Türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu Hakan Şükür, kesin kararını bugün açıkladı. Kral, futbola devam edecek, ancak Türkiye'de değil.

Hakan Şükür, TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki CeBIT Bilişim Eurasia ve Bilişim Zirvesi-08 Fuarı'nda, OR.BİM Standı'nı ziyaret etti. Kendisine, yüz tanıma sistemiyle açılan dizüstü bilgisayar hediye edilen Hakan Şükür, burada basın mensuplarına yaptığı açıklama, istifa eden Ertuğrul Sağlam'ı çok sevdiğini vurgulayarak, ''Bence ayrılarak en doğrusunu yaptı'' dedi.

Sağlam'ın yapabileceği çok şeyin olduğuna inandığını belirten Hakan, ''Ayrılması benim umudumu hiçbir zaman kırmadı. Bu ayrılık, onun çok şey yapamayacağı anlamına gelmez. Çok idealist, herkesin söylediği şekilde adam gibi bir adam, ama adamlık dışında, futbolu iyi bildiğini, iyi etüt ettiğini, çok çalıştığını biliyorum. Buna birçok kez şahit oldum. Futbolun içindeyken de bu ideolojisi vardı'' diye konuştu.

Hakan, şöyle devam etti:

''Belki içeride, benim de futbolcuyken yaşadığım, kimsenin bilmediği çok farklı şeyler de yaşamış, konuşmalardan onu anladım. Ben samimiyetin çok önemli olduğuna inanıyorum. Kötü sonuçlar alabilirsiniz, ama samimiyseniz, bir şeye inanıyorsanız, onun arkasında durabilirsiniz. (Ben onun arkasındayım) demekle arkasında durulmuyor insanların. Bunları çok güzel bir şekilde dile getirdi. Bence en doğru olanı yaptı. Ben de bir arkadaşı olarak ondan bunu beklerdim.''

Beşiktaş'ın çok büyük camia olduğunu dile getiren Hakan, ''Birçok yerde hata tabii ki olacak, ancak bunu hep beraber, kendi aranızda konuşmanız lazım. Medyanın bunlardan ileriki aşamalarda haberi olması lazım. Ertuğrul çok iyi yaptı, başarılıyken bırakması iyi oldu'' ifadelerini kullandı.

Hakan Şükür, bir futbolcunun veya futbolcu grubunun hocayı beğenmeme, istememe gibi bir lüksünün olamayacağını da vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Sporcu karakterli olmalı, aldığı paranın hakkını verme dışında, bir de mesleğine saygı duymalı. Bir yere gelmişseniz, birçok şeyi futbol size kazandırmışsa, sizi çalıştıran kişiye saygıdan çok işinize saygı duyup, işinizin gereğini yapmanız lazım. Tabii ki kötü sonuçlar alabilirsiniz, ama oradan çıkmak lazım. Ertuğrul Sağlam'ın istifasına ben de herkes gibi üzüldüm. Birçok insanın üzüldüğünü düşünüyorum. Ben ona güveniyorum, bundan sonra çok şey yapacağına inanıyorum.''

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NDE OYNAYACAK

Hakan Şükür, Birleşik Arap Emirlikleri'nde bir takımda futbol yaşantısını sürdüreceğini bildirdi.

Son dönemde ailesiyle birlikte olduğunu ve annesinin hastalığı ile ilgilendiğini dile getiren Hakan Şükür, ''İçimde oynamak için bir kıpırtı vardı. Bunu değerlendirmek için son birkaç günüm var. Belki futbolun Türkiye'deki, Avrupa'daki kadar iyi olmadığı, ama müthiş bir gelişme gösteren Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki bir takımda oynama kararım var. Az da olsa, hem ticari anlamda, hem de futbol anlamında verebileceklerim olduğuna inanıyorum ve gidiyorum. Bunun için çalışmalar yaptım. Biraz ağırdan aldım. Çok önceden de gidebilirdim'' diye konuştu.

Hakan, çok sayıda teklif aldığını anlatarak, ''İsminiz büyük olduğu zaman dünyanın bilhassa bu tip bölgelerinde çok tanınca, teklifin gelmemesi zaten anormal. Tabii şartlarım vardı, mazeretlerim vardı. Bunun için bekledim. Kendi isteğimdi, çok önceden gidebilirdim. Bana yakışan, en azından gittiğim zaman, ülkemi temsil edebileceğim, maddi olarak güzel imkanlar sunan bir yer olmalı'' dedi.

-''GALATASARAY ZORLUKLARI AŞACAKTIR''-

Hakan Şükür, Galatasaray'ın içinde yaşanan sorunlar ile ilgili açıklamalar da yaparak, ''Bence Galatasaray için bu sorunlar bir şekilde yaratılacaktı zaten. Her zaman, her takım için bu yapılıyor. Fenerbahçe, Galatasaray'ın hem ebedi, hem ezeli rakibi ve dostu. Onların kötü gidişi, belki Galatasaray'ı biraz frenledi, ama Galatasaray iyi bir kadroya sahip'' diye konuştu.

Geçen yıl çok az yabancı yardımı alarak şampiyonluk yaşadıklarını belirten Hakan, sözlerini şöyle tamamladı:

''Çok zor günler yaşadık, ama bu zor günlerin neticesinde her zaman bir zafer vardı. Motivasyonumuz üst düzeydi, gençleri motive etmek kolaydı. Şimdi daha kaliteli bir kadroya sahipler. Çok önemli oyuncular geldi. Hep beraber göreceğiz. Takımın bu ruhu da zaman zaman sahaya yansıttığını görüyoruz. Lig çok zor maraton, gittikçe daha da zorlaşacak. Tabii ki Anadolu takımlarının kaliteli kadrolara sahip olması önemli, ama takımlar arasında bir uçurum olduğunu düşünüyorum. Ligde 6-7 çok iyi kadro var, ama ondan sonraki takımların sadece düşmemeye oynamaları söz konusu. Hedefleri bu olunca, futbol kalitesinin yükselmediğini görüyorsunuz. Çok şampiyonluk hevesi olan takımlarla yürüyen bir lig daha verimli olur. Bu Türk futboluna da olumlu yansır. Böyle birkaç takım var. Lig daha da zorlaşacak. Galatasaray'ın da işi tabii zorlaşacak. Böyle kaliteli kadroya önlemler biraz daha farklı alınacak, ama Galatasaray bu zorlukları aşacak güce de sahip. Orada çok kaliteli arkadaşlarımız var, gençler var.''

Galatasaray Hakkında Güncel Haberleri lütfen Spor Aktüel / Galatasaray bölümüne açalım.

Yukarı Alt