Beyler gitar aldım ve yeni yeni öğreniyorum ancak babamın tepkisiyle karşılaştım gitar çalmanın günah oldugunu söylüyo babam ve evde bulunması halinde namaz bile kılınmıyormuş çalgı aleti oldugu için. Sizin yorumlarınızı alıyım.. :think:

Xperyon

Bilgiliyim
Sence? :) Günah o çalgı aleti ile allahın ismini zikredersen olur örnek müzikli ilahi günahtır ama tef vb değildir :)

Ne alaka yahu olmadi:
Çalgı aleti dersen evde flüt te vardır sizin. Yine günah oluyor o zaman. summer7:

Avasin

Sen gitar çalmak istiyorsun;ancak baban da günah olduğunu söylüyor birinden birini yaparsan birinizin içinde kalacak. Sen o gitarı evde bulundurma. Kursta çal, dışarıda çal, cafede çal eve götürme ki ne baban ne de sen huzursuz olasınız.

Ps: Günah olup olmadığı konusunda bir kanıya varamam. Bana göre dinde önce niyet önemlidir.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Ne kadar doğru bilmiyorum ama facebook'ta bir grup vardı ilahi dışında ki tüm müziklerin dinlenmesinin günah olduğunu tüm müslümanlara anlatmak için kurulduk vs vs diye.

Dini bi kitap okutturdu bana orda günah oldugunu yazıyor ama ben yinede bir kaç tane hocaya sorucam mail attım. Babayla papaz olmayalım sonra :P

Xperyon

Bilgiliyim
Müzik dinlemek günah değildir yalnız şartı var diye biliyorum "Müzik ruhun gıdası denir arnı zamanda nefsinde gıdasıdır" az dinlemeye çalışalım çünki müzik dinlerken dünya ile frekansı kopartıyor bazılarımız işte günah olan bu yoksa aç müzik dinle günah olurmu öyle şey

SuccessBlues demiş ki:
Müzik dinlemek günah değildir yalnız şartı var diye biliyorum "Müzik ruhun gıdası denir arnı zamanda nefsinde gıdasıdır" az dinlemeye çalışalım çünki müzik dinlerken dünya ile frekansı kopartıyor bazılarımız işte günah olan bu yoksa aç müzik dinle günah olurmu öyle şey
adam dinlemiyo, çalıyo ya :P

CosmicGate demiş ki:
Beyler gitar aldım ve yeni yeni öğreniyorum ancak babamın tepkisiyle karşılaştım gitar çalmanın günah oldugunu söylüyo babam ve evde bulunması halinde namaz bile kılınmıyormuş çalgı aleti oldugu için. Sizin yorumlarınızı alıyım.. :think:
Baban gitarın sesine tav olmuş ondan diyor :P

Nz9

rank8
Hocam kusura bakma da baban biraz cahilce yaklaşmış olaya. Tabii ki içinde saçma sapan sözler olan şarkılar söylemek günahtır ama onun melodisini veya Akdeniz akşamlarını çalmak neden günah olsun ki? Tamam Müslümanız lafımız yok kitabımız belli Peygamberimiz ama Kuran da da yazdığı gibi " Hiç düşünmez misin ? Hiç okumaz mısın? " yani düşün abi mantık yürüt melodi dinlemek neden günah olsun ki saçma sapan şakirtliklere ne gerek var?

Kusura bakma sinirlendim azcık.

Wax Whine demiş ki:
Ben cehenneme adımı altın harflerle kendi ellerimle kazıdım sanırım
:lol:

İlk defa duyuyorum.Baban özellikle gitarımı kasdediyo yoksa tüm müzik aletlerini mi?Eğer genelleme ise ilahilerdede müzik aletleri kullanıyo.

Ayrıca Avasin'e katılıyorum önemli olan niyettir.

Zippy demiş ki:
Wax Whine demiş ki:
Ben cehenneme adımı altın harflerle kendi ellerimle kazıdım sanırım
:lol:

İlk defa duyuyorum.Baban özellikle gitarımı kasdediyo yoksa tüm müzik aletlerini mi?Eğer genelleme ise ilahilerdede müzik aletleri kullanıyo.

Ayrıca Avasin'e katılıyorum önemli olan niyettir.
Tüm müzik aletlerini kasdediyo :P ve ilahilerin zaten müzik eşliğinde okunması günah

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
Müzik ruhun gıdasıdır denilir. Müslümanlıgın ilk zamanları ve yayıldıgı zaman heykelcilik yasaktı hani tamam tekrar putperestlige dönülmesin diye ama neden müzik günah olsun ki

Diyanetin bu konuyla ilgili bir yazısını görmedim.Biraz araştırdım günah diyende var,tahrik derecesine gelirse günah olur diyende.Hatta youtube'dan Cübbeli'ye rasladım oda günahtır diyo ama o adam ne kadar güvenilirdir tartışılır.Kesin bi kanı yok ortada ayrıca babanın fikrininde değişeceğini pek sanmıyorum.Sen en iyisi evinde çalma eğer baban evde gitarın bulunmasınada kızarsa bi arkadaşının evinde, kursta vs. bir yerde bırak.
Ayrıca yineliyorum önemli olan Niyettir. :headbang:

Takımı
Galatasaray
Gitar çalmak,gitar teli satıcıları gitar satıcıları, gitar dükkanlarına gitarları getiren insanlar, bu insanların patronları,gitarın iskeletini üreten insanlar günah günah yapmayın çocuklar..

Olaya geniş bi açıdan bakmak istiyorum.. Sen bu güne kadar müslümanlığın getirdiği hükümleri yerine getirme,yalan söyle,hak ye,içki iç,günah sayılan kutlamaları yap,seviş,zina yap konu sadece gitarın günah olup olmadığına gelsin.Önceliklerin farkına varın.. İslam yorum dinidir ne anlıyosan odur kimsenin o bu demesine gerek yoktur senin içine nasıl siniyosa odur.Yani hiç boşa kürek çekmeye gerek yok.Şu an kendimi cahiliye dönemindeymişiz gibi hissettim.Kusura bakma...

Yukarı Alt