazılan dosyalara ulaşmak imkânsızdır. Bu dosyaları görmekve kopyalamakiçin üçtincü parti bir yazılıma ihtiyacınız var. Buyazılımlar arasında http://www.isobuster.com/ ISOBuster'ıtavsiye edebiliriz. Hatalı ya da yanlış formatta yazılmışmultisessionCD'lerin içindeki tüm veriye erişim sağlayan bu küçükyazılımı http://www.isobuster.com/ adresinden indirebilirsiniz.

47) Web sitemde kullanmak için hareketli gif dosyaları yaratmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
    Hareketli gif hazırlamak için en kullanışlı yazılımlardan biri Ulead Gif Animator 5.0'dır.
    http://www.ulead.com/ adresinden indirebileceğiniz bu yazılım, sadece hareketli gifhazırlamakla sınırlıdeğil. Bu araçla düzenlenebilecek ve websayfalarında kullanılabilecekanimasyonlar için desteklenen biçimler arasında exe dosyaları, avi veFlash da bulunuyor.

48)MP3 dosyalarımı düzenlemek (Kesmek, yapıştırmak ve islemek)istiyorum.Bunu MP3 dosyalarını wav ya da başka formata çevirmedennasılyapabilirim?

MP3kodlama ve çalma yeterliliği olan bir ses işleme yazılımınaihtiyacınızvar. Bu yazılımlara en güzel örneklerden biri Sonic FoundrySoundforge5.0 olacaktır. Soundforge 5.0 ile açtığınız vedüzenlediğiniz MP3dosyalarını istediğiniz hemen her formatta (.mov,.iff, .pca, .wav, .rm,.asf, .pca gibi) kaydetmeniz mümkün olacaktır.Yazılımı http://www.sonicfoundry.com/ adresinden indirebilirsiniz.

49)Windows XP'nin hata raporlama özelliğinden bezdim. Hemen herprogramhatasında acılan bu pencereyi nasıl sayısal cennete yollarım?

Microsoft'unbu çok tartışılan aracı, Internet'e her zaman bağlıolmayan sistemlerdeçok işe yaramadığı gibi, sıkıcı olabiliyor. Hataraporlamayı kapatmakiçin Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tıklayarakProperties'e girin.Buradaki seçenekler arasında Advanced'iseçtiğinizde geçilen pencereninsağ alt bölümünde Error Reportingbutonunu göreceksiniz. Butonutıkladığınızda karşınıza çıkacakseçeneklerden 'Disable errorreporting'i seçerek Apply'ı tıkladığınızda sorun kalmayacaktır.

50)Şu anda bir CD yazıcım yok. Elimdeki CD'leri daha sonra yineCD'yekopyalamak üzere sabit diskimde saklamak istiyorum. Fakatkopyaladığımonca dosya ve klasörle uğraşmak istemiyor, hatta isiniçinden çıkamazhale gelmekten çekiniyorum. Ne yapmalıyım?

Elinizde bir CD yazıcı olmasa bile, Ahead Nero http://www.ahead.com/ yada Easy CD Creator gibi yazılımlar bu konuda çok işinizeyarayacaktır.Bu yazılımlarda CD kopyalamayı seçtiğinizde, CD'yi sabitdiske tek parçabir 'image' dosyası olarak kopyalayabilirsiniz. Buyolla hem dosyasayısı azalacak, hem de image dosyalarını istediğinizbir zamankolaylıkla CD'ye aktarabileceksiniz. Eğer bu imagedosyalarınıniçeriğini değiştirmek ya da içinden bir dosya almakisterseniz, 46.çözümde adı geçen IsoBuster yazılımını kullanabilirsiniz.

51) Üç ayrı USB cihazı aynı anda kullanmak istiyorum ama anakaramda sadece iki port var. Ne yapabilirim?

Anakaraların çoğunda, harici port ya da çoğaltıcı ile USB port sayısını127'ye kadarçıkarabilirsiniz. Eğer ana kartınızla beraber kasaya montee debileceğiniz portlar gelmediyse, satın almak zorundasınız.Kartüzerinde genelde USB genişlemesi için belirlenmiş 'pin'ler,yanındaküçük bir ibare ile bulunur. Yine de herhangi bir hata olasılığına karşı, ana kart kullanma kılavuzunda bulunan pinharitasındanyararlanmalısınız. Doğru pin'lere bağladığınız harici USBportları, güçkaynağının da izin verdiği sayıda donanımıdestekleyecektir. USB portu bulunan monitör gibi cihazlar ise kendi güç kaynaklarını kullandıklarıiçin sisteme yük bindirmez.

52)Ana kart BlOS'u üzerinde oynama yapılabildiğini (EPAlogosunudeğiştirmek gibi) biliyorum. Aynı şey GeForce ekran kartım içindegeçerli midir?

Ana kart BlOS'ları gibi, ekran kartlarının da BlOS'ları üzerinde oynama yapmak mümkündür.
    Bunu için http://guru3d.com/xbios adresindenson sürümünü indirebileceğiniz NVIDIA BIOS Editör isimliaracıkullanabilirsiniz (Nvidia üretimi BlOS'lar için geçerli).
    Dikkat!BIOS editörü yazılımları kullanırken bilmediğiniz ayarlaradokunmayın.Ekran kartının BIOS'unu bozmak istemiyorsanız tabii.

53)Windows XP kullanıyorum. Birkaç yazılımı sıkıştırılmış birdosyadatoplayıp, gerektiğinde tek tıkla kurmak istiyorum. Bununasılyapabilirim?

Başlat altından Çalıştır'a gelin ve satıra 'iexpress.exe' yazın. Enter'a bastığınızda açılan
    IExpress2.0 ile kendi kurulum dosyanızı yaratabilirsiniz. Sihirbazdakiadımlarıizleyip, size uygun olanlarını seçerek işlemi bitirdiğinizdebir .exedosyası yaratılacaktır. Çalıştırmak içinse dosyayı çift tıklamak yeterlidir.

54)AMD işlemci ve Windows XP kullanıyorum. Genelde gündüzsaatlerindebilgisayarım hiç neden yokken kapanıyor. Sorunun herhangibir yazılımve işletim sistemi ile ilgisini kuramadım.

Anakart BlOS'unda işlemci ısısı ile ilgili bölüme göz atmanızıöneririz. Bubölümde işlemci belirli bir sıcaklığı geçtiğinde uyarı ves istemi kapatmayla ilgili seçenekler göreceksiniz. Eğer bu ısıdeğerleri düşükse(55 derece gibi), özellikle sıcak günlerde işlemciyeterincesoğutulamadığı için sistem kendini kapatacaktır. Isıdeğerleriniartırırsanız bu sorununuz geçici olarak çözülebilir. Köktençözüm içinsekasayı ve işlemciyi daha iyi soğutmak için daha güçlü yada ek fanlarkullanmanız gerekir. Yine de işlemcinizi 70 derece ısıda çalıştırmanızı tavsiye etmeyiz.

55)Eski ekran kartımla birlikte gelen WinFast DVD oynatıcıyazılımkullanıyorum. Yeni DVD sürücüm OEM olduğu ve paketten DVDoynatıcıçıkmadığı için WinFast kullanmaya devam ediyorum. Fakat sestesüreklibir hışırtı söz konusu. Sürücü güncellemesi ve kablo değişimisonrasısonuç fark etmiyor. Yeni ekran kartımın markası ve yonga setieskisiyleaynı. Problem ne olabilir?

Muhtemelen ekran kartınız MX100 serisinden. Yeni ekran kartınızın dâhil olduğu seride (MX200 gibi) sorunu yaratan bu küçük 'bug'ın sürücügüncellemesiya da kablo değişimi ile çözülmesi mümkün değil. Bu türekran kartlarıiçin farklı bir ANSI yükseltmesi ve DVD oynatıcıya ihtiyacınız var.Diğer bir deyişle, daha yeni bir yazılımkullanmalısınız.

56)Yaklaşık bir ay önce belgelerim klasörü içerisinde bulunan birbaşkaklasörü farenin sağ tuşu ile tıklayıp özellikler bölümündengizlikutusunu aktif hale getirmiştim. Bu klasör ve içindeki belgelereşuanda ulaşamıyorum.

Bunun için Windows'un gizli klasörleri gösterme seçeneğini aktifhalegetirmeniz gerekli. Bu işlemi yapmak için de herhangi bir klasör penceresini açın. TOOLS menüsünden FOLDER OPTIONS komutunuçalıştırın.Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun VIEW bölümüne gelin.Bu bölüm deki listeden aşağı doğru kayın ve SHOW HIDDEN FILES AND FOLDERSseçeneğiniaktif hale getirin. OK düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın.Artık gizli dosyalarınız görünür hale gelecektir.

57) 3 gün önce bilgisayarıma format atmam gerekti. Ondan sonra ise her şeyi yeniden yükledim. Ancak
    Başlat menüsünün eskisinden çok daha yavaş açıldığını fark ettim.ArkadaşlarımRegistry'den bir şeyler yapmamı söylediler, Acaba buyavaşlığın formatlabir ilgisi var mıdır?

Windows baştan kurulunca menüleri hızlı açma seçeneği kapanmışolabilir. Buproblemi gidermek ve menülerin hızlı açılmasını sağlamakiçin aşağıdakiadımları takip ediniz:
    .1.BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın.
    .2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın.
    .3. Sol taraftaki klasör yapısını takip ederek HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop bölümüne gelin.
    .4. Sağ panelde MenuShowDelay seçeneğini göreceksiniz. Üzerine çift tıklayın ve değerini 0 yapın.
    .5.Tamam'a tıklayın ve Registry editörünü kapatın. Windows 98'iaçıpkapadığınızda alt menülerin açılması için gereken zamanınkısaldığınıgöreceksiniz.

58)Windows 98 ve Internet Explorer 5.5 kullanıyorum. Bağlantıpenceresinde"parolayı kaydet" kutucuğu kapalı olduğu için, herbağlanışta parolayıyeniden yazmak zorunda kalıyorum. Parolayıkaydedebilmem ve Windows98'in bu parolayı aklında tutabilmesi için neyapmalıyım?

Bu seçeneğin aktif olabilmesi için Windows 98'in ağ ayarlarında ufakbirdeğişiklik yapmalısınız. Önce Windows 98 CD'nizin elinizinaltındabulunduğundan emin olun, çünkü gerekecek. Daha sonra BAŞLATmenüsündenAYARLAR * DENETİM MASASI komutunu çalıştırın. Ekrana gelecekolanpencerede AĞ simgesine çift tıklayın. Ekrana Windows 98'inağayarlarını yapabileceğiniz bir diyalog kutusu gelecektir. Budiyalogkutusu içerisinde YAPILANDIRMA bölümüne gelin. Buradakilisteninaltındaki EKLE düğmesine basın. Açılacak olan diyalogkutusuiçerisindeki listeden İSTEMCİ seçeneğinin üzerine çift tıklayınveMICROSOFT AĞLARI İÇİN İSTEMCİ seçeneğini Windows 98'e ekleyin.Buaşamada sizde Windows 98 CD-ROM'unu CD-ROM sürücüyetakmanızistenebilir.
    Bu seçeneği Windows 98'e ekledikten sonra AĞ seçenekleri diyalog kutusu içerisindeki listeye
    MICROSOFTAĞLARI İÇİN İSTEMCİ seçeneği eklenmiş olacaktır. TAMAMdüğmesine basınve diyalog kutusunu kapatın. Gerekli ayarlaryapıldıktan sonra Windows98'i yeniden başlatın. Artık
    Internet'e bağlantı sağladığınız diyalog kutusu içerisinde PAROLAYI KAYDET seçeneğinin seçilebilir olduğunu göreceksiniz.

59)Windows 98 yüklü bilgisayarım hata mesajları vermeye başladı.Formatatıp yeniden yüklemek istiyorum ama Cd key'in yazılı olduğu kutukayıp!Bilgisayarımda yüklü olan bilgilerden bu cd-key'e ulaşmam mümkünmüdür?

Elbette, bu bilgiyi Registry kayıtlarından bulup çıkartabilir ve bir kenara not edebilirsiniz.
    Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.
    .1. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın.
    .2. REGEDIT yazın ve ENTER tuşuna basın. REGISTRY editörü ekrana gelecektir.
    .3. Sol taraftaki ağaç yapısını kullanarak HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion anahtarına gelin.
    .4. Sağ taraftaki listede ürün numaranızı göreceksiniz. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
    Artık bu ürün numarasını bir kenara not alabilir ve bu bilgiyi bir sonraki Windows kurulumunuzda kullanabilirsiniz.

60)Bir klasörün içeriği değiştiğinde Windows 98 bunu hemen anlayamıyor ve klasör penceresini F5 ile tazelemek gerekiyor. Bu tazeleme işiniWindows98'e daha sık ve daha hızlı yaptırtmak, böylecedeğişikliklerinizinanında klasör penceresine yansımasını istiyor olabilirsiniz.

Bunu yapmak için basit bir REGISTRY ayarı var. Başlat menüsündenÇalıştır komutunu çalıştırın. REGEDIT yazıp Enter tuşuna basın.
    HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlSet/control/Updatebölümünegelin. Sağ taraftaki pencere içerisinde UpdateMode anahtarınagelin,sağ fare düğmesine basın ve açılacak olan menüden Değiştirkomutunuçalıştırın. Açılacak olan pencerede 01 değerini 00 olacakşekildedeğiştirin. Regedit uygulamasını kapatın, Windows 98'i kapatıpaçın.Artık klasör pencereleriniz daha hızlı güncellenecektir.