Bu Mübarek Ramazan Ayında Bazı Özel İhtiyaçlarımızdan Ödün Vererek Bu Kardeşlerimze 5 TL'de Olsa Yardım Edebiliriz.
Peygamber Efendimizin Dediği Gibi " Komşusu açken tok yatan bizden değildir. "

Hayırsever Türk halkının yardım elini dünyanın dört köşesine ulaştıran Türk Kızılayı, şimdi de Afrika’ya insani yardım ulaştırabilmek için bir kampanya başlattı. Özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği yurtdışı insani yardım çalışmalarıyla, sadece ülkemizin değil uluslararası kamuoyunun da takdirini kazanan Türk Kızılayı, kuraklık ve açlığın pençesinde can çekişen Afrika’ya da duyarsız kalmıyor.
İhtiyaca göre Afrika kıtasındaki yardım çalışmalarını sürekli olarak devam ettiren Türk Kızılayı, son dönemde yaşanan kuraklık ve neticesindeki açlık tehdidinin açtığı yaraları sarabilmek için yardım kampanyası başlattı. “Afrika Açlık Çekiyor Türk Kızılayı Yardıma Koşuyor” ve “Haydi Türkiye Afrika İçin İyilik Kandillerini Yakalım” sloganlarıyla yürütülecek olan yardım kampanyası ile hayırsever halkımızdan, yardım ellerini Afrika’ya uzatmaları isteniyor.
Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, “İnsanlığın ortak utancı olarak nitelenebilecek bu sefaletin bir an önce ortadan kaldırılması için insanlığı ortak vicdanının hepimize yüklediği sorumluluklar olduğuna inanıyoruz. Dünya'nın neresinde bir afet yaşanıyorsa oraya hiçbir ayrım gözetmeden Anadolu insanının tarifsiz merhamet duygusunu taşıyan Türk Kızılayı, başta Somali ve Kenya olmak üzere her türden sömürünün kurbanı olan Afrika'ya da elimizi uzatmak için halkımızın desteğini bekliyoruz” diyerek çağrı yaptı.
11 Milyon İnsan Kuraklık Nedeniyle Ölümün Kıyısında​
Afrika Boynuzu denilen coğrafi bölgede bulunan Somali, Cibuti, Etiyopya ve Kenya’da 11 milyon insan kuraklık nedeniyle ölümün kıyısında. 20 yıldır iç savaş yüzünden açlık ve yoksullukla yaşam mücadelesi veren Somali halkı, şimdi de kuraklığın getirdiği kıtlıkta ölümle pençeleşiyor. Birleşmiş Milletler 20 Temmuz 2011’de Somali’nin güney bölgesinde yer alan, Kuzey Bakool ve Aşağı Shabelle bölgelerinde kıtlık ilan etti. BM’ye göre gerekli müdahalenin yapılmaması halinde birkaç ay içinde ülkenin kuzeyindeki diğer bölgelerde de kıtlık ilan edilecek. Açlıktan Somali nüfusunun yarısı yani 3.7 milyon kişi etkilendi. Kuraklıktan Somali’nin en çok aşağı Shabelle, orta ve aşağı Juba, Bay, Bakool, Benadir, Gedo ve Hiraan bölgeleri etkileniyor. Bu bölgelerde yaklaşık 310 bin çocukta akut beslenme bozukluğu tespit edildi. Dengesiz beslenmeye bağlı beş yaş altı çocuk ölümlerinin oranı her geçen gün artıyor. Öte yandan Somali gibi komşuları Kenya, Etiyopya ve Cibuti’de de alarm zilleri çalıyor.
Yerel Alışkanlıklara Özel Gıda Kolisi​
Türk Kızılayı her insani yardım operasyonunda olduğu gibi Afrika’ya yardım kampanyasında da bölge halkının ihtiyaçlarını önceden tespit etti. Bunların arasında gıda, hijyen ve sağlık malzemeleri öne çıkıyor. Afrika’ya gidecek gıda kolisi de bölge halkının tüketim alışkanlıkları dikkate alınarak hazırlanıyor. Gıda kolisinde nohut, mercimek, pirinç, makarna, yarma buğday, bitkisel yağ, bebek maması ve süt tozu bulunuyor.
Türk Kızılayı Bağış Yöntemleri​
Yardım kampanyası hakkında detaylı bilgi almak ve bağışta bulunmak isteyen vatandaşlarımız, Türk Kızılayı’nın ücretsiz bilgi ve bağış hattı olan 168’i arayabilecekler. Yardımseverler, kampanya için özel olarak açılan banka hesap numaralarından ve Türk Kızılayı’nın resmi internet sitesi, TÜRK KIZILAYI adresine girerek bağışta bulunabilecekler.

Banka: Tüm Bankalardaki Türk Kızılayı Hesabı,

İnternet: http://secure.kizilay.org.tr ,

Telefon: 168 Bağış ve İletişim Hattı,

PTT: 2868 Numaralı Türk Kızılayı Posta Çeki,

Kızılay: Tüm şubeler .

SMS yoluyla: Tüm operatörlerden 2868’e boş mesaj atarak 5 TL’lik bağış yapılabilir.

Türk Kızılayı Mutfak Seti+Gıda Kolisi bağışı için: 200 TL’lik bağış ile 5 kişilik bir ailenin bir aylık ihtiyaçları karşılayabilirsiniz.

Ayrıca her türlü ayni bağış için 168 ücretsiz bağış hattımızla irtibata geçebilirsiniz.

Yukarı Alt