Hayta35

Bilgiliyim
Hakkâri'de yürürken insanlığımdan utanıyorum, bu nasıl belediyecilik?

Başbakan Tayyip Erdoğan, Hakkâri'de BDP'li belediyenin hizmet anlayışına sert tepki gösterdi. "Size gönderdiğimiz paralar nereye gidiyor?" diye soran Erdoğan, "Şu anda Hakkâri'nin sokağında gezdiğim zaman insanlığımdan utanıyorum. Bu nasıl bir yerel yönetim? Burada altyapı var mı, yol var mı Allah aşkına?" ifadelerini kullandı.

Başbakan, Hakkârililerin 'istismar siyaseti'ne değil, hizmete oy vermelerini istedi.Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün düzenlediği Van mitinginin ardından dün de Hakkârililere seslendi. BDP'li belediyeye yüklenen Erdoğan, "Size gönderdiğimiz paralar nereye gidiyor?" diye sordu. "Şu anda Hakkâri'nin sokağında gezdiğim zaman insanlığımdan utanıyorum. Bu nasıl bir yerel yönetim? Burada altyapı var mı, yol var mı Allah aşkına?" sözleriyle eleştirilerini sürdüren Başbakan, ardından sözü BDP'nin bölgede yürüttüğü kepenk eylemlerine getirdi. "Tehdit ederek, insanlara belediye eliyle dehşet saçarak buna 'kepenk kapatma eylemi' diyemezsin.

Bu, açık ve net 'kepenk kapattırma eylemi'dir." tespitinde bulunan Erdoğan, insanların ticaret hürriyetine engel olanların temel hak ve özgürlüklerden bahsedemeyeceğini anlattı. Konuşmasında BDP ile CHP'nin kol kola girdiğini de vurgulayan Başbakan, şu çağrıyı yaptı: "Ben artık Hakkârili kardeşlerimin gerçeği görmesini, bu şiddet politikalarını sorgulamasını istiyorum. Anaların artık evlatlarına sahip çıkmasını, evlatlarını dağdan geri çağırmasını istiyorum."

Başbakan Tayyip Erdoğan, terörün acıdan, yoksulluktan, gözyaşından başka hiçbir şey getirmediğini söyledi. Terör örgütünün de yoksulluk sürsün diye bu bölgenin yakasından düşmek istemediğini ifade etti. Hakkâri'nin sokaklarını gezdiğinde 'insanlığından utandığını' vurgulayan Erdoğan, BDP'nin ilde yapılan çalışmaları engellediğini aktardı. Başbakan, "Benim Hakkâri'de de birçok projem var. 1 milyon yolculu havaalanının temelini attık. Buna da engel olmaya çalıştılar. Hakkâri şu andaki ihracatını artırsın, işsiz iş sahibi olsun ama yeter ki burada huzur olsun, kan dursun. Çıkıyor BDP başkanı 'Kandan beslenenlerin Allah belasını versin' diyor, ama buralardaki kardeşlerim elini kolunu sallayarak gezemiyorsa, esnaf kepenk kapatıyorsa bunun sorumlusu sizsiniz." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, partisince Hakkâri Valiliği önünde düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi. İlkelerinden taviz vermediklerini, ideoloji değil, kardeşlik siyaseti yürüttüklerini vurgulayan Erdoğan, özetle şunları dile getirdi:

Vatan toprakları üzerinde kimseye ameliyat yaptırmayız: Bu ülkede benim Kürt kardeşimin sorunları, bugüne kadar nasılsa yine benim sorunumdur. Laz'ın, Çerkez'in, Gürcü'nün, hepsinin sorunu benim sorunumdur. 780 bin kilometrekareyle bu vatan bizim, bu vatanın üzerinde ameliyat yaptırtmayız, bu vatan bizim. 74 milyonu, kim ameliyat derdine düşüyorsa avucunu yalasın, Kusura bakmasın.

Bizim sizlerle olan muhabbetimizi bozmak istediler: AK Parti, kurulduğu andan itibaren birtakım odakların engellemesiyle karşılaştı. Bizim sizlerle olan muhabbetimizi kıskandılar, bu muhabbeti bozmak istediler. Hiçbirine eyvallah demedik, hiçbir tezgâha, hiçbir kışkırtmaya boyun eğmedik. Tam tersine, sizin desteğinizle milli iradeye musallat olan bu çetelerle amansızca mücadele ettik. İnkâr politikalarına son verdik.

Hizmete mi oy vereceksiniz, yoksa istismar siyasetine mi?: 2013 yılında Yüksekova'da artık uçaklar inip kalkmaya başlayacak. Kürt kardeşlerime sesleniyorum; siz hizmete mi oy vereceksiniz, yoksa istismar siyasetine mi oy vereceksiniz? İnanıyorum ki benim Kürt kardeşlerim kendilerine yakışanı yapacak ve hizmet siyasetine oylarını verecektir.

Hakkârililer artık gerçeği görmeli: İsminde barış olan, demokrasi olan BDP, CHP ile kol kola girerek bütün kendi kendisiyle çelişiyor. 12 Eylül halkoylamasında, BDP, CHP ile, MHP ile, Ergenekon'la kol kola girerek 26 maddenin değişikliğine karşı çıktı. Hem de demokratik yollarla değil, zorla, tehditle boykot uygulamaya çalıştı. Ben artık Hakkârili gençlerin gerçeği görmesini istiyorum. Ben artık, Hakkârili kardeşimin, bu şiddet politikalarını sorgulamasını istiyorum. Hakkârili anaların artık evlatlarına sahip çıkmasını, evlatlarını dağdan geri çağırmasını istiyorum.

Yukarı Alt