Journalist

Aileden

İnternet kafeler de gençlerin en çok gittiği sosyal ortamlar arasında yer alıyor.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)'nun yaptığı bir araştırma, internet kafe kullanıcılarının yarısından çoğunun evinde internet bulunduğunu ortaya çıkardı. Daha çok strateji, spor ve takım oyunları için kafeleri tercih eden çocukların harçlıklarını bu mekanlarda harcadıkları belirlendi. Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Grubu (SOBAK)'nun desteğiyle hazırlanan 'Türkiye'de İnternet Kafelerdeki Dijital Oyun Kültürüne Bakış' konulu araştırmada kullanıcıların hep aynı internet kafeyi tercih sebepleri şöyle sıralandı: Arkadaşlarımla olmak, işletmecinin sıcak tavrı, mekanın temiz, bilgisayarların iyi olması, sunulan oyunların çeşitliliği, veresiye kabul edilmesi. Araştırmada 'kafede en çok ne yapıyorsunuz?' sorusuna ise şu cevaplar verildi: Oyun oynama, MSN'de sohbet, e-posta alışverişi, araştırma ve ödev yapma. Çalışmada şaşırtıcı bir sonuç da gençlerin saatlik ücretin yanı sıra bazı oyunlar için sabit ücret, abone ücreti ödüyor olmaları. Bir diğeri ise gençlerin tek kişilik oyun yerine takım oyunu oynamayı tercih etmeleri.
En çok ilgi gören oyunlar

Counter Strike FPS

FİFA Spor

Knight Online Devasa Online

WOW Devasa Online

Need for Speed Yarış

Call of Duty Strateji

PES Spor

Dota Strateji

Warcraft Strateji

GTA Aksiyon

Age of Empires Strateji

Half-Life FPS

Football Managers Spor
alıntıdır :D

Half-Life FPS olacak. Oha diyorum. Strateji yazmışsın, ayıp ya. Hiç mi araştırmadın bunu buraya yazarken? Yoksa direk k/y mi yaptın?

ahaha cs strateji mi ? yok artık.
ayrıca gençlerin internet cafe'ye oyun için gitmeleri çok dogal.
lan'dan arkadaşlarla beraber oyun oynanabilen tek yer int cafeler..

Kanya demiş ki:
Half-Life FPS olacak. Oha diyorum. Strateji yazmışsın, ayıp ya. Hiç mi araştırmadın bunu buraya yazarken? Yoksa direk k/y mi yaptın?

hocam bu tarz yanlışları hep kulaktan dolma bilgilerle "haber" yapmaya çalışan cahil gazeteciler yapıyor.oyun kültürleri olmadıgı gibi bir de bilgili gözükmek için oyunun içerigini de attırıveriyor oraya.hadi warcraft tarzı frp'lere bir nebze de olsa "strateji oyunu" damgası yapıştırabiliriz de,counter-strike ve quake ne ayak çözemedim.

ARK0 demiş ki:
:P CS de strateji kullanmazmısınız siz hiç

mesela benim stratejim bombayla teröristlerin evini cehenneme çevirmek :headbang:

strateji oyunu o manaya gelmiyor.
eger öyle düşünürsen hayatta yapman gereken her eylem belirli bir strateji gerektiriyor.

ARK0 demiş ki:
:P CS de strateji kullanmazmısınız siz hiç

mesela benim stratejim bombayla teröristlerin evini cehenneme çevirmek :headbang:
super stratejıymıs harbıden tabıkı rakıbın bıcaklı botsa.. konuyu acmadan once bıraz okuyup gereklı yerlerı duzeltsen daha da hos olurdu yıne de ugrastıgın ıcın teskkurler.arkdasların da dedıgı gıbı 12-17 yas genclıgın arkdslarıyla kaynastıgı lan uzerınden oynanan oyunlar malesef ancak boyle ortamlarda

Midbroke

Bilgiliyim
Aasdaasda Cod strateji oyunu he ? Ne güzel :D Ne zamandır FPS diye oynuyordum ^^

Yukarı Alt