Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ankaraspor Onursal Başkanı Melih Gökçek, Futbol Federasyonu'nu topa tuttu ve son dönemde yaşanan olayların arkasında Ankaragücü'nün başarısına karşı oluşan korkunun yattığını ifade ederek, "Ankaragücü 4 büyükler gibi olmayacak. 5-10 sene sonra Türkiye'nin en büyüğü olacak. Son olayların arkasında da bunun korkusu var" diye konuştu.

"AHMET BU İŞİ TÜRKİYEDE EN İYİ YAPACAK 8-10 KİŞİDEN BİRİ"

Melih Gökçek katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalarda Ahmet Gökçek ile ilgili olarak ise, "Ahmet, spor akademisi mezunu . Bu işin profesyoneli. Türkiye'de bu işi yapabilecek en iyi 8-10 kişiden birisi. Ankaraspor'da fahri olarak çalıştı. Sigortası bile yoktu. Anonim şirket olduğu için oraya başkan olmasını istemedim" dedi.

1994 yılında belediye başkanı olduğu dönemden itibaren Ankaragücü başkanı olmak istediğini ifade eden Gökçek, bu olmayınca Gençlerbirliği'ne de destek olmak istediğini hiçbiri olmayınca Ankaraspor'u amatör kümeden Süper Lig'e çıkardıklarını söyledi. Gökçek, bu isteğinin ardından her zaman Ankara'dan bir takımın şampiyon olmasını istemesinin bulunduğunu söyledi.

"İSTANBUL MEDYASI BİZİM ÜSTÜMÜZE GELDİĞİ KADAR BAŞKALARININ ÜZERİNE GİTMEDİ"

Gökçek, İstanbul medyasını ise "Bizim üzerimize geldiklerinin 10'da 1'i kadar İstabul Büyükşehir Belediyespor'un üzerine gitmediler" sözleriyle eleştirdi.

Gökçek, Ankaraspor'un başarılı olamamasını en büyük sebebinin seyirci bulamamasından kaynaklandığını söyledi. Gökçek, şampiyonluk için seyirci baskısının şart olduğunu belirterek, "Ankara'da taraftarların yüzde 90'ı Ankaragücü, yüzde 7'si Ankaraspor, yüzde 3'ü ise Gençlerbirliği taraftarı. Ankaraspor'un Gençlerbirliği'nden daha çok taraftarı var. Ama ikisini toplasan Ankaragücü'nün 10'da 1'i etmiyor. Ankaragücü, her zaman dolu tribüne oynar. Ankaragücü ilk 4'e oynasa sttata yer bulamazsınız. Şampiyonluğa oynasa full çeker" dedi.

"GENÇLERBİRLİĞİ HACETTEPE İLİŞKİSİNE BAKIN"

Melih Gökçek diyecek ki Ankarasporlu futbolculara, 'Gidip Ankaragücü'ne yatın." Sonra o futbolcu başka kulübe gittiğinde bunu anlatmaz mı? Gençlerbirliği-Hacettepe ilişkisine bakın. Turgay Kalemci, G.Birliği yöneticisiydi. İki kulüp aynı yerde yatıp kalkıyor. Sen Federasyon olarak neden müdahale etmedin. Kayserispor ile Kayseri Erciyes aynı ligdeydi. Şaibe o zaman yok muydu? Bir gecede adı değişti. Federasyon'un kılı kıpırdamadı.Tarihi bir çağrı yapıyorum; Sayın Federasyon Başkanı Mahmut Özgener Altay'ın başkanıydı ifedesini kullandı.

"ALTAY ŞAMPİYON OLURSA ÖZGENER ŞAİBE ALTINDA KALMAZ MI"

Şimdi Altay şampiyonluk mücadelesi veriyor. Şampiyon olursa, Özgener şaibe altında kalmaz mı? Levent Kızıl, Bursaspor başkanıydı. Şimde Federasyon yönetim kurulunda. Bursaspor da iyi gidiyor. Sayın Kızıl istifa mı etmeli? Ufuk Özerten, Gençlerbirliğili. Geçen sezon son anda averajla ligde. Şimdi şaibe mi var demeliyiz? Bu söylediklerim ne kadar saçmaysa, bize yapılan da o kadar saçmadır dedi.

"BU YAPILANLAR BİR REZALET BİR KAPAZELİK"

Hukuk Kurulu arkadaşlarımızın ifadesine başvurdu. Sorulara bakın: Melih Gökçek'in Ankara'da bir televizyon kanalı var mı? Sanane kardeşim. Ne alakası var. Devam etmişler: Erman Toroğlu hakkında yayın yapılmış. Yapılmış da ne olmuş. Federasyonu ne ilgilendirir. Yönetime giren müteahhit arkadaşa "Belediye ile iş yapıyor musunuz" diye sormuşlar. O da "3 yıldır yapmıyorum ama ne alakası var demiş. Hukuk Kurulu'nun uğraştıklarına bakın. Nihat Özdemir Fenerbahçe 2.Başkanı. Ankara'nın Metrosunu yapıyor. Şimdi ben Fenerbahçe ile maç mı bağlıyorum? Beşiktaş ile Gaziantep başkanları ortak ticaret yapıyor. Şaibe var diyebilir miyiz? Sırf Melih Gökçek olduğu için tüm bunları bir yana koy, Ankara ile uğraş. FIFA iki ayrı şirketin bir kişide olmasına karşı çıkıyor. Uluslar arası Spor Mahkemesi'nin (CAS) bu konuda aldığı kararlar var olduğunu belirtti.

"ÜÇ GÜNDE ARABA BİLE ZOR SATARSIN"

Federasyonun aldığı kararın hiç bir mantığı yok... Ankaragücü, karar alsa 3 günde nasıl yeni kongre yapar.. En az 21 gün lazım... Ankaraspor'u satmak istesen nasıl 3 günde satacaksın? Alacak olan nasıl alır ? 3 günde araba bile zor satarsın. Böyle bir mantık olamaz, O zaman daha önce Altay kulübü başkanlığı yapan Mahmut Özgener de istifa etsin Bize yaptıkları mantığın aynısıdır bu davranış dedi.

"ANKARASPOR ZARARA UGRATILIYOR DAVA AÇSA YÜZDE YÜZ KAZANIR"

Federasyon, son karar verilen yerin tahkim kurulu olduğunu söylüyor. Tamam kulüpler için böyle olabilir ama Ankaraspor bir şirkettir. Bu şirketin hissedarı zarara uğradığını iddia ederek mahkemeye davayı açar ve yüzde 100 kazanır ve hakkı neyse (100-150 milyon TL vb.) federasyondan çatır çatır alır.

"FEDERASYONDAN BİRİLERİ BAZI GAZETECİLERE YAZI YAZDIRIYOR"

Ankaraspor'da hissesi bulunan hiçbir yönetici Ankaragücü'nde görev yapmıyor.Bu olayların arkasında Ankara düşmanlığı yatıyor, Medya da bunu tetikliyor. Federasyonun içinden birileri bişeyler çeviriyor. Federasyondan birilerinin bazı gazetecileri yazılar yazdırdığını biliyorum. Bunu da isimlerini vererek Mahmut Özgener'e ilettim. Ankaragücü de Ankaraspor da bu durumlardan ötürü FIFA'ya gidecektir dedi.

"FEDERASYONUN GÜCÜ YETİYORSA 2 TAKIMIDA KÜME DÜŞÜRSÜN"

Bu kararı açıklayan Federasyon yönetim kurulunun böyle bir karar almaya hakkı yok. Bu kararı ancak disiplin kurulu ve tahkim kurulu alabilir. Ankaragücü'nün müthiş bir taraftarı var. Geçen sezon alınan puanın yarısını onlar almıştır. Ben onlara başarı yaşatmak istiyorum:" dedi.

Yukarı Alt