Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı​

Galatasaray Spor Kulübü Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Başkanlığına oy birliği ile Türker Arslan'ın, başkan yardımcılıklarına da Aykut Ergin ve Okan Tekinşen'in seçildiği Genel Kurula 1984 kulüp üyesinin katıldığı açıklandı.

Toplantıda Yönetim Kurulu, Mali ve İdari bakımdan ayrı ayrı oylandı. Yönetim Kurulu Mali açıdan oy çokluğu ile ibra edilirken, İdari bakımdan yapılan oylamada Yönetim Kurulu oy çokluğu ile ibra edilmedi.

Kongre Başkanı Türker Arslan, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yaptığı kısa konuşmada, yeni tüzüğün bu kongrede ilk kez uygulanacağını belirterek, kongrenin Galatasaray geleneklerine uygun ve yakışır biçimde geçmesi için genel kurula katılan kulüp üyelerinin yardımcı olmasını istedi.

Verilen bir önerge ile Genel kurulun medyaya kapalı olarak yürütülmesi istendi. Önergenin aleyhinde konuşan Başkan Adnan Polat, "Biz şeffaflık ilkesi ile göreve gelmiş bir yönetimiz. Galatasaray'ın saklı gizli hiçbir şeyi yoktur, dolayısıyla kapalı oturumu kabul etmiyoruz." dedi. Önergenin aleyhinde konuşma olmayınca oylamaya geçildi. Oy çokluğu ile toplantının açık olarak devam etmesi kararı verildi.

Daha sonra kürsüye Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat geldi. İçeriğinde kulübün projeleri, mali rakamları, tesislerinin durumu ve 1 yıllık tüm faaliyetlerini özetleyen bilgi, resim ve tablolar bulunan bir barkovizyon gösterisi izleten Adnan Polat, daha sonra konuşmasına başladı.

Başkan Adnan Polat konuşmasında şunları söyledi:
[/size]

"Genel Kurul'a gösterilen büyük ilgi beni çok memnun ediyor. Eskiden bu toplantıları 300 kişi ile gerçekleştirirdik. Şimdi sanıyorum katılım 1200'ün üzerinde. Bu görseli büyük resmi görebilmeniz hazırladık. Galatasaray’ın tamamını bir resim olarak göstermeye çalıştık. 1996'da Galatasaray'da yönetici olarak hizmetimi bitirdikten sonra 10 yıl boyunca Galatasaray yönetimi, Başkanlık makamı aleyhinde tek bir söz söylemedim, söyletmedim. 10 yıl sonra rahmetli Özhan Abi'nin davetiyle kulübe geri geldim. 2006'da Galatasaray'ın borcundan dolayı yönetici bulunmasında dahi zorluk yaşanıyordu. O zaman yaptığım konuşmada da şunları söylemiştim: Galatasaray'ın geleceğini kurtarmamız lazım, kimseye pembe tablolar vaad etmiyorum. Şirketlerin birleşmesi, stad konularının artık çözülmesi gerekir. Riva'nın değerlendirilmesi, geleceğin inşa edilmesi için Galatasaray’ın gelirlerini artırması, mali-idari olarak yeniden yapılanması gerekir, demiştim. Bugün bakıyoruz, bunların birçoğu yapıldı. 5 sene içinde gelirlerimiz %300'den fazla arttı. Borçlarımız da arttı ama varlıklarımız çok daha fazla arttı. Borcun ödenebilir bir borç olması önemlidir. Bu anlamda borcun büyüklüğü çok büyük önem kazanmıyor. Galatasaray negatiften sıfır noktasına geldi, bundan sonra Galatasaray gelirlerini planlı olarak yapma şanına sahip oldu. 5 yıllık projeksiyona sadık kaldığımız takdirde 3 yıl içinde Galatasaray’ın bütün şirketlerinin kara geçtiğini göreceğiz. Aslında bunu biz bu sene bekliyorduk ama stadın geç açılması ve futbolda yaşanan başarısızlık bunu öteledi. Ancak 2006'da bunun hesabını bile yapamıyorduk. Bunları çok zor şartlarda yaptık. göreve geldiğimizden beri sürekli itham altında kaldık. Son dönemde imza kampanyası tehditleri çıktı. Seçime gitmezseniz ibra etmeyiz tehditleri hep önümüze kondu. Bizler açıkçası, ibra olmak için seçim şantajını kabul etmemiz mümkün değildi. Seçim rüşveti vererek ibra olmaktansa ibra olmamayı tercih ederim. Hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey yok. Bu anlamda vicdanımız rahat. Yanlış yaptığımız şeyler yok mu? Var. Ama bu kadar yüksek saldırı altında, bizler, profesyonellerimizi, sporcularımızı nasıl motive edeceğiz? Nasıl görevlerini yapacaklar? Hiçbirimizin ağzından bir enkaz edebiyatı yaptığımızı, herhangi bir yöneticimizi suçladığımızı duydunuz mu? Maalesef Galatasaray'ımızın bize öğretilen değerleri ciddi bir biçimde yaralanıyor. Yönetimde beraber görev yaptığım arkadaşlarımla farklı fikirde olabiliriz ama yönetimi çalışamaz hale getirmek ve seçimlere zorlamak Galatasaray'ın kültüründe yoktur. Ben görevde bulunduğum süreçte, hiçbir başkanıma böyle davranmadım. Galatasaray Başkanlık makamını ciddi şekilde zedeleyici yazışmalar oluyor internetteki yazışma gruplarında. Biz bu konuda internette yazılan bir yazıdan dolayı verilen bir cezayı, internette özel bir yazışma sitesinde geçtiği için, yol açmamak için bu tercihi kabul etmedik. Ama bu sitede bana ciddi şekilde küfür eden biri var. Bu salonda, biliyorum, eğer adamsa çıksın kürsüye burada söylesin! Galatasaray Lisesi'nde bunlar öğretilmiyor. Bizi Maliyeye SPK’ya ispiyonlayanlar var. Zamanının büyük bölümünü Galatasaray’a veren, 6.5 milyon TL’den daha fazla katkısı olan bir arkadaşımı, 250-300 bin TL kulübe fatura kestiği için suçlayanlar var. Yiğit Şardan'ı sürekli kapalı kapılar altında suçlayıp medyaya servis edenler var. Galatasaray'ın misafirleri Polat Oteli’nde konaklar. Otelin işletmecisi olan Marriot grubunun, Polat ailesine özel bir indirimi vardır. Bu indirimi uygularlar. Otelin bazı bölümleri Galatasaray için kullanılır, uzun süreli kullanılır, her zaman. Tam rakamı bilmiyorum ama 150 000 gibi bir fatura kesilmiş. Bu Polat Grubu olarak ciromuzun 3-5 saatlik bölümü olan bu bedeli cebime indirerek zengin olacağımızı mı zannediyorsunuz? Ufak tefek rakamlarla Galatasaray’ı karalamaya , bizleri yıpratmaya çalışmak kimseye bir şey kazandırmaz. Bunun yöntemi seçim dönemi aday olmaktır. Başkan adayınız kimse ona oy verirsiniz. Stadı yapan, şirketleri birleştiren Galatasaray’ın gücü ve ortak aklıdır. Biz sadece vesile olduk. Büyük projelerimiz var. Yol almak istiyorsak burada tartışalım, lütfen medya üzerinden tartışmayalım. Ancak bir bütün olduğumuz zaman bir gücüz.

Biz Galatasaray demokrasisini esas alıyoruz. Biz Galatasaray’ın kimsenin cebinden idare edilmesini istemiyoruz. Kendi ayakları üzerinde dursun istiyoruz. Galatasaray kendi kaynakları ile yönetilmelidir."

Başkan Adnan Polat’ın konuşmasından sonra, resmi sitede de yayınlandığı için Faaliyet Raporu’nun okunmaması önerisi oybirliği ile kabul edildi.

Faaliyet Raporu ile olarak ilgili Yönetim adına açıklamayı Başkan Yardımcısı Yiğit Şardan yaptı. Yiğit Şardan konuşmasında şunları söyledi:

"Kulübümüzün 2010 yılındaki geliri 112,7 milyon TL olarak gerçekleşti. Gider ise 71,6 milyon TL olarak gerçekleşti. Yıllardır amatöre şubelerin kulübün üzerinde yük olması şikayeti olurdu. Sponsorumuzla yaptığımız anlaşmalarla amatör şubelere daha fazla pay ayırdık. Yatırım bütçesine gelince, 32 milyon TL'lik yatırım öngörmüştük, Kalamış'taki havuz bu seneye kaldığı için 20.1 milyon TL oldu. Sayın Başbakan "Galatasaray bu stad için bir kuruş harcamadı" demişti ama sanırım yanlış bilgilendirme var. TT Arena için bu yıl 11 milyon TL harcadık. Kapaklarını da yaptığımızda stada 40 milyon TL harcamış olacağız. Kulüp konsolide kar/zarar tablosunda borçlar 267.9 milyon dolardan 283.8 milyon dolara çıktı. Nakit çıkışı gerektiren borcu ise 160 milyon dolardır. Bu borç rahatlıkla çevrilebilir. Medyada yer alan ve speküle edilen "Teknik iflas" konusuna geline, Deniz Yatırım tarafından hazırlanan rapora göre, Galatasaray’ın 230 milyon USD’lik marka hakkı değeri , 270,3 milyon dolar’lık TT Arena Üst hakkı değeri , 250 milyon dolarlık Riva değeri ve 554.6 milyon dolar’lık Sportif AŞ’deki Galatasaray’a ait hisse senedi değeri vardır. Bunlardan herhangi birini kullanarak bu teknik meseleyi çözebiliriz."

Başkan Yardımcısı Yiğit Şardan’ın konuşmasının tamamlanmasından sonra Denetleme Kurulu Raporu okundu. Ardından genel görüşmeye geçildi.
Genel Kurul’a katılan üyelerden İzzeddin Doğan, Oğuz İmregün, Cengiz Özyalçın, Hayri Kozak, Refik Arkan, Mehmet Ağar, Serdar Eder, Murat Ece, Cengiz Akatlı, Yılmaz Toköz, Mehmet Şişmanoğlu, İzzet Ungan, İlker Canalp, Sinan Kalpakçıoğlu, Mehmet Karlı, Mete İkiz, Mehmet Bilen, Hakan Erten, Emre Çelebi, Timur Kuban, Arda Üçer, Muammer Nazar, Hikmet Koyuncuoğlu, Cahit Göncü, Ayhan Özmızrak, Metin Tutçuoğlu, Aziz Cüneyt Yüksel, Aşkın Demir, Hikmet Öziş, Nedret Yayla, Burak Cop kürsüye gelerek raporlar hakkında ve Galatasaray gündemi hakkında görüşlerini açıkladılar.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Divan Başkanlığına gelen bir önerge okutuldu. Sicil Kurulu raporuyla ilgili olan kulübe üye alımındaki kotalara ilişkin bu önerge okunduktan sonra cevaplandırılmak üzere Yönetim Kurulu'na iletildi. Başkanlık kontenjanından Zekeriya Öz'ün üye yapılmasına ilişkin önerge de tüzük gereği Yönetim Kurulu'na iletildi. Aynı şekilde üyelerden Erdoğan Bayraktar ile ilgili bir önerge de Yönetim Kurulu'na iletildi.

Önergelerin değerlendirilmesinin ardından Yönetim Kurulu adına cevap vermek üzere Başkan Adnan Polat kürsüye geldi. Başkan Adnan Polat konuşmasında şunları söyledi:

Mali konulara ilişkin olarak Faaliyet Raporu'nda sorulan bir çok sorunun cevabı var. İçinde bulunduğumuz hafta içerisinde Sayın Özkan Olcay ve Sayın İzzeddin Doğan bana geldiler ve Galatasaray'daki sıkıntıyı gidermek için bir şeyler yapılması gerektiğini söylediler. Ben de Genel Kurul'da hesabımızı veririz, ardından 1 hafta- 10 gün içinde Yönetim Kurulu'ndaki arkadaşlarımla birlikte bir durum değerlendirmesi yaparız dedim. Sizlere bu konudaki kararımızı önümüzdeki hafta verip ileteceğimizi buradan söyleyebilirim.

Galatasaray'ı yönetmek kolay değil, alınan yüzlerce kararın içinde yanlışlar olabiliyor, yanlış ifadeler kullanmış olabiliriz. Ama şunun bilincindeyiz, Galatasaray’da herkes farklı görüşler içerisinde olabilir, biz Galatasaray’ı hep siyasetin dışarısında tutmaya çalıştık. Galatasaray siyaset üstü bir kurumdur, biz hep o şekilde hareket ettik.

Üye alımına ilişkin olarak; tüzüğün ilgili maddelerinin yorumlanması konusunda hukukçulardan görüş aldık. İlk Divan Kurulu'nda bu durum netleşirse, Yönetim de bundan sonra buna göre hareket eder.

Borçlar konusunda, borçların 31.5 milyon doları şirketlerin birleştirilmesi işlemi sırasında, çağrı için kullanılmıştır. %14 civarında hisseyi geri aldık. Bu hisselerin değeri şimdi 70-80 milyon dolar civarındadır. Gelirleri bir konuya ait diye düşünmeyin. Bu bir havuz, krediler ve gelirler orada bir araya geliyor, ihtiyaç olan yerde kullanılıyor. Bundan sonra yapılması gereken şu: Galatasaray'ın kredi borçlarını tek bir kurumdan alarak ileri vadeye yaymak, teminatları geri alıp tek bir teminat vermek. Şimdi bu yolda çalışıyoruz. Futbolla ilgili olarak tabii ki durumdan memnun değiliz.

Bizim için de hüsran ve hayal kırıklığı oldu. Galatasaray futbol takımını altyapısı dahil 50 milyon Euro civarında harcaması var. Ama bu paralar harcanmak zorunda, hatta gelirleri artırıp daha fazla harcanmak zorunda.

Teknik iflas konusunda ise, önümüzdeki dönemde Galatasaray Sportif A.Ş.'de sermaye artırımına gidilerek bu konu çözülecektir.

Yeni stadımıza ilişkin olarak 5 yıldır çalışıyoruz. Eski stadımızda da deprem riskinden dolayı biran evvel oradan çıkmamız gerekiyordu. Bu stat ile ilgili daha 1 senelik bir çalışma gerekiyor. Şu anda bunu yaşıyoruz. Bu kadar emek verdikten sonra açılış haftasında Galatasaray ailesi bir araya gelsin istedim. Bu tarihi olayda camianın bir çatı altında toplanması çok önemliydi.

Başbakanı orada iyi ağırlayamamanın verdiği üzüntü vardı, iyi ev sahipliği yapamadığı için verdiğim özür dilememi de bana çok görmememiz lazım. Erdoğan bayraktar bize bu konuda çok yardımcı olan bir bürokrattır. Açılıştan sonraki telefon konuşmamızda özür diledi ve "galiba bir çuval inciri berbat ettim" dedi.

Tüzük konusunda eleştirilere gelince, Galatasaray Lisesi'ne kurucumuzun verdiği, kuruluştan kaynaklanan imtiyazlar dışında yeni bir imtiyaz verilmesi konusuna karşı çıktım."

Konuşmanın ardından ibra aşamasına geçildi. Verilen bir önerge ile ibra oylamasının kapalı usulde yapılması talep edildi. Divan Başkanı Türker Arslan önergenin oylanacağını bildirdi. Önerge lehinde Hayri Kozak konuşurken, aleyhinde eski başkanlarımızdan Alp Yalman konuşma yaptı. Usul ile ilgili olarak da Doğan Hasol bir konuşma yaptı.

İbra oylamasının kapalı yapılması konusunda oylamaya geçildi. Divan Başkanlığı’nın salondaki temayülü tespit etmesinden sonra oy sayımına geçildi. Ancak Türker Arslan bu şekilde sayımın yapılmasının imkanı olmadığının tespit edildiğini söyleyerek yöntemin değiştirileceğini açıkladı.

Divan Başkanı Türker Aslan önergeyi destekleyerek kapalı oylama isteyenlerin salon dışarısına çıkmalarını, salonda kalanların sayımının yapılacağını açıkladı.

Önergeyi desteklemeyerek salonda kalan üyelerin sayımı tamamlandıktan sonra Divan Başkanı Türker Aslan, salondakilerin dışarı çıkarak kapalı oylama isteyenlerin salona giriş yapmalarını istedi.

Oylama sonucunda 674’e karşı 871 oyla önerge reddedildi.

Yönetim Kurulu’nun Mali bakımdan aklanmasının oylanmasına geçildi. Yapılan oylama sonucunda, oyçokluğu ile Yönetim Kurulu’nun Mali bakımdan ibra edildi.

Ardından Yönetim Kurulu’nun İdari açından oylamasına geçildi. Divan Başkanı Türker Aslan yapılan oylama sonucunda oyçokluğu ile Yönetim Kurulu'nun İdari bakımdan ibra edilmediğini açıkladı.

Bu oylamanın ardından Denetleme Kurulu’nun aklanması oylamasına geçildi ve oybirliği ile ibra edildi.

Gündemin diğer maddesine geçildi. Amatör spor dallarında kurulacak olan Kulüpler Birliği derneklerine katılmak hususunda Yönetim Kuruluna yetki verildi.

Gündemin bir diğer maddesine geçildi. Disiplin cezası alan üyelerden Koray Mincinözlü ile Okan Çevik’in cezalarının kaldırılması konusu ayrı ayrı oylandı ve oy çokluğu ile reddedildi. Disiplin cezası alan bir diğer üye Yusuf Kürşat Cora’nın cezası ise oy çokluğu ile kaldırıldı.

Gündemin bir sonraki maddesine geçildi. 2011 Yılı bütçesi önce kalem kalem ardından bütünü ile oylandı ve oyçokluğu ile kabul edildi.

Gündemin son maddesi olan "Dilekler" bölümüne geçildi.

Dilekler bölümünde üyelerden Mehmet Dülger ve Mehmet Bilen kürsüye gelerek konuşma yaptılar.

Ardından Başkan Adnan Polat kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Başkan Adnan Polat, kapanış konuşmasında, "Bugün tarihi bir kongre yaşadık. Katılım için çok teşekkür ediyorum. Bugün alınan kararlar inşallah önümüzdeki dönemde Galatasarayımızda sıkıntı yaratmaz. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum" dedi

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
hepsini okumadım puntoyu biraz küçültürsen daha iyi olur sanırım göz yoruyor biraz :S

Barzo

okumadım çok uzundu ama tv den izledim sizin için daha hayırlı böylesi

WoozyBici demiş ki:
okumadım çok uzundu ama tv den izledim sizin için daha hayırlı böylesi
Öncelikle görevinde başarılar diliyorum.Galatasaray için bence de böylesi daha iyi ,lakin bilindiği üzere herşey maddiyat değil birazda maneviyatta önemli.Takım takımlıktan çıkmıştı.Ruhunu az daha kaybediyordu. 8)

Yukarı Alt