Önceliklie, Güvenlik Duvarı nedir?

Güvenlik Duvarı ; Bir kural kümesi temelinde ağa gelen giden paket trafiğini kontrol eden donanım tabanlı ağ güvenliği sistemidir.

Yani Türkçesi ;
Güvenlik duvarı şu bizim oyun için açıp kapadığımız şey arkadaşlar. Bu duvar aslında çok büyük işlere yarıyor.

"Nasıl yani?" derseniz; Şimdi biz Ağ'a erişiyoruz , ağ'a veri upload ediyoruz veya işte internet'ten dosya çekiyoruz.
Bunları kontrol eden bir duvar var. Gelen giden paketlere "Sen geç." veya "Sen dur!" diyor.

Örnek Olarak:
Ben bir programcık yazdım ve bunu senin bilgisayarına bir şekilde attım diyelim. Benim bir de serverım var.
Sonra Bu program web'e bağlanıp benim istediğim programları indirmeye başlayacak arkaplanda(soket yoluyla).
Güvenlik Duvarı yolladığın bilgisayarının kullancısına diyorki "Bu programı tanıyormusun ve Erişimine izin veriyormusun?"

Vikipedi demiş ki:
Birçok kişisel bilgisayar işletim sistemleri, Internet'ten gelen tehditlerine karşı korumak için yazılım tabanlı güvenlik duvarları içerir.
Ağlar arasında veri aktaran birçok yönlendirici firewall bileşenleri içerir ve, birçok firewall temel yönlendirme işlevlerini gerçekleştirebilir.

"Güvenlik Duvarını Kapatmalımıyım?" Sorusuna şöyle yanıt vereyim ;
Eğer Oyun hesapları veya önemli hesaplar kullanıyorsanız veya önemli bir bilgi varsa kapatmamanızı öneririm.

Eğer önemli birşey yoksa yalandan duruyor ise kapatın gitsin.

Bilgisayara format attığımda yaptığım ilk 3 şey; yedeklemenin kapalı olduğundan emin ol, windows update'i kapat, güvenlik duvarını kapat.

Bu mesaj Lemonade rumuzlu uyeden alinti yapildi
Lemonade demiş ki:
Bilgisayara format attığımda yaptığım ilk 3 şey; yedeklemenin kapalı olduğundan emin ol, windows update'i kapat, güvenlik duvarını kapat.
Yani yazdığım soketleri senin bilgisayarında test edebilirim. nese: summer6:
Bu arada : Bunny Riven hastasıyım. <3<3<3<3<<3<3<3<3<3<3<<3<3<3<3<3<3<3

Yukarı Alt